Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:52:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety próbne po denominacji  (Przeczytany 5395 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ciacho1984

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
Monety próbne po denominacji
« dnia: 06 Września 2009, 11:14:16 »
Zainteresowały mnie ostatnio monety po denominacji niklowe z napisami próba jak również, miedzionikle z napisami próba. Zastanawia mnie na czym polega fenomen tych monet i ich stosunkowo wysokich cenach, patrząc na przykład na próby PRL.

Może ktoś jest coś w stanie wyjaśnić, szczególnie czy faktycznie jak często można doczytać, że z 500 szt , połowa została oddana do muzeów i tym podobnych instytucji, a tylko reszta jest w prywatnym posiadaniu. Są na to jakieś dokumenty, teksty źródłowe?

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Monety próbne po denominacji
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Września 2009, 12:11:26 »
Próby niklowe były pomysłem panów Czerskiego i Terleckiego czyli właściwie oddziału warszawskiego PTA (późniejsze PTAiN, dzisiejsze PTN). Historia jest długa i pewnie nie zupełnie udokumentowana ale np. w komunikacie PTA z 1966 roku można przeczytać: "W wyniku kilkuletnich starań, Sekcja Numizmatyczna OW PTA otrzymała zgodę NBP na stały przydział monet próbnych [...] OW PTA otrzyma do dyspozycji 250 kompletów [...] monety w żadnym wypadku nie mogą być przedmiotem handlu. Komplety nie mogą być przez ich nabywców odstąpione w żadnej formie osobom trzecim lub instytucjom, co będzie ujęte w specjalnym pisemnym zobowiązaniu nabywcy".
Wiele z tych monet, zwłaszcza w początkowy okresie wybito dużo później niż wskazuje na to wybita na nich data.

Artykuły na ten tematy można znaleźć BN 4(292)/1993, WZN 4(18)2007. Komunikaty PTA/PTAiN są również dostepne w bibliotece PTN.
Pozdrawiam,
Krzysiek

ciacho1984

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Monety próbne po denominacji
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Września 2009, 12:17:29 »
Dziękuje za przybliżenie tematyki.

A czym taki sam podział monet miał w przypadku prób niklowych obecnych obiegowych monet, chodzi o 1 grosz, 2 grosze itd.

 

R E K L A M A
aukcja monet