Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:26:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie srebrnej monety  (Przeczytany 7353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojciech Gwizdak

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 205
Czyszczenie srebrnej monety
« dnia: 18 Października 2014, 17:06:04 »
Mam do kolegów pytanie jak czyścić monetę poniżej. Kupiłem ją za małe pieniądze (33 PLN) i chciałem poczyścić, gdyż mam nadzieje, że pod warstwa brudu moneta może być ładna. Jak bezpiecznie usunąć obydwa rodzaje brudy widoczne na zdjęciach. Wierzchnia warstwa to zapewne ziemia i glina, a spód to zapewne patyna. Niestety na monecie widać tez próby "czyszczenia" ostrym narzędziem...
Jak ją wyczyścić w delikatny sposób ?
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:25:09 wysłana przez TomekP »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyszczenie srebrnej monety
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Października 2014, 17:47:53 »
Najpierw wymoczyłbym w wodzie destylowanej przez kilka dni lub tygodni.
Potem przeleciałbym ostrzyżona szczotka do zębów.
Jak już wszystki brudy zejda, to trzeba zdecydować czy usuwać cała lub część patyny amoniakiem. Tyle, że z amoniakiem doradzam najwyższa ostrożność, bo można przedobrzyć.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Michałek

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Czyszczenie srebrnej monety
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Października 2014, 18:08:50 »
Roztwór 10 % winianu sodowo-potasowego w 5% roztworze NaOH. Winian można kupić za niewielkie pieniądze na allegro lub sklepach typu strefa konserwatora itp.  NaOH - soda kaustyczna, można kupić w budowlanym do udrażniania rur  (czystość 99%) lub użyć kreta ale tego bez granulek aluminium (80 % NaOH). Winian starcza na bardzo długo no i to jeden z najlepszych sposobów czyszczenia srebra, opisywany między innymi w książce: Konserwacja zabytkowych monet i Medali  Marka Kołyszko. Mi paczuszka 100g starcza od ponad roku, a kupuje dużo monet do czyszczenia. Powinna wyjść bardzo fajna sztuka po wyczyszczeniu.

Ja stosuje jeszcze preparat Duraglit Silvo do ostatecznego doczyszczenia, jak już pozostanie niewiele zabrudzeń na powierzchni, a moczenie całej monety może spowodować utratę patyny lub po prostu wytrawienie miedzi. Mocze w nim patyczki do uszu i przecieram zabrudzenia na monecie.

Co do czyszczenia to radze kontrolować proces co kilka minut wyciągając monetę i przecierając ją (trzeba pamiętać o ochronie rąk - żrący roztwór!!!). Jednej monecie wystarczy 5 minut inna może leżeć pół dnia wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia.  Po czyszczeniu gotujemy monetę w wodzie destylowanej przez kilkanaście minut.
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2014, 18:19:37 wysłana przez Michałek »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyszczenie srebrnej monety
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Października 2014, 18:36:36 »
Nie mialem dotychczas dostepu do winianu ale wlasnie kupilem i tez sprobuje. Amoniak dotychczas dzialal dobrze ale tez musialem byc ostrozny.

Natomiast ogolona szczotka do zebow sprawia sie swietnie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Czyszczenie srebrnej monety
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Października 2014, 18:38:15 »
no to czekamy na foto z efektem
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Wojciech Gwizdak

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Czyszczenie srebrnej monety
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Października 2014, 20:05:29 »
Spróbuje metody moczenia w wodzie destylowanej - wydaje mi się najbardziej delikatna. Ale czy szczoteczka do zębów nie spowoduje uszkodzenia powierzchni monety ?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyszczenie srebrnej monety
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Października 2014, 20:15:42 »
Wlosie szczoteczki jest bardziej miekkie niz metal i nawet twarde, przyciete wlosie nadaje sie znakomicie do usuwania brudu, oczywiscie woda destylowana pozwala go najpierw zmiekczyc. Ogladalem pod mikroskopem monety czyszczone szczoteczka i nie dostrzeglem zadnych rys. Oczywiscie prosze nie uzywac pasty.

Widzialem rady aby uzywac szczotki metalowe (miedziane) pod warunkiem, ze szczotka jest bardziej miekka niz moneta ale nie polecam jako zbyt ryzykowne.

Bardzo prosze o zdjecia po zakonczeniu czyszczenia.
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2014, 20:17:43 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet