Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 03:04:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzymskie brązy IV wiek.  (Przeczytany 10342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Rzymskie brązy IV wiek.
« dnia: 07 Lipca 2014, 18:04:03 »
Witam serdecznie. Chciałbym potwierdzić swoją identyfikację i jednocześnie rozwiać wszelkie swoje wątpliwości radząc się bardziej doświadczonych osób.

Korzystając ze strony:
www.wildwinds.com/coins/ric/constans/i.html
zidentyfikowałem ten Rzymski brąz jako:
RIC VIII 185, G
www.wildwinds.com/coins/ric/constans/_siscia_RIC_VIII_185_G.jpg

Jednak mam wątpliwości gdyż w znaku menniczym na mojej monecie wyraźnie widać B.
RIC VIII 185, B
www.wildwinds.com/coins/ric/constans/_siscia_RIC_viii_185.1.jpg
Brakuje tu jednak kropki miedzy viktoriami.

Kropka znajduje się natomiast w wariancie A ale za to początkowa literka w znaku kompletnie mi nie pasuje.
RIC VIII 185, A
www.wildwinds.com/coins/ric/constans/_siscia_RIC_viii_185.jpg

Do kompletu przesyłam jeszcze link do aukcji jakiegoś niemieckiego sklepu numizmatycznego, który wskazywałby, że moja moneta to jednak wariant B. Wystawiona moneta posiada też kropkę.
http://www.ebay.pl/itm/NM-Constans-Follis-Siscia-347-8-VICTORIAE-DD-AVGGQ-NN-Victoria-Palmzweig-RIC-185-/121222751494?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item1c39706506

Jeśli ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości będę wdzięczny za każdą pomoc.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2014, 12:22:18 wysłana przez Broul85 »

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Brąz Constans. Prośba o identyfikację i wycenę.
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipca 2014, 20:00:58 »
Dziękuję serdecznie za tak szybką i wyczerpującą odpowiedź i poprawienie moich laickich błędów. A czy przesadą byłoby prosić o ocenę stanu zachowania monety? Dopiero zaczynam interesować się tą epoką i przyznaję, że ocena stanu zachowania monet antycznych sprawia mi pewną trudność.

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Brąz Constans. Prośba o identyfikację i wycenę.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lipca 2014, 09:45:53 »
Raz jeszcze bardzo dziękuję Panie Lechu. Cieszę się, że w końcu udało mi się trafić na forum gdzie rozmawia się o monetach a nie kłóci się o jakieś głupoty. Cieszę się również, że wiele się mogę tu od Panów nauczyć i rozwijać swoją wiedzę mogąc zawsze skonsultować się z tak fantastycznymi fachowcami jak Pan.

Dziękuję i pozdrawiam

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Follis Constans Siscia RIC VIII 185 B
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lipca 2014, 11:22:04 »
Witam w gronie miłośników antyku. W moim skromnym zbiorku największą wartość mają monety, które wielu wyrzuciłoby na złom. Są to egzemplarze nienotowane w katalogach lub notowane w kilku egzemparzach. Mam też piękne antyczne monety w stanie niemal menniczym, które występują w tysiącach egzemplarzy i nie potrafię odpowiedzieć na pytanie: Która z monet jest dla mnie najcenniejsza? Dla mnie każda z tych monet niesie w sobie historię minionych cywilizacji, bitew, sojuszów, czasu pokoju, a czasem prostych ludzkich uczuć: miłości, nienawiści czy rodzicielstwa. Więc zgadzam się, nie ma sensu oceniać "formy", najważniejsza jest "treść".
Pozdrawiam .
Janusz
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2014, 11:24:57 wysłana przez Julek C »

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Follis Constans Siscia RIC VIII 185 B
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lipca 2014, 12:57:48 »
To prawda Panie Januszu. Trzymając w dłoni krążek metalu mający 1700 lat lub więcej czuć jego ,,magię''. Przyznam, że swoje pierwsze antyczne monety kupiłem najzwyczajniej z ciekawości za grosze. Ale nawet taki malutki brąz jak ten dostarczył mi o wiele więcej radości (samodzielna identyfikacja to prawdziwa przygoda), której nawet najdroższa lustrzanka za 1000 lat by nie dostarczyła. Coś niesamowitego  ;D
Zdaję sobie też sprawę, że czeka mnie dużo nauki a jeszcze trudniej będzie oduczyć się pewnych nawyków wyniesionych z kolekcjonerstwa monet obiegowych. Macie Panowie rację, że moneta powinna podobać się głównie właścicielowi i dziękuję za wskazanie mi takiego punktu widzenia. Powtórzę raz jeszcze jak bardzo cieszę się z odkrycia tego forum i pragnął bym w tym miejscu podziękować Panu Jerzemu Chałupskiemu. Lektura jego bloga zwróciła moją uwagę na monety starsze niż XX wiek. Nauczyła podstaw i otworzyła oczy na ,,prawdziwe'' kolekcjonerstwo.
Oczywiście w zbieraniu lustrzanek i GN-ów nie ma nic złego ale teraz patrze na to jako pójście na numizmatyczną łatwiznę. Czas się trochę natrudzić w gromadzeniu swojej kolekcji a i nagroda będzie słodsza  ;)

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Follis Constans Siscia RIC VIII 185 B
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lipca 2014, 15:13:34 »
Oczywiście Panie Lechu i przyjmuję do wiadomości Pana sugestię. Jednocześnie chciałbym prosić o potwierdzenie identyfikacji kolejnej monety, która sprawiła mi nieco więcej trudności.

Krążek pasuje mi (choć nie do końca) do cesarza Constantina I, Siscia RIC VII 235
http://www.wildwinds.com/coins/ric/constantine/_siscia_RIC_vII_235.jpg

Niestety legenda jest dla mnie raczej nieczytelna a i zakończenie wieńca na głowie cesarza jakby nie pasuje. Jak zwykle wszelkie uwagi i sugestie mile widziane Panowie.

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Follis Constans Siscia RIC VIII 185 B
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lipca 2014, 15:34:23 »
Broul85
Chciałes wiedzieć cos na temat stanów zachowania.Sam dojdziesz do tego że moneta nieczytelna nie będzie cię zadowalać.
pozdrawiam
krzysiek

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Follis Constans Siscia RIC VIII 185 B
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lipca 2014, 17:48:41 »
Ma Pan rację Panie Krzysztofie i jeśli wpadnie mi w ręce lepszy egzemplarz to z całą pewnością go zachowam. Na tą chwilę cieszę się tym co jest a chciałbym mieć po prostu pewność, że mam to co myślę  ;)
Pozdrawiam
Łukasz

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Follis Constans Siscia RIC VIII 185 B
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lipca 2014, 12:20:48 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź i cenne rady. Mój wieniec okazał się diademem z rozetką a i inne cenne informacje z katalogu można wyczytać. Niestety niejasny pozostaje dla mnie opis popiersia cesarza a dokładniej dwa skróty:

E8 - rosette-diadem, dr., cuir. bust

Zmieniam też nazwę wątku bo monet z całą pewnością będę dodawał więcej a z każdą kolejną uczę się nowych rzeczy.

Pozdrawiam Panie Lechu.
Wiśniewski Łukasz

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 716
Odp: Rzymskie brązy IV wiek.
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Lipca 2014, 13:28:21 »
curi - zbroja
dr. - płaszcz
dla ułatwienie tutaj pokazano jak co wygląda
http://www.constantinethegreatcoins.com/busts/
Pozdrawiam Mariusz

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Rzymskie brązy IV wiek.
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Lipca 2014, 14:58:35 »
Broul85
Jeśli chodzi o cenne rady to mogę dodać trochę z innej beczki.Znajdz sobie pewnego i zaufanego sprzedającego.
Może ci to zaoszczędzić sporo przykrości,chociaż błędy są nieuniknione,ale to na nich tez się uczymy.
Był tutaj gdzies temat, gdzie jeden z kolegów chciał celowo nabyć falsa,w celach jak to napisał ''poznawczych''

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Rzymskie brązy IV wiek.
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Lipca 2014, 16:00:48 »
Bardzo dziękuję Panie Mariuszu za rozwinięcie wspomnianych skrótów i bardzo przydatny link. Co do zaufanych i pewnych sprzedawców to w zupełności się zgadzam Panie Krzysztofie. Puki co udaje mi się uniknąć traumy po otwarciu przesyłki a i w historię o dziadkach czy skarby znalezione w ścianach już dawno nie wierzę  ::) Faktem jest, że z moim obecnym poziomem wiedzy o monetach antyku staram się bazować na aukcjach zbiorczych aby w ten sposób nabrać wprawy i doświadczenia. A i radości przy tym co nie miara  ;D I tak oto dwie przedstawione monety kupiłem po niecałe 4 zł za sztukę (wraz z przesyłką) i jako materiał szkoleniowo-ćwiczebny uważam za bardzo dobry zakup.

Pozdrawiam i dziękuję Panowie
Łukasz

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Rzymskie brązy IV wiek.
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Lipca 2014, 13:41:38 »
Witam wszystkich ponownie. Niestety tym razem miałem mniej szczęścia i jeden z nowych nabytków okazał się być w stanie agonalnym. Mimo to ciekawość nakazuje mi chociaż spróbować dowiedzieć się co to za moneta. Znak menniczy jest zupełnie niewidoczny ale po typie rewersu ustaliłem, że moneta została prawdopodobnie wybita za cesarza Constantiusa Gallusa. I tyle z moich własnych przemyśleń ale jak zwykle liczę na Panów cenne uwagi.

Pozdrawiam
Łukasz

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Rzymskie brązy IV wiek.
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Lipca 2014, 21:45:44 »
Łukasz
Powiem Ci tak prosto z mostu.Wez nie kupuj monet w takich stanach!!! .Nawet jak koledzy wiedza co to za moneta to przypuszczam że z czasem zrobią się nerwowi.
Możesz kupić dla porównania coś w stanie np. drugim trzecim.Wtedy zobaczysz jaka jest róznica.
Powiem ci tak od serca że wolałbym mieć jedną sztukę za powiedzmy 80zł,ale ładniutką niżeli cały album tego co pokazujesz.
Chcesz się przekonać że mam rację? kup !!! Podziękujesz mi potem
Krzysiek

Broul85

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Rzymskie brązy IV wiek.
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Lipca 2014, 00:26:51 »
Dziękuję za radę Panie Krzysztofie i z całą pewnością z niej skorzystam. Właściwie to już mam na oku kilka monet, które chciałbym mieć jako początek kolekcji. Zapewniam również, że nie miałem zamiaru nikogo denerwować i postaram się na przyszłość bardziej rozważnie dobierać egzemplarze, które chciałbym przedstawić na forum.

Pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet