Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:45:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Halerz AW  (Przeczytany 5236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Halerz AW
« dnia: 20 Września 2014, 13:57:44 »
Kupilem ostatnio halerza AW na aukcji online WCNu (http://wcn.pl/eauctions/140911/details/29916). W katalogach jako materiał z którego został wykonany podaje się miedź. Zastanawiam się czy jednak pomimo słabego stanu na jego powierzchni nie widać czasem śladów bielenia?

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Halerz AW
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Września 2014, 17:13:19 »
Może mi jednak ktoś odpowie?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Halerz AW
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Września 2014, 22:13:30 »
Moneta wyglada mi na wykop, w kazdym razie dosc niezle skorodowana. Niestety nie widze na zdjeciach sladow bielenia. Po za tym naogol monety bielone, jak wiadomo zawieraly naogol niski procent srebra. Z mojego skromnego doswiadczenia, monety zawierajace nawet nielki procent srebra byly naogol okreslane jako srebrne, kipper lub bilon. Jesli katalogi podaja miedz jako material, to o ile moneta nie byla okolicznosciowa, byla ona z miedzi i srebra w niej nie bylo.
Ot, moje trzy halerze.
O samej monecie nie wypowiadam sie, gdyz to nie moja domena.
« Ostatnia zmiana: 28 Września 2014, 22:19:06 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Halerz AW
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Września 2014, 10:22:04 »
Dziękuje za odpowiedź.
Właśnie chciałbym ustalić czy te monety były bite z niskiej próby czy w ogóle nie zawierały srebra. Co do katalogów to nie zawsze zawierają informacje prawdziwe. Za przykład podaję artykuł w BN 1990 nr7-12 gdzie obola Elżbiety Lukrecji uznano za wykonanego ze srebra, a nieścisłość u Kopickiego (który określił rzekomą monete jako miedzianą)  dopatrywano się w tym iż autor miał zapewne do czynienia z egzemplarzami wytartymi.
W Mince Zemi Koruny Ceske wszystkie monety z tego okresu zostały zakwalifikowane jako srebrne. Wiadomo że Maly peniz i halerz śląski mogły się nieco różnić co do metrologii ale jednak ordynacja do czegoś zobowiązywała. 
Dlatego zastanowiły mnie na tej monecie te srebrzyste powierzchnie. Reasumując uważa Pan że to jednak korozja a nie ślady bielenia?

 

R E K L A M A
aukcja monet