Aktualności:

• 27 Czerwiec 2019, 03:53:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie laika do numizmatyka :)  (Przeczytany 3163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

swist@k87

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
Pytanie laika do numizmatyka :)
« dnia: 20 Marzec 2016, 10:53:44 »
Na pewno każdy z Was usłyszał kiedyś takie pytanie lub stwierdzenie od osoby nie znającej sie na numizmatyce. Czasem sa one śmieszne, czasem nie na miejscu, a po niektorych naprawde nie wiadomo co powiedzieć :)

Osobiście najczęściej słyszę takie oto pytania

1. Ile Twoja kolekcja jest juz warta??
2. Czy wartość Twojej kolekcji wzrośnie z czasem??
3. Czy to prawda ze im starsza moneta tym droższa??
4. Jaka jest Twoja najstarsza moneta??

I uwaga :) Pytanie które zwaliło mnie z nóg i naprawde nie wiedziałem co odpowiedzieć

5. CZY MASZ JUZ WSZYSTKIE MONETY??

A jak u Was?? Jakie dostawaliście dziwne, śmieszne lub nietypowe pytania??

DzikiZdeb

• Gaduła
Odp: Pytanie laika do numizmatyka :)
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2016, 12:51:27 »
Ile to jest warte? / co za to można było kupić? - to tak z mojego doświadczenia. Patrząc na to z drugiej strony niewiele więcej da się wymyślić. Niech Pan się postawi w sytuacji, w której nie chce Pan zrobić przykrości dajmy na to koledze, który od lat spędza większość wolnego czasu latając na szybowcach. "Ile najdłużej leciałeś?"; "Czy trudno się tym steruje?" - więcej nikt bardziej wtajemniczony z siebie nie wydusi. A kolega właśnie opanował bardzo trudny styl latania z wiatrem w deszczu (załóżmy, że to jest trudne, nie mam o tym bladego pojęcia), ale się nie pochwali, bo nie będzie chciał wyjść na nadętego bufona, który tylko się przechwala.

Mad_Tiger

• Stały bywalec
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2016, 13:58:20 »
U mnie ulubionym pytaniem, mimo, że zadane tylko raz, jest: jeżeli posiadam "tak stare" monety to dlaczego nie przekażę ich do muzeum?
A co oni mieliby z nimi robić? ;)

Pytania o wartość kolekcji/najdroższej monety/banknotu to standard :) o najstarszą również, sam kiedyś zachwycałem się złotówką z 1929.
Jednym z częstszych jest też właśnie pytanie ile na tym już zarobiłem albo ile mogę zarobić.

Ważniejsze są jednak odpowiedzi :)

"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

DagonX

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2016, 23:19:08 »
Moje ulubione:
- naprawdę wydałeś tyle a tyle na coś takiego?! (i do tego mina pytającego w postaci  :-[ albo  :'( )
- nie szkoda ci na to czasu?
- ale kupujesz po to aby za x lat sprzedać, prawda?

Nic tylko radować się na takie pytania :P
Członek Rady Oficerów 2015/16
Członek Rady Oficerów 2019/20

modsog

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Marzec 2016, 13:27:25 »
- naprawdę wydałeś tyle a tyle na coś takiego?! (i do tego mina pytającego w postaci  :-[ albo  :'( )
O dziwo najczęściej zadawane przez osoby bardziej majętne ode mnie i wydające sporo kasy na różne pierdoły w stylu gadżety elektroniczne, komórki, TV etc., które są później odsprzedawane po 1/3 ceny "bo się znudziły" lub wyrzucane jeśli się zepsują.
Pamiętam też pytanie: dlaczego zbieram właśnie monety? No ok, pogadałem trochę o historii, pięknie tych przedmiotów etc. Po czym rozmówca stwierdził: to dlaczego nie chciałbyś zatrudnić się w muzeum? Tam mógłbyś cały czas oglądać monety :D No tak bo wiadomo, że jak ktoś pracuje w banku to problemów z kasą już nie ma  ;) Opcja archeologa też padła. Chyba na tej zasadzie: o ta waza pójdzie do muzeum, a takiej monety jeszcze nie mam więc hyc do kieszeni  :D

R E K L A M A
aukcja monet