Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:52:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak malborski 1594  (Przeczytany 19185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Trojak malborski 1594
« dnia: 30 Października 2014, 03:04:57 »
Poczytalem Igera, M.94. i? sa trzy odmiany: (1.a) z pelnym pierscieniem, (1.b) z otwartym pierscieniem i (2) z literami "O" zamienionymi przez pierscienie. Moj trojak ma taki prawie pekniety pierscien. Czy to znaczy, ze jest to inna jeszcze odmiana, czy nalezy to potraktowac jako nieudana wersje 1/a?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Października 2014, 09:02:05 »
Niektóre trojaki z tego rocznika mają tzw. naprawiany pierścień. Np:
http://wcn.pl/auctions/55/463

Jest to całkiem często spotykane, nie robiłbym z tego oddzielnej odmiany - taka popularna ciekawostka.
jarek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Października 2014, 09:11:18 »
Cześć,
polowałem na tą monetkę :)
to jest bardzo ciekawy destrukt menniczy - widzimy na nim proces pękania stempla, jak widać pierścień nie zawsze pękał proporcjonalnie (w równych miejscach).
Co do odmiany to jest to bez wątpienia  Iger M.94.1.a.; odmiany Iger M.94.1.b (otwarty pierścień) w zasadzie nie uznaję, traktuję ją jak już wcześniej wspomniałem jako błąd menniczy.
Trochę inaczej postrzegam pojęcie - odmiana (w numizmatyce). Dla mnie odmiana  jest to - prawidłowe odbicie stempla awersu i rewersu (też z celowymi przeróbkami stempla przez rytowników). Wszelkie wady powstałe w procesie produkcji monet traktuję jako destrukty tj.: niedobicia, pęknięcia stempla, przesunięcia stempla itp.


Marcin

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Października 2014, 10:16:26 »
Hmmmm, nie zgłębiałem tego tematu wcześniej bardzo dokładnie, ale jak do tej pory uważałem, że
otwarty pierścień nie jest destruktem z powodu pęknięcia stempla ( przynajmniej ten klasyczny równomierny otwarty pierścień.).

Pęknięty stempel ( czyli rysa powstała na powierzchni stempla ) tworzy dodatkową wypukłość na monecie , np :

http://wcn.pl/auctions/52/326

Przy otwartym pierścieniu mamy do czynienia z brakiem rysunku, czyli co najwyżej stempel mógłby być zapchany.

Jak dotąd uważałem, że rytownik naprawiał te otwarte pierścienie na stemplu i tak wychodziły takie ciekawostki.

Najlepszym przykładem na taką teorię jest ten trojak:
http://wcn.pl/auctions/34/276

Widać wyraźnie półokrąg wyryty równomiernie wokół dolnych części otwartego pierścienia.


jarek

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Października 2014, 11:52:15 »
Cytuj
Hmmmm, nie zgłębiałem tego tematu wcześniej bardzo dokładnie, ale jak do tej pory uważałem, że
otwarty pierścień nie jest destruktem z powodu pęknięcia stempla ( przynajmniej ten klasyczny równomierny otwarty pierścień.).

Pęknięty stempel ( czyli rysa powstała na powierzchni stempla ) tworzy dodatkową wypukłość na monecie , np :

http://wcn.pl/auctions/52/326
Przy otwartym pierścieniu mamy do czynienia z brakiem rysunku, czyli co najwyżej stempel mógłby być zapchany.
Tak, otwarty pierścień jak najbardziej mógł powstać poprzez zapchanie stempla i z pewnością w wielu przypadka tak właśnie było (oczywiście przy pęknięciu powinna powstać dodatkowa wypukłość).  
Jednak moim zdaniem w omawianym przypadku mamy do czynienia z rozciągniętym stemplem (przepraszam za te pękniecie, źle się wcześniej wyraziłem) :)
Dla czego rozciągnięcie stempla - bo znam kilka egzemplarzy trojaków malborskich z podobnymi wadami, na których dolna część szyny odstaje od drugiej (nie tracą na formie, śmiało po połączeniu tych części powstałby cały proporcjonalny pierścień) . Odstępy między częściami szyny są niewielkie, ale zauważyłem, że zakończenia omawianej "pękniętej" szyny są cieńsze i się zwężają ( wygląda to podobnie jak np. klepsydra). Wszystko to mi wskazuje na rozciągnięcie. Prosty przykład: proszę sobie wziąć kawałek plasteliny - gdy ją Pan rozciągnie najprawdopodobniej w środkowej części zrobi się cieńsza, a gdy pęknie, to zakończenia pęknięć będą właśnie tak wyglądały.
Jak widzimy moneta była naprawiana, jak dla mnie lewa krawędź szyny jest za ostra jak na samo zalepienie.  

Cytuj
Jak dotąd uważałem, że rytownik naprawiał te otwarte pierścienie na stemplu i tak wychodziły takie ciekawostki.
Najlepszym przykładem na taką teorię jest ten trojak:
http://wcn.pl/auctions/34/276
Widać wyraźnie półokrąg wyryty równomiernie wokół dolnych części otwartego pierścienia.
Tak w tym przypadku zgoda, ale już widać, że ściągało go na prawą stronę bo raczej był wyryty równo.
 
 
« Ostatnia zmiana: 30 Października 2014, 11:58:52 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Października 2014, 13:49:35 »
Cytuj
Jak widzimy moneta była naprawiana, jak dla mnie lewa krawędź szyny jest za ostra jak na samo zalepienie. 
Oczywiście stempel był naprawiany :)
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Października 2014, 15:34:18 »
Dziekuje za pomoc. Liczylem, ze Koledzy sie zainteresuja tym egzemplarzem.

Przy otwartym pierścieniu mamy do czynienia z brakiem rysunku, czyli co najwyżej stempel mógłby być zapchany.


Widać wyraźnie półokrąg wyryty równomiernie wokół dolnych części otwartego pierścienia.


Pekniecie stempla widac wyraznie miedzy gorna czescia pierscienia (oczkiem) i cyfra 9. To co widac u dolu pierscienia wyglada raczej na naprawe stempla. Czy mozliwe jest, ze jest to raczej uszkodzenie puncy pierscienia? Prawa strona nie wydaje sie jednoznacznie rozdzielona od pierscienia.

Dzis w nocy zrobie makro i umieszcze w watku.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Października 2014, 15:50:33 »
Tak na dole szyny pierścienia widać ślady po naprawie. Jestem bardzo ciekawy jak ta wada wyglądała przed naprawą stempla :-)
Może coś nam pomogą tę zdjęcia makro.

Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Października 2014, 16:06:18 »
polowałem na tą monetkę :)

Tez na tej aukcji? To pech, podbiles mi cene ;o)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Października 2014, 16:40:40 »
Według mnie pęknięta była punca z pierścieniem. Litery popękane zdarzają się często - mimo to są używane. Tutaj już na stemplu dokonywano/bądź nie ręcznej poprawki.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Października 2014, 16:48:59 »
Jedynie zastanawia mnie, jeśli to punca byłaby pęknięta, to nie miałaby chyba tych dwu części nachodzacych na siebie po lewej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Października 2014, 17:58:36 »
Cytuj
Cytat: Marienburg  Dzisiaj o 09:11:18
polowałem na tą monetkę Uśmiech

Tez na tej aukcji? To pech, podbiles mi cene ;o)
Jak pech to pech, a Ty mnie przebiłeś ;)

Cytuj
Jedynie zastanawia mnie, jeśli to punca byłaby pęknięta, to nie miałaby chyba tych dwu części nachodzących na siebie po lewej.
Dokładnie też mnie to bardzo zastanawia, raczej nie powinna mieć tych nachodzących części. Myślę, że zdjęcie makro wyjaśni nam trochę ten problem (możesz zrobić zbliżenie razem z 9 z daty - te pęknięcie stempla).
Marcin

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Października 2014, 18:30:02 »
Cytuj
Jedynie zastanawia mnie, jeśli to punca byłaby pęknięta, to nie miałaby chyba tych dwu części nachodzacych na siebie po lewej
O której monecie mówimy? Jeśli o Pana, to ja tutaj nie widzę żadnego konfliktu. Dolny fragment puncy jest wykruszony a ten lewy jest prawidłowej grubości.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Października 2014, 18:51:46 »
Cytuj
Jedynie zastanawia mnie, jeśli to punca byłaby pęknięta, to nie miałaby chyba tych dwu części nachodzacych na siebie po lewej
O której monecie mówimy? Jeśli o Pana, to ja tutaj nie widzę żadnego konfliktu. Dolny fragment puncy jest wykruszony a ten lewy jest prawidłowej grubości.
Po lewej stronie widzę raczej nawarstwienie, ale nie ma co gdybać na lepszych zdjęciach wszystko już będzie dobrze widoczne.

Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak malborski 1594
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Października 2014, 01:01:11 »
Obiecane makra, po obejrzeniu tych zdjec sklonny jestem potwierdzic teze uszkodzonej puncy. Wyglada na to, ze po prostu sie rozwarstwila. Przy okazji wylazly pieknie rysy stempla, nie tylko ta pomiedzy pierscionkiem i dziewiatka ale jeszcze pionowe.

Marienburgu, jesli mozesz to umiesc prosze makro jakiegos calego pierscienia z Twoich zbiorow.
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2014, 01:04:05 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet