Aktualności:

• 25 Maj 2019, 09:45:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 50 groszy 1978  (Przeczytany 4957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lex

• Użytkownik
  • **
50 groszy 1978
« dnia: 08 Luty 2015, 22:22:28 »
Przeglądając 50-cio groszówki z 1978 ( ze znakiem mennicy)  możemy zauważyć różnicę dotyczącą dzioba orła (foto) , jak do tej pory nie zetknąłem się nigdzie z informacją na temat tej różnicy pomimo iż częto spotyka się monety w obu wariantach .Jeżeli ktoś posiada jakieś informację w tym temacie to będę bardzo wdzięczny

Mad_Tiger

• Stały bywalec
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: 50 groszy 1978
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Luty 2015, 22:31:31 »
Mi to wygląda na destrukt :) wykruszenie stempla
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

blackthelittle

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Luty 2015, 00:22:54 »
Orzeł w trakcie posiłku / po posiłku :)

petroniusz15

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • tam dom twój gdzie serce twoje
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Luty 2015, 06:37:15 »
albo zatkany stempel jakimś ułomkiem metalu
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

lex

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Luty 2015, 07:05:34 »
Moje przypuszczenia iż mamy w tym przypadku monetę wybitą  wykruszonym stemplem ( jak też słusznie zauważył Mad ) nasuwa  pytanie czy możemy powiedzieć o drugim wariancie tejże monety czyli klasyfikując 50 groszy z 1978 przyjmujemy dwa typy monety
1- bez znaku mennicy
2- ze znakiem mennicy z rozszerzeniem o wariant A oraz wariant B - moneta wybita uszkodzonym stemplem

Pomijając aspekt techniczny różnicy ( w jaki sposób ona powstała ) pomiędzy tymi dwoma monetami bardziej interesuje mnie kwestia samej klasyfikacji tych monet : przykład przedstawiony w zdaniu powyżej .

Mad_Tiger

• Stały bywalec
  • Wiem, że nic nie wiem
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Luty 2015, 09:42:30 »
Moim zdaniem nie można mówić o dodatkowym wariancie czy tez o odmianie stempla przy destruktach.

Destrukt – uszkodzona moneta podczas procesu produkcji. Destrukty powstają na przykład przez uszkodzenie stempla, bądź krążka monety. Wyróżniamy tzw. Odwrotki, końcówki blachy, niedobicia, podwójne bicie, pęknięcie bądź przesunięcie stempla itd.
http://www.hobbyplock.tnb.pl/viewpage.php?page_id=8

Często zanim stempel się wykruszy musi najpierw pęknąć, a często też pękniecie czy wykruszenie postępuje dalej jak w codziennym życiu dopóki czegoś nie naprawimy lub wymienimy to psucie się postępuje dalej.

Jeżeli każde pęknięcie czy też wykruszenie mielibyśmy klasyfikować jako nową odmianę to nigdy (podkreślam słowo "nigdy") nie zebrałbyś wszystkich informacji o takich "odmianach" ani tym bardziej nie zebrałbyś ich fizycznie do kolekcji.

W każdym nominale oraz roku zdarzają się usterki, pęknięcia, wykruszenia ale one w żaden sposób nie są odmianami tylko defektami (ciekawostkami produkcyjnymi).

Ewidentną odmianę masz w rybaku z 1958 roku - tutaj widać różne kroje cyfry 8
ale tak zwane słoneczko już odmianą nie jest -> jest destruktem, defektem monety (przebiciem rewersu na awers - za mocną uderzona?)

lex

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Luty 2015, 10:22:53 »
Oczywiście masz rację w tym co napisałeś natomiast ja nie powiedziałem o "nowej odmianie " monety a o ewentualnym wariancie monety , gdyż mamy tu monetę wybitą uszkodzonym stemplem w dużej liczbie egzemplarzy będącą w obiegu , ale to tylko moje luźne dywagacje mające wywołać dyskusję w tym temacie i absolutnie nie upieram się iż mam rację lecz jeżeli jest coś na żeczy to warto o tym podyskutować 

Mad_Tiger

• Stały bywalec
  • Wiem, że nic nie wiem
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Luty 2015, 11:02:02 »
warto o tym podyskutować
Dyskutować zawsze warto na różne ciekawe tematy a i ten taki jest.

Napisałeś:
mamy tu monetę wybitą uszkodzonym stemplem w dużej liczbie egzemplarzy będącą w obiegu
O jak dużej liczbie mówisz ?
Ja wygrzebałem swoje 50 groszówki i niestety na 23 sztuki nie mam z takim dziobem - wszystkie są normalne :)
Nakład tej monety był ponad 50 milionów :)
Na wybicie jakiej ilości monet starczał stempel w tamtych czasach?
jeżeli stempel został uszkodzony to wybijano nim monety z defektem aż mincerz to zauważył i wymienił stempel więc nakład może być spory tego destruktu i Twoje okazy mogą być właśnie z jednej i tej samej partii :)

Niedawno znajomy przywiózł mi puszkę z monetami abym sobie przejrzał i coś wybrał (znaleziona przy remontowaniu domu w piwnicy).
Głównie szukałem destruktów (odwrotek) i znalazłem kilka oraz ponad 60 monet menniczych 10 gr z 1985 wszystkie bez "s" w "groszy". Akurat trafiła mi się taka partia, że stempel się zapchał i bił ... w Twoim przypadku wydaje mi się, że jest podobnie. Mam na komputerze 2 amatorskie katalogi odmian PRL-u oraz przeszukałem neta ale takiego dzioba u Orła nikt nie klasyfikował jako dodatkowego wariantu ani odmiany.

Na tej Twojej monecie wygląda jakby trzymał coś w dziobie (wydaje się dość mocno odstające). Jeżeli jest sporą wypukłością więc na stemplu musiało być sporą dziurką. Między górną częścią dziobu a dolną (obie wypukłe) masz wklęsłą przestrzeń, na stemplu będzie ona wypukła:

Podejrzewam, że jak ten wystający kawałek (na stemplu) został "ułamany" to aż zrobiła się wklęsła dziurka i dlatego na Twojej monecie jest to aż tak wypukłe.

lex

• Użytkownik
  • **

Bluefish

• Użytkownik
  • **
    • 3 kopiejki
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Luty 2015, 20:37:43 »
Zacznijmy od tego że monety 50 groszy 1978 już mają kilka odmian. Poza tym że jest wersja ze znakiem mennicy i bez niego, znane są też dwie odmiany stempla monety ze znakiem mennicy. Jedna popularna a druga znana tylko w jednym egzemplarzu z cyfrą '9' w roku taką jak w monecie bez znaku mennicy (dolny koniec liczby '9' skierowany do góry). Tak jak przedmówca stwierdzam że destruktów nie należy traktować jako odmiany bo ich powstanie nie było zamierzone lecz wynikło z przypadku.

PS. Cieszę się że mój katalog coraz częściej używany jest jako wzór ;)

R E K L A M A
aukcja monet