Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:36:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie na temat zlomu  (Przeczytany 11679 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Pytanie na temat zlomu
« dnia: 18 Listopada 2014, 17:46:21 »
Nie siedze w temacie ale nurtuje mnie pytanie: Czemu ta dwudziestozlotowka ze szlakiem bursztynowym jest taka droga? Oczywiscie mam na mysli te pierwsza, bo te pozniejsze to Niue i dolary.
Czy przytrafila sie jakas katastrofa tej emisji, czy jest to moze moda?
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2014, 20:17:36 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Listopada 2014, 18:13:09 »
To jest jedna z ładniejszych monet kolekcjonerskich (według mnie).

Jest również pierwszą monetą oksydowaną oraz pierwszą monetą z dodatkiem (bursztynem).

Dlaczego jest droga? hmm ... chyba ze względu na przedstawiony na niej motyw, cena również rośnie jeżeli ma ładny bursztyn w sobie :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Listopada 2014, 19:26:08 »
moda?
Raczej już legenda. Zbieranie czegokolwiek, nawet srebrnych krążków NBP czy historyjek z gum Donalda wymaga legend. Egzegezy ich powstania ze względu na brak wiedzy się nie podejmuję, aczkolwiek sam fakt ich istnienia jest bezsprzeczny. Pierwszy krążek z przyklejonym badziewiem, pierwszy GN, zwierzątko na rewersie, król Batory w półpostaci...

Te następne "szlagi" są mniej popularne, bo nie są autoryzowane przez NBP.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Listopada 2014, 20:20:41 »
W Kanadzie jest taka seria ze szklanymi robalami na kwiatach. Pierwsza byla BIEDRONKA na tulipanie, i jest ona pierunsko droga (+/- CAD800). Te nastepne juz mniej ale tez chodza powyzej ceny emisyjnej (CAD149.99). To chyba podobne zjawisko?
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2014, 20:31:06 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Listopada 2014, 21:56:36 »
W Kanadzie jest taka seria ze szklanymi robalami na kwiatach. Pierwsza byla BIEDRONKA na tulipanie, i jest ona pierunsko droga (+/- CAD800). Te nastepne juz mniej ale tez chodza powyzej ceny emisyjnej (CAD149.99). To chyba podobne zjawisko?

Jak coś jest pierwsze to wielu ludzi kupuje bo kupuje jakąś nowość, po czasie nawet jeżeli wychodzi tego kontynuacja już tylu chętnych na to nie jest (bo za drogie, jednak nie to itp itd) a ten "pierwszy" egzemplarz sobie po prostu leży i na rynku jest jego za mało :) więc to co już się na aukcjach znajdzie rośnie w cenę :)


Podobnie jest również z serią Skarby Stanisława Augusta -> Bolesław Chrobry kolekcjonerzy poprzez "kolekcjonera" podnieśli sobie cenę aż do 1100 zł za srebro i 13610 zł za złoto, reszta sreberek też szybko schodziła ale np. dzień po emisji jeszcze była dostępna po 515-730 zł a złotka mimo, że ceny również spadły to w NBP jeszcze można dostać wszystkie oprócz tej "pierwszej" :D
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Listopada 2014, 22:16:02 »
Skarby Stanisława Augusta -> Bolesław Chrobry

Rozumiem, ze to toto? Totalny smiec.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Listopada 2014, 22:47:48 »
Skarby Stanisława Augusta -> Bolesław Chrobry

Rozumiem, ze to toto? Totalny smiec.
Tak, o to to właśnie.
No właśnie mi się to w gruncie podoba tylko trochę drogie ... jak na moje skromne możliwości ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Listopada 2014, 02:36:50 »
Nie widzę sensu w tym restrike. Jak mam wydać duża kasę, to już wolę kupić choćby głęboko bite 5 zł ze sztandarem. :)
« Ostatnia zmiana: 19 Listopada 2014, 02:38:57 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Listopada 2014, 02:45:05 »
Niedawno na aukcji sprzedano takie coś za 72 euro.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Listopada 2014, 14:10:49 »
Nie widzę sensu w tym restrike. Jak mam wydać duża kasę, to już wolę kupić choćby głęboko bite 5 zł ze sztandarem. :)


Jak jesteśmy przy legendach to głęboki sztandar to też dla mnie jedna wielka bujda. Serio ktoś widzi w nim głębsze bicie niż u zwykłej odmiany? Ktoś miał genialny pomysł na podbicie ceny rzadszej odmiany stempla do niebotycznych rozmiarów. Inne blaszki IIRP też mają różnice w stemplu,ale bez tego doskonałego PRu praktycznie różnic w cenie nie ma.
Pozdrawiam,
Paweł
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Listopada 2014, 15:00:16 »
Jest wiecej tego, chocby dwuzlotowka z 1936 roku. Co do 1930 pieciozlotowki to nie do konca sie zgadzam. Byla to moneta obiegowa wybita w ilosciach niewielkich (wedlug roznych zrodel 200-1000 sztuk) i stad jej cena. Zgadzam sie tyle, ze rzeczywiscie oprocz tych drobnych szczegolow rysunku nie jestem w stanie odroznic tych dwu odmian.
Wedlug pana Chalupskiego ten "gleboki" stempel nie wytrzymal bicia i stad wymieniono go na "zwykly".

Nie byla to krotka seria monet kolekcjonerskich, ktorych jedynym celem jest nabijanie kasy.

A'propos: Czy ktos wie czym sie charakteryzowalo tzw. "glebokie bicie" pieciozlotowki ze sztandarem z 1930? Jaka byla roznica technologii? Czy sa jakies zrodla porownujace glebokosc bicia tych monet czy wysokosc reliefu?

http://monety.pl/viewtopic.php?t=18137
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Listopada 2014, 18:18:32 »
Mamy dane,że stempel nie dał rady bo bicie było zbyt głębokie. Zgoda. Jaką mamy jednak pewność,że ten "głęboki" sztandar to te 200-1000 sztuk, które były bite tamtym stemplem? Moim zdaniem nawet jeśli bito sztandary wcześniej głębiej i były trudności technologiczne to te głębokie monety nie opuściły mennicy. Trafiła się rzadsza odmiana stempla dobrze pasująca do tej teorii i zaczęto wciskać te blaszki jako rzekomo bite głębokim stemplem. Mnie nie przekonuje ta wersja jeśli głębokie bicie musimy rozróżniać po szczegółach rysunku,a nie głębokości bicia.
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Listopada 2014, 08:59:33 »
Wg mnie to tzw. "sztandar głęboki" został wybity płycej niż sztandar "płytki".
1. Na awersie na "sztandarze głębokim" orzeł ma rzadko jedną kropkę w koronie, a ten "płytki" ma zwykle trzy kropki w koronie (tu piszę o stanie I).
2. Na rewersie na "sztandarze głębokim" obejmy sztandaru (płachty) są lekko wypukłe, a na "płytkim" zawsze wyraźnie odstają od drzewca (tyki)
3. Na rewersie na "sztandarze głębokim" orzeł na drzewcu masztu nie ma oka (małej kropki), a na "płytkim" oko jest widoczne
4. Na rewersie na "sztandarze głębokim" ornament z trójkątów wokół płachty sztandaru nie ma widocznych kresek dodatkowych wzorów wewnątrz trójkątów oraz na bokach trójkątów, a na "płytkim" są dodatkowe szczegóły (kreski poziome wewnątrz trójkątów i dodatkowe kreski na środku większości boków trójkątów ornamentu.

Stąd mój wniosek, że tzw. "sztandar głęboki" jest płycej bity lub ma mniej szczegółów, a bity jest tak samo głęboko co "płytki".
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: A to juz jakby nowy temat: pieciozlotowka 1930
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Listopada 2014, 12:52:00 »
Dzięki za wnikliwa analizę mmz.
Choć te opisane przez Ciebie szczegóły świadcza o subtelnych lecz wyraźnych różnicach w rysunku obu monet, nie sa one dla mnie jednoznacznym dowodem na potwierdzenie tezy jakoby tzw. głęboko bita moneta była w rzeczywistości bita płycej.
Owszem, zgadzam się w stu procentach, że ta oficjalnie klasyfikowana jako bita stemplem "nie-głębokim" wydaje się posiadać więcej szczegółów niż ta "głęboka". Jednakże choćby taki detal jak brak oka małego orzełka na szczycie drzewca nie dowodzi płytkości bicia lecz inności rysunku.

Dla mnie jednoznacznym dowodem na rzeczywista różnicę w głębokości bicia byłby dokładny pomiar różnicy pomiędzy najwyższym punktem reliefu i polem obu monet.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopada 2014, 14:45:47 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Pytanie na temat zlomu
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Listopada 2014, 14:16:29 »
Ja tak tylko trochę się wtrącę chociaż nie wiem czy to wniesie coś do dyskusji bo jakoś szczególnie sztandar "głęboki" mnie nie interesuje więc szczegółów nigdy nie porównywałem...

Czytając o tych różnicach w odbiciu rysunku się zastanawiam czy to nie jest może tak jak z PRL-owską Jadwigą 100 zł z 1988 r. gdzie też mamy wersję bez monogramu projektanta oraz ogólnie z "chudszym" rysunkiem, gdzie jak dobrze pamiętam stempel do tego wariantu był za płytko odbity?

Czyli w tym sztandarze mogło być tak, że stempel był płycej wybity (dlatego rysunki nie są tak wyraźne jak podaje mmz) i moneta głębiej i z tego wynikają te różnice?

Na Jadwidze też, dla porównania wrzucał zdjęcie kawałka monety bo całą mam gdzieś na kompie ale znaleźć nie mogę :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

 

R E K L A M A
aukcja monet