Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Styczeń 2019, 09:52:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc  (Przeczytany 17428 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sokar
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #30 : 17 Październik 2014, 19:42:00 »

tak to wygląda

* DSC04475.jpg (143.26 KB, 1024x967 - wyświetlony 278 razy.)
Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #31 : 17 Październik 2014, 20:12:30 »

Ciekawy pomysł.
Trzeba będzie spróbować zmontować coś stałego, jakaś skrzynka...
Może zimą pomajstruję w piwnicy.

Jurek
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #32 : 17 Październik 2014, 23:55:55 »

Trudno odmówić skuteczności. Spróbuję i ja.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #33 : 30 Grudzień 2018, 11:03:48 »

Treść nawiązuje do tego wątku więc celowo nie zaczynam nowego tematu, mimo iż nie pisano w nim od 120 dni.

Postanowiłem sfotografować monety.  Przeczytałem porady z tego wątku i optymistycznie uznałem, że jestem gotowy do działania.
Położyłem monetę na białej kartce A4, w podświetlonym bezcieniowym pudełku (takim jak na załączonym zdjęciu).
Ustawiłem w aparacie parametry, tak żeby fotka nie była prześwietlona ani niedoświetlona.

ISO: 100
Przysłona: f/16,
Czas naświetlania: 1/20 s. (mam statyw więc długie czasy naświetlania biorę pod uwagę).

Zdjęcie zostało zapisane w formacie RAW więc wgrałem je do darmowego programu RawTherapee 5.4 i przekonwertowałem na format JPG.
Rezultat, jaki chciałem osiągnąć, to moneta na białym tle (przypominam, że położyłem ją na białej kartce w bezcieniowym pudełku).

Efekt wyszedł taki, jak widać w załączniku. Czy coś poszło nie tak? No chyba, że o taki kolor właśnie chodzi, ale na aukcjach wygląda to inaczej.
Następnie zrobiłem zdjęcie tej samej monety i w tych samych warunkach oświetleniowych telefonem komórkowym (tu bez żadnych ustawień, w trybie automatycznym). Jak to jest, że zdjęcie z aparatu (lustrzanka) wygląda mniej naturalnie niż ze zwykłego telefonu komórkowego (tło jest bardziej białe a nie niebieskie)?

Proszę o poradę, bo zamierzam sfotografować cały zbiór i każdą kolejną nowo nabywaną monetę. Nie chcę na początku popełniać jakichś podstawowych błędów i potem ich powielać, bo roboty czeka sporo.

Zdjęcie 1 – aparat
Zdjęcie 2- telefon
Zdjęcie 3 – pudełko bezcieniowe.

* 1.jpg (227.51 KB, 1089x1090 - wyświetlony 33 razy.)

* 2.jpg (152.83 KB, 710x711 - wyświetlony 33 razy.)

* 3.jpg (336.66 KB, 1862x1862 - wyświetlony 31 razy.)
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:
Monety wielkopolskie i dla Wielkopolski bite, monety antyczne

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : 30 Grudzień 2018, 11:38:33 »

Na początek proponuję zmianę na f11 i ustawienie balansu bieli na światło sztuczne Uśmiech

DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #35 : 30 Grudzień 2018, 11:57:41 »

Na początek proponuję zmianę na f11 i ustawienie balansu bieli na światło sztuczne Uśmiech
A czemu nie na 5.6 albo 4? Przecież to nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia - nie chcemy tutaj osiągnąć takiej czy innej głębi obrazu, tylko uzyskać ostry obraz niemal płaskiego obiektu. Równie dobrze można robić na nastawie automatycznym, albo półautomatycznym z przysłoną ustawioną na cokolwiek powyżej 2.8.

Jeśli chodzi o niebieskie przebarwienia, niech Pan poczyta sobie coś o temperaturze światła, po czym wykona na tych samych ustawieniach czasu/przesłony zdjęcia na wszystkich rodzajach światła (szczególnie sztucznego - żarowe, jarzeniowe), jakie ma Pan dostępne w tym Canonie.
pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #36 : 30 Grudzień 2018, 12:19:19 »

Jeśli chodzi o niebieskie przebarwienia, niech Pan poczyta sobie coś o temperaturze światła, po czym wykona na tych samych ustawieniach czasu/przesłony zdjęcia na wszystkich rodzajach światła (szczególnie sztucznego - żarowe, jarzeniowe), jakie ma Pan dostępne w tym Canonie.

Panowie,

Wedle życzenia Uśmiech

Moneta na kartce papieru A4, oświetlona równomiernie z każdej strony.

ISO: 100
Przysłona: f/11
Czas naświetlania: 1/25 s

Balans bieli (przy ww. parametrach):
1 zdjęcie: światło żarówek -  ok 3000 K
2 zdjęcie: białe światło fluorescencyjne - ok 4000 K
3 zdjęcie: światło dzienne

Czy o to chodziło?

* 1.jpg (118.42 KB, 612x613 - wyświetlony 23 razy.)

* 2.jpg (123.59 KB, 617x617 - wyświetlony 19 razy.)

* 3.jpg (114.28 KB, 598x598 - wyświetlony 26 razy.)
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #37 : 30 Grudzień 2018, 12:23:47 »

1/25 na przedzialce jak jest posadowiona przy tym oświetleniu? Środek, po lewej czy po prawej? Proszę spróbować postawić monetę na kołku i zwiększyć czas naświetlania na ostatnim ustawieniu Uśmiech

DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #38 : 30 Grudzień 2018, 12:25:20 »

3 zdjęcie: światło dzienne

Czy o to chodziło?

Śledztwo wykazało, że robił Pan zdjęcie przy świetle dziennym ;-) Tak, o to chodziło, oczywiście jak zmieni Pan źródło światła (np. wieczorem przy żarówce) będzie Pan musiał przestawić temperaturę światła w aparacie.
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #39 : 30 Grudzień 2018, 12:39:35 »

A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona) i wycięciu z tła Pańska moneta wygląda tak Uśmiech

* 3.jpg (198.21 KB, 564x566 - wyświetlony 30 razy.)

pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #40 : 30 Grudzień 2018, 12:42:15 »

Śledztwo wykazało, że robił Pan zdjęcie przy świetle dziennym ;-) Tak, o to chodziło, oczywiście jak zmieni Pan źródło światła (np. wieczorem przy żarówce) będzie Pan musiał przestawić temperaturę światła w aparacie.
Zdjęcie robię przy sztucznym świetle 2xLED 1100 LM, bo takie jest w tym pudełku bezcieniowym Uśmiech Może dam linka do allegro, o czym konkretnie mówię https://allegro.pl/puluz-namiot-bezcieniowy-2x-led-1100lm-6x-tlo-i7387927453.html?snapshot=MjAxOC0xMi0wNVQwODo0MToyOS40NzdaO2J1eWVyO2IxNzQ1YjdjNTQ0ZWIxNTY5MWVjNDJhN2M3Mjg1YTQ2OTFmYTIxNDI0ZDgyNmFhNDBkMGRhMDA2YmY3OTg1N2M%3D

Światło dzienne to parametr, który ustawiłem w aparacie, mimo iż moneta oświetlona jest sztucznym światłem.  Kombinuję ze wszystkimi ustawieniami. Tylko to nadal nie jest ta aukcyjna biel.

1/25 na przedzialce jak jest posadowiona przy tym oświetleniu? Środek, po lewej czy po prawej? Proszę spróbować postawić monetę na kołku i zwiększyć czas naświetlania na ostatnim ustawieniu Uśmiech
Moneta była już na kołku (na małej zakrętce w kształcie walca) i nie było różnicy. Jak zwiększe jeszcze czas naświetlania, to będę miał nieco prześwietlone zdjęcie. A Pan mówił, żeby zmniejszyć wartość przysłony do f/11.
pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #41 : 30 Grudzień 2018, 12:43:49 »

A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona) i wycięciu z tła Pańska moneta wygląda tak Uśmiech

O właśnie to. Tylko to już Pan zrobił obróbkę. A czy taki efekt da się samym aparatem zrealizować?
pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #42 : 30 Grudzień 2018, 12:49:50 »

A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona)
Czyli tu mamy problem samego Canona, a nie błędów przy ustawianiu balansu bieli. W takim razie jakby nie kombinować, aparat "nie wytworzy" białego tła, nawet jeśli obiekt jest na białej kartce.

A w jakim programie Pan zrobił tą obróbkę?
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #43 : 30 Grudzień 2018, 12:51:34 »

Na idealnie białym tle bez prześwietlenia monety jest to ciężkie do zrobienia, na szarym lub czarnym bezproblemowo. Przysłona a czas naświetlania to dwa parametry, przy przysłonie kwestia jest taka, że generalnie 11 daje najlepszą w przypadku monet głębię ostrości, natomiast lekkie rozświetlenie monety da od razu jaśniejsze zdjęcie, a więc odejmie część niebieskości.
Pytanie jeszcze czy ma Pan ustawione ostrzenie na punkt i ten punkt jest wycelowany w monetę, czy nie, bo od tego też zależy jasność zdjęcia.

TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #44 : 30 Grudzień 2018, 12:56:32 »

A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona)
Czyli tu mamy problem samego Canona, a nie błędów przy ustawianiu balansu bieli. W takim razie jakby nie kombinować, aparat "nie wytworzy" białego tła, nawet jeśli obiekt jest na białej kartce.

A w jakim programie Pan zrobił tą obróbkę?

Każdy aparat w coś ucieka Uśmiech canon w niebieskości, a np nikon  w czerwienie i żółcie Uśmiech

Obróbkę wykonałem w photoshopie.
Dla przykładu jak wygląda cały proces u mnie zapraszam tu http://moja-numizmatyka.blogspot.com/2017/07/stolik-bezcieniowy-kup-i-zrob.html

A dodatkowo załączam surówki i efekt końcowy:

* cats.jpg (466.78 KB, 3000x1481 - wyświetlony 68 razy.)

Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM