Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:13:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skarb anglosaskich monet  (Przeczytany 5949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Skarb anglosaskich monet
« dnia: 03 Stycznia 2015, 10:56:21 »
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Poszukiwacze-metali-znalezli-tysiace-srebrnych-monet-sprzed-tysiaca-lat,wid,17150369,wiadomosc.html?ticaid=114183

Szczególnie podoba mi się ostatnie zdanie cyt:"Muzeum ma prawo pierwokupu skarbu, ale poszukiwacz otrzyma połowę jego wartości rynkowej. Druga połowa należy się właścicielowi łąki. Wstępna wycena to co najmniej półtora miliona funtów". Takie podejście to sprawy to ja rozumiem

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb anglosaskich monet
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Stycznia 2015, 11:34:27 »
Szczególnie podoba mi się ostatnie zdanie cyt:"Muzeum ma prawo pierwokupu skarbu, ale poszukiwacz otrzyma połowę jego wartości rynkowej. Druga połowa należy się właścicielowi łąki. Wstępna wycena to co najmniej półtora miliona funtów". Takie podejście to sprawy to ja rozumiem
To jest ogólnie obowiązujące prawo w UK. Na każdej większej imprezie tego typu siedzi przedstawiciel muzeum (czy w każdym przypadku jest to BM nie wiem, ale raczej by nie nastarczyli z kadrami) i pomaga w opisywaniu znalezisk, wydając przy tym stosowne certyfikaty.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Skarb anglosaskich monet
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Stycznia 2015, 12:48:38 »
skoro w unii to kiedy u nas? czas by podnieść ten temat , żeby nie przepadały niekiedy bardzo wartościowe wykopaliska , bo sie po prostu ludziska boją zgłaszać cokolwiek , bo zaraz mają wjazd naszej dzielnej.... itd itp 8)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Skarb anglosaskich monet
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Stycznia 2015, 14:06:55 »
Nic prostszego, wystarczy zebrać 100tyś podpisów w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej pod projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków:)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Skarb anglosaskich monet
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Stycznia 2015, 17:05:08 »
No cóż w U.K. nikt muzeów nie likwiduje a z archeologów nie robi banitów.A tu o podobne prawo aż się prosi.
Tam co chwila jakiś skarb się odnajduje a u nas (tyle wojen i teoretycznych depozytów) nic...pustka  :(
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb anglosaskich monet
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Stycznia 2015, 20:08:49 »
Nic prostszego, wystarczy zebrać 100tyś podpisów
A władzunia nasza kochana w majestacie prawa zemle te podpisy albo przeznaczy do spalenia w kominkach jakże zasłużonych siedzib. Można sobie tak zbierać do ukichanej śmierci (vide projekty obywatelskie w sprawie sześciolatków).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb anglosaskich monet
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Stycznia 2015, 20:18:31 »
skoro w unii
UK = United Kingdom, Wielka Brytania. Nie mówiłem nic o UE, którego duża część państw członkowskich posiada bardzo restrykcyjne prawo dotyczące znalezisk archeo.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet