Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:35:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ołowiany żeton i plomba  (Przeczytany 7314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Ołowiany żeton i plomba
« dnia: 23 Września 2014, 15:56:05 »
Może ktoś coś wie na temat tych dwóch przedmiotów?
Żeton wydaje się ze średniowiecza.  Plomba sukiennicza z tej samej okolicy też jest chyba z tego okresu.
Pytałem na innych forach i  w sumie nic pewnego.
Oglądałem dość prymitywny relief i wychodzi mi że to rycerz krzyżacki z tarczą i mieczem.Pozioma kreska to symbol handlu Kółko z kreską chyba też (uproszczony symbol plomby tekstylnej?) Prawa strona to zagadka...
Druga strona z K lub R i analogicznie z poziomą kreską(wersja dla znających litery?)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Ołowiany żeton i plomba
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Października 2017, 20:31:34 »
Witam,odswierzam ten stary watek bo zdaje sie ze mam plomby z tych czasow co kolegi i tez z checia bym sie dowiedzial co to za gmerki na nich..

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Ołowiany żeton i plomba
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Października 2017, 20:14:13 »
Witam,odswierzam ten stary watek bo zdaje sie ze mam plomby z tych czasow co kolegi i tez z checia bym sie dowiedzial co to za gmerki na nich..
1 zdjęcie - kapliczka lub kościół
2 zdjęcie - myślę, że rysunek kwiatu lilii 
Marcin

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Ołowiany żeton i plomba
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Października 2017, 20:24:13 »
Ta z kapliczka to sugeruje ze byla uzywana gdzies w kosciele czy instytucji koscielnej..ciekawe do czego sluzyla?do dokumentow czy moze plombowania skarbca czy innego pomieszczenia..a ta z lilia?herb?znak jakiegos cechu?pewien kolekcjoner z Bialorusi napisal ze te plomby pochodza najpuzniej z 18 wieku
« Ostatnia zmiana: 29 Października 2017, 20:27:56 wysłana przez mirek-1973 »

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Ołowiany żeton i plomba
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Października 2017, 21:19:48 »
Ta z kapliczka to sugeruje ze byla uzywana gdzies w kosciele czy instytucji koscielnej..ciekawe do czego sluzyla?do dokumentow czy moze plombowania skarbca czy innego pomieszczenia..a ta z lilia?herb?znak jakiegos cechu?pewien kolekcjoner z Bialorusi napisal ze te plomby pochodza najpuzniej z 18 wieku
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale rysunek "kapliczki" jest dość prymitywny i pasuje mi bardziej na XI - XIII w. Jak już wcześniej Wspomniałeś plomba najprawdopodobniej byłe używana przez Kościół, a do jakich celów trudno mi powiedzieć, pewnie jeden z wymienionych... :)
Marcin

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Ołowiany żeton i plomba
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Października 2017, 12:05:18 »
Czyli wiekowe przedmioty..czy jest jakas literatura odnosnie stosowania takich plomb w sredniowieczu?znalazlem pdf o plombach drohiczynskich ale to raczej nie taki typ plomby.

 

R E K L A M A
aukcja monet