Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 04:10:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?  (Przeczytany 33341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Sierpnia 2014, 17:27:35 »
Może jeszcze jeden przykład.
Pokazuję to ze względu na patrona tego forum. Strona pochodzi z książki:
Katarzyna Radwan "Kolekcja Kałkowskich. Medaliony, plakiety, medale", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2008.

Pokazany przykład świadczy jeszcze o jednym fakcie - w przypadku medali często trudno dotrzeć do szczegółowych informacji.
Przedstawiony opis zawiera tylko te informacje, które można odczytać z medalu.
Nie ma projektanta, nakładu, producenta. A wydaje się, że MHMK nie powinno mieć trudności do dotarcia do tych danych.
Medal nie jest stary (1996 rok), wyemitowany przez poważną organizację (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Krakowie).
My jako zwykli kolekcjonerzy, tym bardziej mamy trudności, by opisać nasze zbiory.
Dlatego trzymam kciuki za pana Tadeusza, przed którym stoi duże wyzwanie.

Tadeusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
    • www.samkoviana.pl
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Sierpnia 2014, 13:15:05 »
Dzień dobry,
Dziękuję Panu za pomoc i śpieszę z wyjaśnieniami:
1. Prof. Samek pod nazwą temat podzielił kolekcję na kilkanaście wątków, grup  i opisał ją jako: sławni ludzie, miniona epoka, wyższe uczelnie, wydarzenia historyczne  itp.
2. pod nazwą "Medal" wpisane jest kogo lub czego dotyczy.
Gdybym zrobił takie opisy jak to jest w tym miejscu:http://www.samkoviana.pl/index.php/samkoviana/nggallery/0009-stanislaw-staszic/0009-stanislaw-staszic?page_id=2460 , to wydaje mi się, że byłoby to dobrze.
Nie byłem nigdy kolekcjonerem medali, moja kolekcja to zasadniczo broń. Miałem piękną kolekcję rewolwerów, ale byłem zmuszony ją zlikwidować, teraz zaczynam kolekcję karabinów szwajcarskich, zdobyłem  dwa - niestety kolekcja składa się z 12/14 szt. plus bagnety itp. i moja małżonka nie ma zamiłowania do broni palnej :(.
Jednak złapałem "bakcyla" do tych medali i postaram się ją opisać i godnie kontynuować :)

Tadeusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
    • www.samkoviana.pl
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Sierpnia 2014, 15:19:07 »
Dzień dobry Zenonmoj,
Tych kolekcji to małżonka trochę posiada, medale, stare pocztówki, flakoniki, banknoty, stare guziki i nie wiem co jeszcze. Ona nie lubi broni palnej, mówi, że to hałaśliwe .... ale na ostatni zakup - bagnet do mojego modelu karabinu specjalnie nie narzekała ;)

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Sierpnia 2014, 18:14:44 »
W takim razie gratuluję wyrozumiałej małżonki!!! Proszę potraktować moją poprzednią wypowiedź w kategorii żartu...
Czasami zdarza się, że temat żon i ich stosunku do zbiorów na tym forum się pojawia.   ;)

A teraz na poważnie. W końcu ma być o zdjęciach...
Zauważyłem, że przy robieniu zdjęć obiektów niewielkich, jak monety, czy medale, bardzo wiele zależy (oprócz innych faktorów) także od kolorystyki tła. Tu http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7975.msg56644.html#msg56644 zdjęcie tej samej monetki najpierw na tle jasno niebieskim, potem jasno zielonym. Oczywiście tło później wyciąłem.
Różnica jest porażająca.
Wspomnę też, że to maleństwo bardzo nie chciało pozwolić się sfotografować, a to co widać w poście, to ogromne powiększenie, bezlitośnie pokazujące wszystkie nierówności materiału - w oryginale moneta ma ok. 10 mm maksymalnej średnicy. Z medalami nie powinno być takich kłopotów - tak jak nie było ich z poniższą dużą (28 mm) monetą.
Zdjęcie robione w tych samych warunkach, co greckie maleńswo. Sprzęt mam nieszczególny, zwykłą kompaktową, automatyczną "pstrykawkę" 10.2 MPix, "zainwestowałem" jedynie w fajny mały statyw z giętkimi nóżkami.

Pozdrawiam serdecznie
ZM

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Sierpnia 2014, 19:42:51 »
Dzień dobry,
Dziękuję Panu za pomoc i śpieszę z wyjaśnieniami:
1. Prof. Samek pod nazwą temat podzielił kolekcję na kilkanaście wątków, grup  i opisał ją jako: sławni ludzie, miniona epoka, wyższe uczelnie, wydarzenia historyczne  itp.
2. pod nazwą "Medal" wpisane jest kogo lub czego dotyczy.
Gdybym zrobił takie opisy jak to jest w tym miejscu:http://www.samkoviana.pl/index.php/samkoviana/nggallery/0009-stanislaw-staszic/0009-stanislaw-staszic?page_id=2460 , to wydaje mi się, że byłoby to dobrze.
Nie byłem nigdy kolekcjonerem medali, moja kolekcja to zasadniczo broń. Miałem piękną kolekcję rewolwerów, ale byłem zmuszony ją zlikwidować, teraz zaczynam kolekcję karabinów szwajcarskich, zdobyłem  dwa - niestety kolekcja składa się z 12/14 szt. plus bagnety itp. i moja małżonka nie ma zamiłowania do broni palnej :(.
Jednak złapałem "bakcyla" do tych medali i postaram się ją opisać i godnie kontynuować :)
Bez względu jaki system archiwizacji zostanie przyjęty, musi to być wygodne dla Pana.
I to nie tylko, gdy medali jest kilkadziesiąt, ale gdy będzie kilkaset lub więcej.
Niektóre medale mogą pasować jednocześnie do kilku wymienionych grup.
Warto z góry przewidzieć, jak je wtedy zarchiwizować.

Na karabinach się nie znam. W wojsku miałem kałasznikowa, ale to było bardzo dawno temu ;).

Tadeusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
    • www.samkoviana.pl
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Sierpnia 2014, 20:37:34 »
Dziękuję za pomoc przy tla, rzeczywiście, wydaje misię, że medale na białym tle wyglądają lepiej :)

Tadeusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
    • www.samkoviana.pl
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Sierpnia 2014, 20:42:58 »
Dzięki za uwagę, z góry to ja nie przewidzę jak je archiwizować, będę musiał to przemyśleć - może zastosuję tagi?

Tadeusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
    • www.samkoviana.pl
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Sierpnia 2014, 19:52:03 »
Witam Panie Glider,
Korzystając z Pańskiej pomocy uporządkowałem troszkę wpisy w medalach. Pozostało jeszcze kilka sztuk do wstawienia na stronie "samkoviana". W połowie września będę w Polsce i postaram się poskanować następne 10 lub 20%. Bardzo liczę na Pana pomoc w dalszej klasyfikacji :).
Pozdrawiam.
Tadeusz

Tadeusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
    • www.samkoviana.pl
Odp: Mam dylemat – fotografować medale czy je skanować?
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Września 2014, 17:45:55 »
Szanowny Panie,
to jest fotografia medalu nieobrobionego.
Wysyłam w małej rozdzielczości ale zawsze jestem gotów do wysłania w lepszaj.
Pozdrawiam
Tadeusz

 

R E K L A M A
aukcja monet