Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:23:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szelągi JK - pytanie o fals  (Przeczytany 9832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Szelągi JK - pytanie o fals
« dnia: 14 Czerwca 2009, 22:21:46 »
Witam,
ostatnio do mojej kolekcji dołączyły dwa szelągi. Zdjęcia to właściwie skany. Wydawało mi się, że lepiej oddają szczegóły monet, ale jakby je spłycają... ale co ma być - widać :)

1. Szeląg Gdański Jana Kazimierza 1658
Awers: Monogram królewski ICR pod koroną przedzielający datę 16-58
Rewers: SOLID CIVITA GEDAN pomiędzy gwiazdkami
Kopicki 7606 R1

http://images46.fotosik.pl/144/830703fdf4e2f177.jpg
Szelągi JK - pytanie o fals


I tu pytanie o fals. Stan średnio-słaby. Nie jest to również strasznie cenna monetka. Więc dlaczego fals? Zdziwił mnie jeden szczegół:

http://images39.fotosik.pl/140/db3e08e4a396d1e3.jpg
Szelągi JK - pytanie o fals


Wygląda jak punca po odlewie. Widziałem wiele podobnych na monetach nowszych. Ale przy takiej starej? Mam nadzieję, że nie wywołam śmiechu u bardziej doświadczonych Kolegów...  ;) Właściwie to obserwując inne egzemplarze, stan itp jestem pewien, że to efekt uderzenia, obiegu, wydobywania itp., ale co o tym sądzicie?

2. Szeląg Litewski Jana Kazimierza 1664
W dość ładnym stanie. Szczególnie pogoń wyraźna.

http://images40.fotosik.pl/139/0f7648ad9778eaf3.jpg
Szelągi JK - pytanie o fals


Pozdrawiam,
Paweł

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Czerwca 2009, 07:49:39 »
Ad.1. Moim zdaniem to nie jest ani fałszywka z epoki, ani też współczesny fals. rzeczywiście na awersie jest "coś" podobnego do znaku f umieszczanego na współczesnych kopiach, ale według mnie to tylko zbieg okoliczności. Równie dobrze może to być x lub też zwykły ślad po saperce ...
Ad.2. Rzeczywiście stan zachowania bardzo ładny !

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Czerwca 2009, 14:59:21 »
1. Również moim zdaniem to nie jest fałszywka.
Kto by się bawił przy takim nominale.
Rozumiem staranna kopia jakiegoś dukata i punca F, że to fals.. ale nie w takim miedziaku,

2. Faktycznie stan ładny, ale nie powalający. :)
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Czerwca 2009, 02:09:33 »
Kolejne dwie aukcje, które mnie zastanawiają. Myślę tu o falsach z epoki:

1. http://www.allegro.pl/item674641940_boratynka_1661_z_bledem_joah_menniczy_stan.html - moim zdaniem fals z epoki - bardzo ładny i ciekawy
2. http://www.allegro.pl/item674647733_boratynka_koronna_1667_ekstremalna_rzadkosc_r5.html - tu jakoś nie mam pewności choć nie podoba mi się kształt twarzy na awersie. Z drugiej strony to czytałem taką teorię, że szelągi z datą 1667 i 1668 wszystkie pochodzą z warsztatów fałszerskich, a nie oficjalnych mennic.

Ciekaw jestem Waszych opinii.

Pozdrawiam :)

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Czerwca 2009, 09:35:26 »
Przede wszystkim należałoby dokładnie zdefiniować pojęcie "fals z epoki". Wg mnie to monety bite przez domorosłych fałszerzy i do tej grupy z pewnością nie należą oficjalni emitenci, którzy - choć często wbrew postanowieniom obowiązujących ordynacji - bili ten typ monety. W tym układzie obie te aukcje nie można zakwalifikować jako falsy.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Kamilx

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Czerwca 2009, 10:59:15 »
Moneta z pierwszego linku wygląda raczej na orginał, orzełek jest ładnie wykonany, portret też dobry tylko litery raz są większe raz mniejsze itp. dlatego nie mam pewnosci. Druga wygląda na fals.

A tu trochę o falsach:
http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/falsy.html

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Czerwca 2009, 15:32:16 »
Przede wszystkim należałoby dokładnie zdefiniować pojęcie "fals z epoki". Wg mnie to monety bite przez domorosłych fałszerzy i do tej grupy z pewnością nie należą oficjalni emitenci, którzy - choć często wbrew postanowieniom obowiązujących ordynacji - bili ten typ monety. W tym układzie obie te aukcje nie można zakwalifikować jako falsy.

Co do definicji falsu z epoki to zgadzam się bezsprzecznie. Zresztą trudno by było określić, która część monet była wybita z pozwolenia, a która już nie. ;) Piszę Pan, że nie są to falsy wykonane przez domorosłych fałszerzy. Zadam więc tylko dokładniejsze pytanie co do pewnych szczegółów - by ugruntować na przyszłość wiedzę :) Co do 2 aukcji miałem tylko wrażenie, że portret jest dziwny, ale jest też wytarty więc... Ale pierwsza: również dziwny portret, E (w REX) jakby mniejsze niż inne (a zakładam, że litery były puncowane), aż dwa błędy w opisie ponieważ na rewersie mamy SOLD lub SOID zamiast SOLID - zakładam, że aż dwa błędy nie zdarzały się często rytownikom. Do tego myśląc o oficjalnym emitencie wychodzę z założenia, że bito je tymi samymi stemplami - po prostu nie zważano na ilość. Jakby Pan znalazł chwilę by wytłumaczyć mi moje wątpliwości to będę bardzo wdzięczny :)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca 2009, 15:45:50 wysłana przez Sciurus »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Czerwca 2009, 21:55:08 »
Cytuj
aż dwa błędy w opisie ponieważ na rewersie mamy SOLD lub SOID zamiast SOLID - zakładam, że aż dwa błędy nie zdarzały się często rytownikom.

Takie i inne błędy zdarzają się rytownikom przy tak masowej produkcji jak boratynki, możesz nawet w dacie mieć cztery szóstki

Cytuj
Boratini był człowiekiem czynu i świetnym organizatorem więc kontrakt, jaki zawarł z nim podskarbi wielki koronny miał wszelkie szanse realizacji. Kontrakt opiewał na wybicie miedzianych szelągów na kwotę 1 miliona złotych. Co to znaczyło? Miedziane szelągi miały przymusowy kurs 1/3 grosza, a złotówkę liczono po 30 groszy czyli należało wybić 90 milionów szelągów.
Jerzy Chałupski

a więc przy wybiciu 90 milionów sztuk nie takie rzeczy mogły się pojawiać na monetach
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwca 2009, 01:34:19 »
a więc przy wybiciu 90 milionów sztuk nie takie rzeczy mogły się pojawiać na monetach

Oczywiście :) Wiedząc, że wybito ich znacznie więcej można się spodziewać różnych cudów. Moja wątpliwość wynika bardziej z obserwacji szelągów, które pojawiają się na Allegro. Bardzo rzadko można spotkać błędy w opisie... a dwa? do tej pory nie widziałem. W związku z tym, że więcej szczegółów mi się nie podobało postanowiłem zwrócić się do bardziej doświadczonych :)

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Sierpnia 2009, 01:36:42 »
http://www.allegro.pl/item706980456_boratynka_szelag_koronny_1667_rzadki_rocznik.html

Co o tym myślicie? Szczególnie podoba mi się stwierdzenie: "7 może na tym foto wyglądac jak 4 , ale to 7". Jakoś nie mogę sobie wyobrazić tam 7 ;) Ale może o tej porze mam oczy zmęczone... ;)

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Sierpnia 2009, 08:23:34 »
Choć to była późna pora, Twoje oczy raczej nie były zmęczone ;)

Niestety, ale ja też nie widzę tam siódemki. Ciekawe czy sprzedawca daje jakieś gwarancje, że to siódemka. ;) Przypuszczam, że to fals epokowy. Wszystko jakieś takie koślawe i nierówne, zwłaszcza literki, a i ślepowron nie wygląda jak ślepowron :)

« Ostatnia zmiana: 06 Sierpnia 2009, 08:49:58 wysłana przez eMTi »
TPZN nr 042
Pozdrawiam

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Sierpnia 2009, 08:53:26 »
dziwne ja widzę tu liczbę 4 co prawda dziwnie ułożoną ale jednak czwórka tam jest! Nie znam się na tych monetach, czy końcówka z 7 niby ma być bardziej poszukiwana czy coś? Może liczy w ten sposób na większą kwotę w zakończonej aukcji.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Sierpnia 2009, 09:19:47 »
Jest to szeląg koronny, który był wybijany w mennicy ujazdowskiej, która to została zamknięta w 1665 roku, więc można powiedzieć, że szelągi z datą 1667 są bardziej poszukiwane. To samo tyczy się roku 1662, 1666, 1668 jeśli chodzi o szelągi koronne, a także 1667 i 1668 odnośnie szelągów litewskich. W tych latach boratynek nie bito, a są spotykane. Najprawdopodobniej pochodzą z klepaczy.

Należy dodać, że sprzedawca nieco zmienił opis. :)
 
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpnia 2009, 09:27:46 wysłana przez eMTi »
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Sierpnia 2009, 13:03:46 »

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Szelągi JK - pytanie o fals
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Sierpnia 2009, 14:17:28 »
W tym przypadku widać siódemkę, a szeląg i tak się nie sprzedał. :(
TPZN nr 042
Pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet