Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:25:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Powstanie 44  (Przeczytany 28067 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Sierpnia 2014, 15:18:45 »
Można dyskutować nad sensem powstania, nad tragedią setek tysięcy cywili, żałować że po wszystkim miasto zostało zrównane z ziemią...
Ale trzeba pamiętać o bohaterach tamtych czasów, o pokoleniu 44', o wyjątkowości tego powstania. Nigdzie w całej okupowanej Europie nie było zrywu.. żadne inne miasto/region się nie oswobodziło samo... a Warszawa nie dosyć że to zrobiła to jeszcze walczyła dzielnie 63 dni... 63 dni chwały.. to dłużej niż kraje Beneluxu i Francja się broniły wiosną 1940.. jedno miasto walczyło dłużej niż 4 państwa...
Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci!!

Ojoj,proponuje poczytać o walkach partyzanckich w Jugosławii,o powstaniu w Pradze lub Paryżu na przykład.
Warszawa została przez Powstańców oswobodzona?To nie jest prawda niestety.Praktycznie żaden ze strategicznych celów nie został przez Powstańców zdobyty i już od piątego dnia powstania inicjatywę przejęli Niemcy systematycznie likwidując izolowane miejsca oporu Powstańców,niszcząc miasto i mordując mieszkańców.Swoją drogą warto tez poczytać o tym jak zmieniał się stosunek Warszawiaków do Powstańców.Temat jakoś wstydliwie przemilczany.Wbrew potocznej opinii uwielbienia i poparcia,za wyjątkiem kilku pierwszych dni,dla Powstańców ze strony Warszawiaków nie było delikatnie mówiąc.
Powstanie,to była klęska niewyobrażalna,tragedia narodowa.Bohaterstwo tych dziewcząt i chłopców posłanych na śmierć nie powinno uchronić od odpowiedzialności ich dowódców za ten zbrodniczy rozkaz
Ale bezwzgledu na to co ktos powie, na temat dowódców, ofiar, strat, błędów to moim zdaniem wielu powstańców cechowała odwaga, honor, patriotyzm chęć zemsty i odwetu również.. Dla mnie to prawdziwi bohaterowie z których powinniśmy być dumni, którym należy sie szacunek..
jeszcze raz chwała bohaterom

Nikt tego nie kwestionuje,ale co Ojczyżnie po trupach?Ja bym wolał być dumny z dokonań tych ludzi po wojnie.Całe życie było przed nimi.
Pozdrawiam. zdzicho

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Sierpnia 2014, 18:19:46 »
To, że się powiodły "ruchy wyzwolicielskie" to z pewnością. Ale chyba gen. Kiszczakowi i Jaruzelskiemu. Czy jest Pan rzeczywiście przekonany, że po 1989 roku Polacy odzyskali wolność, niepodległość i podmiotowość?

ano widać kolega młody i nie wie jak wyglądało życie przed wyzwoleniem naszego kraju spod sowieckiej okupacji , a może propaganda któregoś z ugrupowań politycznych ma tu swój udział?
proponuję by wszelkiego typu politykierstwo odstawić na bok ; dyskutujemy o historii o tym czym było powstanie i dla kogo
dla mnie powstanie jest symbolem woli walki naszego narodu o swoją niepodległość
 jakie przyświecały dowództwu idee , gdy podejmowali decyzję o wybuchu powstania nie wiem i sądzę że nigdy sie nie dowiemy ( z tego co wiem , archiwa powstania nie ocalały) czy szkoda?
nie wiem , ale wiem jedno : winniśmy ten zryw uszanować a samych poległych nie kalać
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Sierpnia 2014, 19:29:12 »

 jakie przyświecały dowództwu idee , gdy podejmowali decyzję o wybuchu powstania nie wiem i sądzę że nigdy sie nie dowiemy ( z tego co wiem , archiwa powstania nie ocalały) czy szkoda?
nie wiem , ale wiem jedno : winniśmy ten zryw uszanować a samych poległych nie kalać


Ależ przeciwnie!O okolicznościach Powstania żródła są.Problem w tym,że niechętnie się do nich sięga.Nie wiem czy dobrze rozumiem;Pan uważa,że o dowódcach Powstania należy mówić tylko dobrze,bo w przeciwnym razie jest to kalanie poległych?
Ja uważam inaczej.W hołdzie ofiarom należy mówić prawdę
Pozdrawiam. zdzicho

Wojciech Gwizdak

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Września 2014, 22:55:12 »
Mnie zawsze zastanawiało dlaczego Hitler był takim idiotą i nie pozwolił wygrać powstaniu. Zagnieżdżenie się konkurencyjnej władzy na terenie Polski mogło skutecznie skomplikować relacje między aliantami. Zmusiłby Stalina do nieprzewidywalnego ruchu. Wygrał bitwę ale co mu z tego.......

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Września 2014, 18:33:45 »
witam
w czasie zmagań w okresie powstania Niemcy stracili jednak znaczące ilości i sprzętu i ludzi; ich zaangażowanie w obronę Warszawy związało znaczące siły , których zabrakło Hitlerowi na innych pozycjach
nikt przy zdrowych zmysłach nie podjąłby , jak sądzę , decyzji o wywołaniu powstania , gdyby ludobójstwo w wykonaniu oddziałów niemieckich , rosyjskich czy ukraińskich ( pod sztandarem niemieckim) w ogóle byłoby brane pod uwagę , takich działań nikt sie nie spodziewał , obiecana pomoc aliantów i owszem nadeszła , tylko że .... dla Niemców , bo większość zrzutów nie trafiło niestety do powstańców
nie sądzę by nasze oceny w jakimkolwiek stopniu zmieniły bieg historii
nasze oceny w tą  lub inną stronę będą nadal tylko i wyłącznie gdybaniem , bo nikt z nas( jak sądzę) nie jest w stanie określić się jako 100% -owego znawcę wszelkich materiałów dotyczących powstania zarówno będących w naszym posiadaniu , jak i sowieckim czy niemieckim a i nawet gdyby sie taka osoba znalazła to do tego dochodzi jeszcze kwestia interpretacji , oj , to na prawdę ogromne zadanie i oby sie ktoś go podjął
ja swoje wypowiedzi zakończę na ten temat jednym : chwała poległym i pomordowanym, cześć ich pamięci!
a co do tego czy czuję się obecnie obywatelem wolnego kraju? a jak się mam czuć? może mamy , znaną koledze "tajną okupację"? o której nikt nie wie , poza kolegą?
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Września 2014, 20:46:16 »
1/Straty niemieckie ocenia się na 2 do 3 tysięcy zabitych.W skali tej wojny,to raczej nie jest znacząca ilość
2/Jaka obiecana pomoc Aliantów?Komenda Głowna doskonale wiedziała PRZED Powstaniem,że żadnej pomocy nie będzie.Mrzonki o lądowaniu spadochroniarzy gen.Sosabowskiego wybito Komorowskiemu z głowy.Zrzuty rozpoczęły się po dramatycznych apelach naczelnego wodza i nie miały żadnego znaczenia dla Powstania.No chyba,że psychologiczne.
3/"nikt przy zdrowych zmysłach nie podjąłby , jak sądzę , decyzji o wywołaniu powstania , gdyby ludobójstwo  w ogóle byłoby brane pod uwagę , takich działań nikt sie nie spodziewał " ciekawe.Jak rozumiem do Powstania okupant zachowywał się rycersko i przestrzegał wszelkich konwencji.Warszawę we wrześniu 1939 roku zbombardowały krasnoludki?
Co do reszty.Współczuje tym wszystkim,którzy nie czują się w Polsce wolni,bo na to nie ma lekarstwa.Podziwiam bohaterstwo lustratorów walczących z komuną w ćwierć wieku po jej upadku. ::)
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Września 2014, 23:01:42 »
Cytuj
Współczuje tym wszystkim,którzy nie czują się w Polsce wolni,bo na to nie ma lekarstwa.
Ja z kolei gratuluję poczucia wolności tym wszystkim, którym nasze suwerenne i demokratyczne państwo zabiera siedemdziesiąt parę procent ciężko zarobionych pieniędzy, zabrania pomalować własnego dachu na czerwono i ściąć własne drzewo na własnym podwórku. Na to chyba też nie ma lekarstwa.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Września 2014, 09:14:26 »
I to jest właśnie populizm.Jeśli chodzi o podatki to podstawowe sprawy są na przykład tutaj:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawki_podatkowe_w_Europie
O ubezpieczeniu zdrowotnym/wyższym niż u nas/ i współpłaceniu przez pacjentów za wizyty lekarskie w Europie tez informacje można znależć.
Co do malowania dachu na czerwono :D,to widać,że dysponuje Pan niewielką wiedzą.Niech Pan spróbuje tak postąpić w uroczym francuskim miasteczku lub na wsi angielskiej ;D To niestety u nas wolno więcej,architektura krajobrazu,to pojecie budzące zdziwienie.
Niektórym się wydaje,że wolność oznacza,że mogę robić,to co chcę.Wolno tyle,aby wolności innej osoby nie ograniczać.W Europie,to rozumieją,a u nas jeszcze nie.Stąd zdziwienie lokatora w bloku,któremu nie pozwalają na rozpalenie grilla na jego własny balkonie ;D
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Września 2014, 11:02:19 »
Cytuj
I to jest właśnie populizm.
Czy każdego, kto ma inne poglądy niż Pan nazywa Pan populistą? To, że w innych państwach europejskich ludzie przytłoczeni są porównywalnymi albo jeszcze większymi obciążeniami wcale nie poprawia mojego położenia. Proponuję poszerzyć trochę horyzonty i nie ograniczać się do naszej biednej Europy duszonej przez UE. Dla mnie znacznie bardziej atrakcyjnym punktem odniesienia są np. Stany Zjednoczone z początków XX w., rozwijające się znacznie bardziej dynamicznie niż dzisiejsza Europa. Proszę poszukać "na Internecie", może być w w Wikipedii, jakie tam były obciążenia fiskalne. No w każdym razie mnie odpowiadałoby to znacznie bardziej.

Cytuj
To niestety u nas wolno więcej,architektura krajobrazu,to pojecie budzące zdziwienie.
Architektura krajobrazu nie budzi mojego zdziwienia, ale brat mojej żony próbuje od kilku lat wydębić od urzędu pozwolenie na przebudowę swojego domu. Nie jest to co prawda urocze francuskie miasteczko (ach te francuskie miasteczka.. prawdziwa Europa) ale podkrakowska wieś. Z drogi nie widać tego domu, a więc z pewnością nawet gdyby Pan tamtędy przejeżdżał, nie pogwałciłoby to pańskiego poczucia estetyki. Urząd jednak odmawia. Nie jest to jak sądzę kwestia architektury krajobrazu tylko olbrzymiej władzy urzędnika nad obywatelem. I właśnie to mnie nie zachwyca mimo, że w Europie być może dzieje się podobnie.

Cytuj
Niektórym się wydaje,że wolność oznacza,że mogę robić,to co chcę.Wolno tyle,aby wolności innej osoby nie ograniczać.W Europie,to rozumieją,a u nas jeszcze nie.Stąd zdziwienie lokatora w bloku,któremu nie pozwalają na rozpalenie grilla na jego własny balkonie
Proszę Pana, ja nie jestem jakimś prymitywem, który smrodzi sąsiadom na balkonie i dziwi się, że sąsiedzi są niezadowoleni. Mnie oburza jedynie fakt, że będąc wolnym człowiekiem nie mogę pójść do apteki i kupić sobie lekarstwa bez pozwolenia. Przecież to nie ograniczyłoby chyba niczyjej wolności.

Cytuj
widać,że dysponuje Pan niewielką wiedzą
Gratuluję niezwykłych zdolności analitycznych. Jeśli po czterolinijkowym poście jest Pan w stanie ocenić poziom mojej wiedzy, to naprawdę muszą być one duże.
Pozdrawiam serdecznie

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Września 2014, 14:07:15 »
1/Też bym chciał nie płacić podatków - a kto lubi?Denerwuje mnie tylko takie gadanie jak,to nas w Polsce strasznie łupią.Gdyby Pan napisał,że prawie wszędzie podatników łupią,ale to co podatnikom w innych krajach zostaje pozwala na spokojne życie,a w naszym kraju już niekoniecznie,to bym się zgodził.
2/W Tunisie w niebieskiej dzielnicy może Pan zbudować dom jaki Pan chce pod warunkiem,że będzie biały,a drzwi i ramy okien niebieskie,w niektórych regionach Hiszpanii też MUSI Pan dostosować kolor ścian domu do innych w okolicy,bo inaczej zgody na remont lub budowę Pan nie dostanie.W Anglii Musi Pan dostosować kształt domu do innych w okolicy,a w skrajnych przypadkach Panu wskażą  jakich materiałów wolno budować,a z jakich nie.Jak się Pan nie dostosuje,to otrzyma Pan nakaz rozbiórki.Niech Pan spróbuje wyremontować dom w miasteczku takim jak Asyż,to się Pan przekona jaka wolność pod tym względem u nas panuje.I jak Pan myśli dlaczego oni tak postępują?
3/Ten,który grilla na balkonie urządza,to prymityw.Ten,który na urokliwej wsi stawia betonowy klocek z lusterkami w tynku to nie?
4/Jak dla mnie,to powinien mieć Pan prawo do kupowania leków jakich Pan chce,jazdy bez pasów też.Pod warunkiem,że w razie uszczerbku na zdrowiu będzie się Pan leczył prywatnie,a nie z moich składek
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Września 2014, 15:41:03 »
Wszystkie przykłady, które Pan podaje - jak to w innych krajach też "łupią" - świadczą tylko o jednym: żyjemy w niezbyt ciekawych czasach, w których podstawowe prawa przysługujące od zawsze wolnym ludziom są rażąco naruszane. I nie chodzi o to czy za resztówkę, która zostaje można dobrze żyć czy nie. Niewolnikom w starożytnym Egipcie żyło się całkiem dobrze. Chodzi o zasadę.

Sprawa betonowego klocka z lusterkami. Miejmy świadomość, że przekazując decyzję w tej sprawie w ręce urzędników naruszamy fundamentalną wartość naszej cywilizacji - prawo własności prywatnej. Piękno krajobrazu też jest oczywiście wartością. Zdajmy sobie jednak sprawę iż dążąc do jej realizacji niszczymy znacznie ważniejszą. (Tak na marginesie nie odniósł się Pan do przykładu, który podałem - przebudowy domu, którego nie widać z drogi, i na którą to przebudowę urzędnicy nie chcą się zgodzić, a to jest przecież konkret, a nie abstrakcyjne dywagacje o pięknie krajobrazu.)

Składki ubezpieczeniowe. No to choć w jednym się zgadzamy. Też nie chciałbym być leczony z Pana składek. Składki to największe marnotrawstwo i największa hipokryzja naszego "demokratycznego państwa prawa urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej". Sprowadzają one człowieka do roli durnia, który sam o siebie nie umie zadbać i musi to za niego zrobić państwo, pod przymusem oczywiście. No a z drugiej strony ten dureń, który sam o siebie nie umie zadbać potrafi zadbać o przyszłość naszego narodu i co parę lat wybiera prezydenta, posłów, radnych. Czyż nie jest to hipokryzja do kwadratu.

Ach wiem, wiem, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, no i jeszcze w tych urokliwych miasteczkach we Francji dzieje się to samo.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Września 2014, 17:40:41 »
Cytuj
Zasadniczo zgadzam się z Pana postawą i bliskie mi są wartości, których Pan broni. Może tylko mniej pokładam wiary w proste recepty ogólne typu "rozwiązania etatystyczne zawsze się nie sprawdzają", "im więcej wolności, tym zawsze lepiej" etc.
Jestem jak najdalszy od prostych recept. Wolność i antyetatyzm, do których się odwoływałem wynikały z kontekstu dyskusji. Jestem np. zwolennikiem lasów państwowych, na które jest obecnie przygotowywany zamach. Najogólniej rzecz biorąc, wydaje się, że w dzisiejszym świecie zagrożony jest rdzeń podstawowych wartości cywilizacji łacińskiej. Ich istotnym składnikiem jest m.in. wspomniany przez Pana szacunek dla odrębności lokalnych. Niestety w dzisiejszej Europie tendencja jest zupełnie inna. Dąży się za wszelką cenę do unifikacji.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Września 2014, 19:27:53 »
Piękno krajobrazu też jest oczywiście wartością. Zdajmy sobie jednak sprawę iż dążąc do jej realizacji niszczymy znacznie ważniejszą.

Ponieważ doszli już Panowie do wartości, czyli do aksjomatów, pora chyba spisać protokół rozbieżności, gdyż tu już kończą się argumenty.

No, może niezupełnie: jeśli ktoś twierdzi, że polscy urzędnicy są dobrym gwarantem piękna krajobrazu, wypadałoby to jakoś uzasadnić. I to w odniesieniu do polskich urzędników, nie zaś francuskich, włoskich czy szwedzkich. Żyjemy bowiem w całostkach zwanych kulturami (obejmującymi tradycję, obyczaje, system prawny etc. etc.) i bardzo być może, że urzędnik szwedzki jest wcale niezłym gwarantem piękna krajobrazu, natomiast polski - beznadziejnym (bo np. za stosunkowo niewielką łapówkę zgodzi się na postawienie dowolnego koszmaru, jak podobno ostatnio zgodzono się na jakąś "plombę" hotelową w sąsiedztwie Zamku Królewskiego)
Ten ktoś czyli ja wcale nie twierdzi,że polscy urzędnicy są dobrym gwarantem piękna krajobrazu.Wręcz przeciwnie. :D Wobec biadolenia Pana dariusza.m na temat zniewolenia naszego kraju podjąłem próbę pokazania,że w wielu krajach obciążenia podatkowe są wyższe niż w Polsce,ze w wielu krajach przepisy dotyczące  budowy i remontu  domu są o wiele bardziej surowe niż w Polsce i na dodatek przestrzegane.I tak sobie myślę,że przeciętnemu Francuzowi do głowy by nie przyszło twierdzenie,że przez to,że płaci wysokie podatki, nie może pomalować dachu na czerwono i ma na dodatek socjalistycznego prezydenta,to Francja jest zniewolona.Ups! Jednemu przyszło to do głowy i wybrał wolność w Rosji;Depardieu się nazywa ;D ;D
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:10:32 wysłana przez zenonmoj »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Września 2014, 20:49:27 »
Ma Pan wiele racji,ale czy to upoważnia kogokolwiek do plecenia o zniewolonej Polsce?
Tak sobie myślę,że sprawa jest banalnie prosta;jak ONI rządzą,to "ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie",jak MY przejmiemy władzę,to pogonimy wszystkich krzywdzicieli i Ojczyznę wyzwolimy ;)
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Powstanie 44
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Września 2014, 23:08:07 »
Cytuj
Wobec biadolenia Pana dariusza.m
Cytuj
czy to upoważnia kogokolwiek do plecenia o zniewolonej Polsce?
Nie wiem dlaczego używa Pan takich mocnych określeń. Ja nie biadolę i nie plotę tylko próbuję opisywać fakty i używać jakichś argumentów, do których najczęściej Pan się nie odnosi. Przywołuje Pan jedynie przykłady kolejnych wytresowanych do socjalizmu społeczeństw, którym jest z tym socjalizmem świetnie.Tak na marginesie mam dla Pana całkiem dobry przykład - Korea Północna. Przeciętnemu Koreańczykowi do głowy nie przyjdzie, że żyje w zniewolonym państwie. A jak my na tym tle wypadamy świetnie, wprost oaza wolności.

Cytuj
jak MY przejmiemy władzę,to pogonimy wszystkich krzywdzicieli i Ojczyznę wyzwolimy
Ciekaw jestem kogo ma Pan na myśli, bo ja niestety nie widzę na horyzoncie takiego ugrupowania.

Cytuj
Jeśli z dochodu 3000 euro przejęte zostaje do redystrybucji 50%, ale w ręku dalej zostaje 1500, to jest to mniej dotkliwe, niż gdy z dochodu 1000 euro urzędnicy przejmują 30% i własnego zostaje ledwie 700.
Rozumiem, że to tylko taki przykład arytmetyczny, bo w rzeczywistości państwo przejmuje znacznie więcej niż 30% naszego dochodu.

 

R E K L A M A
aukcja monet