Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:21:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: kolejne przykłady szkoły bejruckiej  (Przeczytany 7942 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

minimus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
kolejne przykłady szkoły bejruckiej
« dnia: 19 Listopada 2014, 18:58:13 »
Witam.
Przejrzałem dzisiaj aukcję monet w Pradze. Rzuciły mi się w oczy dwa falsy monet bizantyjskich  z tzw. szkoły bejruckiej. Zdjęcia są ładne, więc można  je sobie zachować jako kolejny przykład prac tej szkoły fałszerskiej. Są to następujące monety:

Fałszywy histamenon Romana III Argyrusa. Awers jest opisany u Sear’a pod numerem F85, rewers F84. Stemple te zostały po raz pierwszy określone jako fałszywe przez O’Harę w 1974 roku.

Drugi fals to histamenon Michała IV Paflagońskiego:

Stempel również można znaleźć u Sear’a pod numerem F87 i również opisany został przez O’Harę w 1974 roku.

Wygląda na to, że autorzy aukcji nie odrobili pracy domowej i nie zapoznali się z dostępnymi w literaturze i internecie zdjęciami fałszywych monet.
Na koniec parę słów o „szkole bejruckiej”. Jak podaje Wayne G. Sayles w swojej książce Classical Deception znani są oni z fałszowania złotych późnorzymskich i bizantyjskich monet oraz seleucydzkich tetradrachm, tetradrachm z wieńcem z Macedonii, Kyme i Myriny, złotych monet USA i złotych oktodrachm ptolemejskich. Zaczęli swoją pracę w latach 50-tych XX wieku poprzez odlewy ciśnieniowe. Później przeszli na bicie stemplami. Ich prace są dobrze znane specjalistom z danych dziedzin numizmatyki, ale prawdopodobnie nadal prowadzą oni swoją działalność (książka opisuje stan z 2001 roku).
Pozdrawiam, Zbyszek


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet