Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:45:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?  (Przeczytany 6923 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« dnia: 17 Czerwca 2014, 19:37:33 »
2 zł ze stopu NG przeszły do historii.Jednym z powodów miało być to ,że nie trzymały parametrów normalnych 2-złotówek i nie nadawały się do żadnych automatów.Miało je zastąpić 5 zł ,wydawanych dwa razy do roku.Pierwsza emisja nastąpiła 22 maja czyli prawie miesiąc temu.W związku z tym postanowiłem odwiedzić lokalne placówki różnych banków z zapytaniem czy mają nowe 5 zł.Niestety jak do tej pory nigdzie nie otrzymałem pozytywnej odpowiedzi.Przemiłe panie kasjerki ze smutkiem odpowiadały mi,że wspomniane 5 zł nie widziały nawet na oczy.Celem NBP było aby nowe 5 zł trafiło do normalnego obiegu (w przeciwieństwie do "złotych" dwójek)ale to chyba się nie sprawdza skoro żaden bank komercyjny póki co ich nie ma.Jestem ciekaw czy ktoś spotkał nową piątkę poza NBP.Mam nieodparte wrażenie nowe 5 zł będzie tak samo dostępne na wolnym rynku jak dwójki NG

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca 2014, 20:17:51 »
Zlikwidowali kilka/kilkanaście emisji rocznie po około 1mln monet dwuzłotowych,a będą tłuc po około 1,5 milona monet 5zł dwa razy do roku. Za rzadko to się pojawia żeby prosty lud zaczął to na poważnie gromadzić, bo co to za frajda dołożyć blaszkę raz na pół roku,a nakład jest zbyt mały,żeby te nowe 5zł dostały się do obiegu. Niech się zdecydują i albo wprowadzają co miesiąc 5zł o niskim nakładzie albo niech tłuką dwa razy do roku,ale porządnie! Spokojnie 20% emisji normalnych 5zł mogłyby stanowić emisje okolicznościowe. Sam pomysł wybijania monet okolicznościowych o parametrach monet obiegowych świetny, długo na ten powrót normalności czekałem! Te GNy ani ladne nie były ani funkcjonalne. Ja niestety w obiegu nowej 5 nie spotkałem.
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Czerwca 2014, 22:05:29 »
też nie spotkałem tej monety w obiegu
na mój gust , zamiana 2 zł na 5 zł to pewien przejaw  inflacji lub (i) pazerności NBP
skoro zbierali i to skutecznie 2 zł , to czemu nie 5 zł . potem będzie 10 zł.... no tak , jak za komuny he he
tyle że wówczas mniejszych nominałów nie bito jako okolicznościowych
ważne by wpuścić do obiegu taką ilość pieniądza , która zaraz się znajdzie w skarbonkach domowych a nie w obiegu
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwca 2014, 22:32:26 »
Ja zaś swoje "nowe" 5 zł mam właśnie w obiegu. Dzień-dwa po emisji na moim lokalnym ryneczku jedna sprzedawczyni mi w reszcie dała. :)

DagonX 8)
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwca 2014, 23:02:28 »
Czy to chodzi o "25 lat wolnosci"?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Czerwca 2014, 14:11:15 »
Cytuj
czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?

Jeżeli chodzi o nowe 5 zł okolicznościowe to jest to dość skomplikowana sprawa według mnie :)

Ja osobiście sam wprowadzam je do obiegu od dnia emisji :) i miałem z tym dużo zabawy i wiele ciekawych "historii".
W obieg ode mnie poszło już ponad 300 sztuk - wiem może mało ale nie mam jakiś wielkich możliwości finansowych.

A wprowadzenie ich w większych ilościach w normalny obieg jest skomplikowane tylko i wyłącznie przez jedną sprawę.
Nie wiem jak jest w innych oddziałach NBP, lecz w Warszawie "nowe" 5 są dostępne tylko w kasie z monetami okolicznościowymi, z dwójkami.
W kasie do której ludzie przychodzą rozmieniać pieniądze na bilon wydają "stare" 5 zł i tutaj właśnie jest "pies pogrzebany".
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Czerwca 2014, 14:24:32 »
Problem z tą nową pięciozłotówką polega wg. mnie na tym, że jest koszmarnie brzydka. Osobiście kojarzy mi się z bezpłciowymi żetonami do bilarda, parkingu itp:

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Czerwca 2014, 17:36:13 »
To nie tylko kwestia estetyki. Również przekaz ideowy jest mocno wątpliwy. Wolność, z której czerpiemy od 25 lat pełnymi garściami polega na tym, że jak chcę kupić sobie medykament to muszę wpierw uzyskać pozwolenie (lekarza), jak chcę zmienić dach w swoim własnym domu za swoje własne pieniądze to muszę wpierw uzyskać pozwolenie (urzędnika), a za jazdę bez pasów bezpieczeństwa policjant wlepia mi dla mojego dobra mandat. 25 lat temu posadziłem na swojej własnej ziemi drzewo. Teraz jest to już duże drzewo. Rośnie na mojej własnej ziemi, ale nie mam prawa go ściąć. To jest właśnie wolność, na cześć której została wybita pięciozłotówka.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Czerwca 2014, 20:07:03 »
he he , to jeszcze nic, koleżanka mieszka w kanadzie i tam nawet za hodowanie roślin kwitnących w ogrodzie jest kara i za nie skoszony trawnik , ale spoko , nasi i do tego dojdą
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lipca 2014, 15:59:38 »
Byłem dzisiaj w NBP aby wziąć trochę tych piątek i psikus cały nakład trafił już do obiegu :D

Wydawali je przy wymianie banknotów na bilon oraz operatorom automatów :)

Ciekaw jestem czy chociaż jedna trafi do mnie przy wydawaniu reszty :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: czy nowe 5 zł trafi do normalnego obiegu?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lipca 2014, 16:35:53 »
na pewno trafi , ja dostałem już z obiegu = reszta 2xtakie 5 zł
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

 

R E K L A M A
aukcja monet