Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:40:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc  (Przeczytany 36139 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomekP

  • Gość
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:39:35 »
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona) i wycięciu z tła Pańska moneta wygląda tak :)

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:42:15 »
 
Śledztwo wykazało, że robił Pan zdjęcie przy świetle dziennym ;-) Tak, o to chodziło, oczywiście jak zmieni Pan źródło światła (np. wieczorem przy żarówce) będzie Pan musiał przestawić temperaturę światła w aparacie.
Zdjęcie robię przy sztucznym świetle 2xLED 1100 LM, bo takie jest w tym pudełku bezcieniowym :) Może dam linka do allegro, o czym konkretnie mówię https://allegro.pl/puluz-namiot-bezcieniowy-2x-led-1100lm-6x-tlo-i7387927453.html?snapshot=MjAxOC0xMi0wNVQwODo0MToyOS40NzdaO2J1eWVyO2IxNzQ1YjdjNTQ0ZWIxNTY5MWVjNDJhN2M3Mjg1YTQ2OTFmYTIxNDI0ZDgyNmFhNDBkMGRhMDA2YmY3OTg1N2M%3D

Światło dzienne to parametr, który ustawiłem w aparacie, mimo iż moneta oświetlona jest sztucznym światłem.  Kombinuję ze wszystkimi ustawieniami. Tylko to nadal nie jest ta aukcyjna biel.

1/25 na przedzialce jak jest posadowiona przy tym oświetleniu? Środek, po lewej czy po prawej? Proszę spróbować postawić monetę na kołku i zwiększyć czas naświetlania na ostatnim ustawieniu :)
Moneta była już na kołku (na małej zakrętce w kształcie walca) i nie było różnicy. Jak zwiększe jeszcze czas naświetlania, to będę miał nieco prześwietlone zdjęcie. A Pan mówił, żeby zmniejszyć wartość przysłony do f/11.
Ancora imparo

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:43:49 »
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona) i wycięciu z tła Pańska moneta wygląda tak :)

O właśnie to. Tylko to już Pan zrobił obróbkę. A czy taki efekt da się samym aparatem zrealizować?
Ancora imparo

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:49:50 »
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona)
Czyli tu mamy problem samego Canona, a nie błędów przy ustawianiu balansu bieli. W takim razie jakby nie kombinować, aparat "nie wytworzy" białego tła, nawet jeśli obiekt jest na białej kartce.

A w jakim programie Pan zrobił tą obróbkę?
Ancora imparo

TomekP

  • Gość
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:51:34 »
Na idealnie białym tle bez prześwietlenia monety jest to ciężkie do zrobienia, na szarym lub czarnym bezproblemowo. Przysłona a czas naświetlania to dwa parametry, przy przysłonie kwestia jest taka, że generalnie 11 daje najlepszą w przypadku monet głębię ostrości, natomiast lekkie rozświetlenie monety da od razu jaśniejsze zdjęcie, a więc odejmie część niebieskości.
Pytanie jeszcze czy ma Pan ustawione ostrzenie na punkt i ten punkt jest wycelowany w monetę, czy nie, bo od tego też zależy jasność zdjęcia.

TomekP

  • Gość
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:56:32 »
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona)
Czyli tu mamy problem samego Canona, a nie błędów przy ustawianiu balansu bieli. W takim razie jakby nie kombinować, aparat "nie wytworzy" białego tła, nawet jeśli obiekt jest na białej kartce.

A w jakim programie Pan zrobił tą obróbkę?

Każdy aparat w coś ucieka :) canon w niebieskości, a np nikon  w czerwienie i żółcie :)

Obróbkę wykonałem w photoshopie.
Dla przykładu jak wygląda cały proces u mnie zapraszam tu http://moja-numizmatyka.blogspot.com/2017/07/stolik-bezcieniowy-kup-i-zrob.html

A dodatkowo załączam surówki i efekt końcowy:

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #36 dnia: 30 Grudnia 2018, 18:59:05 »
Zdjęcie robię przy sztucznym świetle 2xLED 1100 LM, bo takie jest w tym pudełku bezcieniowym :) (...)
Światło dzienne to parametr, który ustawiłem w aparacie, mimo iż moneta oświetlona jest sztucznym światłem.  
Ma Pan tam dokładnie w parametrach temperaturę 6000K, Pana EOS 200 może mieć nieco inną temperaturę pod ustawieniem "światło dzienne", np. 6500 K (generalnie zakłada się przedział 5500-7000K), stąd może wynikać różnica. Niektóre droższe lustrzanki mają możliwość ustawienia ręcznego dokładnej temperatury światła, ale u Pana chyba tego nie ma. Może Pan popróbować za to z ręcznym ustawieniem balansu bieli, różnych samouczków jest w sieci mnóstwo, np. http://www.fotografuj.pl/Article/jak_ustawic_balans_bieli/id/48/page/1#content

zmniejszyć wartość przysłony do f/11.
Nie będę się powtarzał, ale może jednak... Wartość przysłony nie ma tu większego znaczenia. Niech Pan ustawi tą nieszczęsną 11 i półautomat, żeby sprawdzić, jaki czas dobierze aparat. Ewentualnie może Pan eksperymentować z różnymi nastawami ręcznymi czasu na + i na -.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Marca 2020, 16:27:23 »
Znalazłem narzędzie, które skutecznie i szybko usuwa nawet niejednorodne tło ze zdjęć monet o nieregularnych kształtach.
Szczegóły na blogu:
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2020/03/to-jak-je-usunac.html
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Marca 2020, 16:42:49 »
Wielkie dzięki, rewelacyjne narzędzie, właśnie przetestowałem, trwa to kilka sekund, a efekt jest super.

 

R E K L A M A
aukcja monet