Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:55:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kalendarz rzymski  (Przeczytany 10996 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Kalendarz rzymski
« dnia: 26 Września 2014, 17:23:41 »
Mając chwilę wolnego czasu napisałem (czytaj zaadoptowałem na podstawie znalezionych w internecie rozwiązań) stronę www, która wypisuje aktualny czas i datę według rzymskiej miary. Wiem, że młodszych kolegów, którzy wyrośli na nieco innej estetyce treści spotykanych w sieci, może nieco razić przaśny styl wyświetlania danych, lecz mam nadzieję, że wybaczą programiście starej daty, który nad ładny wygląd przedkłada przejrzyste działanie.

Ponieważ z bliżej nieokreślonego powodu nie mogę wysłać na forum pliku .html proszę przed uruchomieniem strony o zmianę nazwy pliku TempusFugit.txt na cokolwiek.html (może być TempusFugit.html)

Do wyliczania dat już nieco przywykłem, lecz przyznaję, że dużo mi o sposobie postrzegania czasu Antycznych dało obserwowanie zmiany wyliczania godzin, a konkretnie - ich skracania/wydłużania w miarę zmiany pory roku.

Kluczem do poprawnego działania funkcji wyliczającej datę wschodu słońca jest podane prawidłowej wartości własnej lokalizacji według współczesnej szerokości i długości geograficznej. Dla Krakowa jest to
sunriseSunset(20, 'e', 50, 'n', 2), mam nadzieję zapis jest zrozumiały. Dla wartości ułamkowych trzeba swoje wartości wpisać jako ułamek dziesiętny, niestety nie pamiętam, czy z przecinkiem, czy z kropką (pewnie zależy od ustawień systemu operacyjnego).

PS. Orzełek pożyczony gdzieś nieco przypadkowo, nie potrafię podać źródła, jeśli komuś nie wyświetla się na środku, lub potrzebuje przewijać stronę, niech manewruje ilością znaczników <BR> na samym sole kodu. Te przed "TEMPVS FVGIT" to puste linie przed orzełkiem, po - poniżej orzełka.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Września 2014, 20:34:22 »
Miły gadżet. Czy nie miałby Pan nic przeciwko, gdybym ten skrypt wsadził na stronę ricową, oczywiście z dopiskiem, że "SKABICZEWSKI FECIT". Mógłby pokazywać np. czas w Rzymie.
Będę zaszczycony :-)

Dla Krakowa jest to sunriseSunset(20, 'e', 50, 'n', 2),

Współrzędne rozumiem, ale to "2" na końcu to co to jest? Przepraszam za głupie pytanie, ale z mapami i geografią dawno nie miałem do czynienia.
Przesunięcie strefy czasowej względem czasu słonecznego Greenwich, niestety wymaga modyfikacji podczas październikowych/marcowych kombinacji z czasem, 2 jest dla czasu "letniego", dla "zimowego" będzie 1 (nie testowałem, ale powinno zadziałać).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Września 2014, 22:05:37 »
Problem leży gdzie indziej.

"(...) Nie inaczej jak dwunasta - oznajmił Szuchow - Słoneczko już się zaraz zacznie zniżać.
- Jeśli zaraz zacznie się zniżać - odezwał się kapitan - to znaczy, ze nie dwunasta, a pierwsza.
- A to dlaczego? - zdumiał się Szuchow - Z dziada pradziada wiadomo, że słońce najwyżej stoi w samo południe.
- Kiedyś tak było - uciął kapitan - Ale od tego czasu wydano dekret i słońce teraz najwyżej stoi o pierwszej.
- A któż to taki dekret wydał?
- Władza radziecka!
Kapitan wyszedł z nosiłkami, ale Szuchow i tak by się nie spierał. Może i słońce także ichnim dekretom się podporządkowuje."
(Sołżenicyn I., 1989. Jeden dzień Iwana Denisowicza, s.42)

Najmądrzejszy Seneka nie wpadłby na to, jak mierzymy czas w tym momencie, a w szczególności na to, że od października do marca przesuwamy o godzinę południe, nie patrząc na to, czy stoi ono wtedy w zenicie, czy nie. Ponieważ z takiego pokręconego czasu zasilany jest skrypt do wyliczania czasu, stąd też nie ma on pojęcia, czy połowa dnia (HORA SEXTA dnia rzymskiego lub nasze południe) to rzeczywisty moment, w którym słońce stoi najwyżej.

Wprowadziłem poprawkę, dzięki której powinno nie mieć to znaczenia do wiosny 2017 (tyle znalazłem przewidywanych zmian czasu), dalej niestety trzeba własnoręcznie dopisywać kolejne linijki w stylu

              if((przes>="20141026") && (przes<="20150329")) {h3=h3-1}
              if((przes>="20151025") && (przes<="20160327")) {h3=h3-1}

gdzie daty w nawiasach oznaczają kolejne przełączenia czasu. Niestety nie da się ich obliczyć, bo są skutkiem "dekretu".

PS. Czas, w którym słońce dla nas stoi w południe we właściwym miejscu to nasz czas "zimowy"; stronka działa w tym momencie trochę na opak, czyli dla strefy czasowej przesuniętej o godzinę w przód, jednak korekty powinny to wszystko niwelować.
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2014, 22:11:30 wysłana przez DzikiZdeb »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Września 2014, 10:59:30 »
Ponieważ z takiego pokręconego czasu zasilany jest skrypt
korzysta z pokręconego czasu systemu, na którym został uruchomiony.
Zawsze można wyłączyć w systemie zmianę czasu, ale to już nieco drastyczny środek...

Postanowiłem nie kombinować i dałem odnośnik do Pana kalendarza na swojej stronie (z lewej u dołu)
Cieszę się, że się przydało :-)
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:57:31 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Października 2014, 17:10:09 »
No i machnąłem się ze zmianą czasu i przesunąłem nie w tę stronę, co trzeba :-(

Prawidłowy kawałek z przesunięciem to

              if((przes>="20141026") && (przes<="20150329")) {h3=h3+1}
              if((przes>="20151025") && (przes<="20160327")) {h3=h3+1}
              if((przes>="20161030") && (przes<="21160327")) {h3=h3+1}

a całość z poprawką w załączniku (zmiana rozszerzenia gif->html).

Na marginesie dwie uwagi do administratora (jeśli jeszcze ktoś taki tu jest)
- nie da się wysłać pliku z rozszerzeniem .html (niby czemu?)
- po komunikacie, że nie da się wysłać, nie da się nic z takim postem zrobić, trzeba pisać na nowo

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Października 2014, 14:46:54 »
Fajne, podoba mi się!

PS. Orzełek pożyczony gdzieś nieco przypadkowo, nie potrafię podać źródła, jeśli komuś nie wyświetla się na środku, lub potrzebuje przewijać stronę, niech manewruje ilością znaczników <BR> na samym sole kodu. Te przed "TEMPVS FVGIT" to puste linie przed orzełkiem, po - poniżej orzełka.

Orzełek pochodzi z gry komputerowej Rome II: Total War.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Października 2014, 18:54:36 »
pochodzi z gry komputerowej
Mam nadzieję, że się producent nie obrazi, szczególnie że go trochę poprawiłem (tło miał jakieś takie pstrokate :-) ). W razie czego można go wymienić na dowolnego mniej komercyjnego.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudnia 2014, 10:15:08 »
Kolejna zagwozdka wyszła, po idach grudniowych data jest liczona do kalend stycznia kolejnego roku, stąd też trzeba to obsłużyć. Wystarczy dodać dodatkowy styczeń do tablicy miesięcy:

var miesiace = new Array("IAN","FEB","MART","APR","MAI","IVN","IVL","AVG","SEPT","OCT","NOV","DEC","IAN");

Swoją drogą, ciekawe jak to liczyli - "piąty dzień przed kalendami styczniowymi roku n" czy roku "roku n+1"? Wydaje mi się, że taka zmiana numeracji roku, nie ma za bardzo prawa bytu, więc zostawiam numer roku bieżącego.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Stycznia 2015, 11:41:24 »
Byłbym zareklamował papierowe wydawnictwo kalendarza na rok MMDCCLXVIII, ale tradycyjna włoska organizacja mi to uniemożliwiła. Innymi słowy znalazłem dość przyjemny kalendarz ścienny, dostępny także jako notatnik z kartkami na każdy dzień (cena odpowiednio 10 i 20 EUR), ale niestety nie da się tego zamówić do Polski. Nie, bo nie i tyle. "Nie znaleziono dostępnej metody przesłania" - wobec tego dlaczego w ogóle dają możliwość wyboru kraju innego niż własny? W końcu Polska to nie Wyspy Dalekie, żeby był z tym problem.

Link: http://www.victrixedizioni.it/prodotto/calendario-romano-2015/

Gdyby ilustracje były z epoki, a nie przetworzone w XIX w., to może bym się uparł i jakoś go sprowadził. A tak niech się kiszą we własnym sosie.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Stycznia 2015, 12:54:27 »
Cytuj
tradycyjna włoska organizacja mi to uniemożliwiła

Trzeba było kupić we wrześniu, u źródła, kiedy hasałeś po Mieście ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Stycznia 2015, 13:26:23 »
Trzeba było kupić we wrześniu, u źródła, kiedy hasałeś po Mieście ;)
Nie sądzę, żebym się oparł, jakbym wtedy coś takiego przyuważył, ale nie przyuważyłem :-( Same plasticzane Julki Cezary i Dyjanny wraz z resztą oklepanego pamiątkarskiego geszeftu.

Ze stronki wynika, że wydrukowali to w listopadzie i raczej nie dystrybuowali w wolnym handlu - ilość 967 dostępnych egzemplarzy wskazuje na nakład 1000 i kompletnie bałaganarski sposób sprzedaży :-)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Stycznia 2015, 14:03:17 »
Zawsze można sobie sprawić wieczny kalendarz i tylko przekładać kołeczki do odpowiednich otworów:

eBay nr aukcji 140624250187

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Stycznia 2015, 16:16:38 »
Zawsze można sobie sprawić wieczny kalendarz i tylko przekładać kołeczki do odpowiednich otworów:
Jakbym miał się bawić w kołeczkowanie, to na jakimś zupełnym klasyku:


Tutaj trochę lepszy obrazek z pocztówki:

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kalendarz rzymski
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Września 2018, 21:31:22 »
Ponieważ dalej bawimy się w zmianę czasu załączam wersję obsługującą tę procedurę do roku 2021 (może do tego czasu w końcu to zniosą).

Czas słoneczny nastawiony na Kraków, zmianę koordynat opisałem w poprzednich postach.

Rozszerzenie oczywiście trzeba zmienić na .html, obrazek ten sam co poprzednio.

 

R E K L A M A
aukcja monet