Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:55:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów  (Przeczytany 166027 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #241 dnia: 29 Sierpnia 2019, 09:33:08 »

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #242 dnia: 31 Sierpnia 2019, 22:23:49 »
Marcin

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #243 dnia: 02 Września 2019, 21:25:23 »
Przyznam, że dawno żadna wpadka nie rozbawiła mnie tak jak odsłonięty dziś opis medalu chrzcielnego z aukcji Antykwariatu Dawida Janasa. Przedstawione na medalu religijnym symbole wiary, nadziei i miłości zostały zinterpretowane jako "symbole patriotyczne używane po powstaniu styczniowym". Przypuszczam, że autor opisu widywał je wcześniej tyko na biżuterii patriotycznej więc umieścił swoje profesjonalne skojarzenie, bez wnikania czego są to symbole i skąd się wzięły :)

https://antykwariatdj.onebid.pl/auction/5/category/18895/lot/104/

TomekP

  • Gość
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #244 dnia: 02 Września 2019, 21:49:44 »
Myli się Pan widywałem je na szeregu innych przedmiotów i znam etymologię, jednakże w okresie w którym wykonano ten medal w Polsce ta symbolika była właśnie w ten sposób interpretowana i to skłoniło mnie do takiego a nie innego opisania tego medalu.

Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie i interpretację.

PS: Nie wiem jak Pan, ale ja wszelkie przedstawienia tej symboliki na medalach chrzcielnych w Polsce w XIX wieku znam po roku 1861, nie widziałem jeszcze nigdy medalu z okresu np lat 30-tych z tymi symbolami. Dla Pana spokoju umieściłem uzupełnienie tego opisu.
« Ostatnia zmiana: 02 Września 2019, 22:09:15 wysłana przez TomekP »

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #245 dnia: 02 Września 2019, 22:23:46 »
Mi nie zależy, przecież ten opis nie świadczy o mnie, tylko o Państwa domu aukcyjnym. Tak jak wspomniałem w wątku o Państwa aukcji, wiara, nadzieja i miłość to cnoty jakie otrzymuje się na chrzcie świętym. Interpretowanie ich w kontekście medalu chrzcielnego jako symboli patriotycznych jest przynajmniej niepoprawne.

Boję się, że ta wymiana zdań sprawi na Panu mylne wrażenie, że mam coś do Państwa. Nic podobnego. Uważam tylko, że niepotrzebnie się Pan upiera przy tym co jest oczywistym błędem.

TomekP

  • Gość
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #246 dnia: 02 Września 2019, 22:32:07 »

Boję się, że ta wymiana zdań sprawi na Panu mylne wrażenie, że mam coś do Państwa. Nic podobnego. Uważam tylko, że niepotrzebnie się Pan upiera przy tym co jest oczywistym błędem.

Absolutnie nie odbieram tego w kontekście ataku, czy "czegokolwiek do firmy".

Po prostu uważam, że ta konkretna symbolika pojawia się w tym okresie nieprzypadkowo. To, że przy okazji jest była i zapewne zawsze będzie symboliką związaną z chrztem świętym było z pewnością pomocne bo nie zwracało uwagi. Możliwe, że stwierdzenie o tym, że symbole te są tu użyte również w kontekście patriotycznym może się wydać pewnym nadużyciem, jednak myślę, że wartym pewnej refleksji.

Tak jak wspomniałem wyżej, nie znam medali chrzcielnych sprzed okresu żałoby, wydanych w XIX wieku, na których znajdowałyby się symbole wiary, nadziei i miłości...To jest według mnie pewną wskazówką. Oczywiście patrząc inaczej były też po prostu modne, więc jako nośny temat związany z chrztem, mogły po prostu stanowić dobre uzupełnienie pola medalu.

Podsumowując, nie uważam swojej sugestii za błąd, a na pewno nie za wprowadzanie w błąd innych. Mam po prostu na temat tego medalu pewną tezę. Możliwe, że po tej dyskusji nieco inaczej zredaguję tekst opisu.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #247 dnia: 02 Września 2019, 23:19:35 »
Proszę zwrócić uwagę, że Pan występuje to w roli profesjonalisty, a osoby licytujące na aukcji w roli konsumentów. Wydaje się, że uczciwy opis powinien uwzględniać nieznajomość rzeczy po stronie konsumenta. Konsument nie musi znać się na historii i religii. Pan oferuje medal chrzcielny z symboliką chrzcielną. Przy czym puszcza do konsumenta oko, że ta symbolika chrzcielna, to być może element żałoby narodowej. Nie wspomina Pan jednak, że są to symbole chrzcielne, o czym konsument ma prawo nie wiedzieć. Uważam, że to jest nie fair wobec potencjalnych kupujących. Innymi słowy uważam, że opis powinien zmierzać w stronę czytelnej informacji: Na rewersie są symbole wiary, nadziei i miłości. Są to symbole cnót otrzymywanych na chrzcie świętym. Uważamy jednak ze względu na określone przesłanki, że być może w tym wypadku chodzi o symbole żałoby narodowej.

TomekP

  • Gość
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #248 dnia: 03 Września 2019, 13:36:17 »
Opis zmieniłem, myślę, że obecnie jest bardziej przejrzysty i pozwoli każdemu nieobeznanemu z tematyką na wyciągnięcie własnych wniosków.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #249 dnia: 19 Września 2019, 03:08:01 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #250 dnia: 19 Września 2019, 10:12:33 »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #251 dnia: 19 Września 2019, 10:25:54 »
stan 3-, przetarty egzemplarz
Dziwi się Pan jeszcze czemuś u tego sprzedającego? ;-)

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #252 dnia: 19 Września 2019, 10:38:06 »
Przetarty papierem ściernym - wszystko się zgadza

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #253 dnia: 19 Września 2019, 10:54:11 »
https://allegro.pl/oferta/ii-rp-5-zlotych-1928-nike-ze-znakiem-st-3-8499058018

stan 3-, przetarty egzemplarz

:)

Niestety obecnie dla większości sprzedawców stany poniżej 3- nie istnieją, bo "wystraszają" potencjalnych nabywców, dlatego nawet monety ledwie identyfikowalne dostają ocenę w najgorszym przypadku 3-  Stan trzeci stał się obecnie najpojemniejszym z wszystkich stanów zachowania. To jedno z wielu wypaczeń współczesnego biznesu numizmatycznego.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów
« Odpowiedź #254 dnia: 19 Września 2019, 10:56:20 »
Nowosc na rynku: trojak bytomski 1596

Trojak Bytomski , widać jakiś sentyment do tego miasta ma sprzedający  >:( zza zachodniej granicy .
Janek

 

R E K L A M A
aukcja monet