Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:57:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ACSEARCH.INFO  (Przeczytany 11244 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

  • Gość
ACSEARCH.INFO
« dnia: 20 Lipca 2009, 12:33:10 »
CoinArchives na własne życzenie odchodzą w niebyt, ale to właśnie w internecie jest najpiękniejsze, że w takich wypadkach często pojawiają się natychmiast nowe inicjatywy.

Myślę, że warto przyjrzeć się temu projektowi:

http://www.acsearch.info/index.html

Już jest niezły, a kryje w sobie potencjał niemniejszy niż CA.

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipca 2009, 13:01:11 »
Bardzo fajna stronka,
no to chyba mamy nowego lidera...
Pozdrawiam
Krzysiek

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipca 2009, 21:55:16 »
no właśnie macie.
szkoda, że tylko antyczne.
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lipca 2009, 16:35:17 »
Natura nie znosi próżni.

CoinArchives na własne życzenie odszedł w zapomnienie, a jego miejsce zajmuje kolejny pretendent do tronu. Pytanie tylko, czy jak już okrzepnie i poczuje się mocny, to czy też nie wyskoczy z jakimś abonamentem $$$ ?

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipca 2009, 19:18:03 »
Cytuj
nie tylko szukajmy i linkujmy

Tak na marginesie tego linkowania, poproszę o małą lekcję instruktażową wstawiania TU zdjęć.

Od pewnego czasu zastanawia mnie fakt, że wszyscy wklejają  bezpośrednio małe zdjęcia, które można otwierać powiększone, a ja chałturzę kombinując z umieszczaniem fotek na fotosiku i podpinaniem linków.

Proszę mnie oświecić ! 



Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lipca 2009, 07:23:57 »
Bardzo dziękuję, za to światełko w tunelu.

Już przystępuję do próby mikrofonu...


chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lipca 2009, 17:32:21 »
O ale fajna próba ze sfastyką,
Co to za blaszka?
Pozdrawiam
Krzysiek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lipca 2009, 19:47:28 »
lustrzane wybite litery futharku, ciekawe. Czy kotoś jest w stanie odczytać :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lipca 2009, 00:44:01 »
Cytuj
co to za blaszka

Oj, długo się tej blaszki po muzeach naszukałem.

Germański brakteat, tzn. typu C, datowany na pierwszą połowę VI wieku, o średnicy 26 mm.

Znaleziony w miejscowości Wapno, w północnej części Wielkiej Polski, a właściwie w regionie zwanym
Pałukami.
Jak większość tego typu cacek wylądował w Berlinie. Na szczęście nie został zagarnięty
w 45-tym przez przedstawicieli "bratniego" narodu ze wschodu i leży sobie dzisiaj spokojnie
w gablotce muzealnej w Charlottenburgu.

Pierwotnie znajdowała się w skromnym, książęcym kurhanie:

 

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lipca 2009, 22:43:29 »
O germanski,
widze ze juz od dawna mieli ciagoty do sfastyki ;)
Pozdrawiam
Krzysiek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipca 2009, 10:25:27 »
Witam,
 
skoro to futhork, to mamy Saebael lub Laebaes. Niestety to już epoka, na której znam się zdecydowanie słabiej niż na antyku, toteż może ktoś inny przerobi to na przyjęte w literaturze zapewne imię władcy...

A co do ACSEARCH.INFO - bardzo serdecznie dziękuję za wskazanie tej strony. W związku z wyjazdem do Londynu, by popracować nad monetkami Septymiusza Sewera w Study Room the British Museum dopiero dziś ujrzałem, co się stało z CoinArchives - stronie, której zawdzięczam większość ilustracji w moich publikacjach wydanych i tych, które ciągle czekają na druk...

Pozdrawiam,
Bartosz
« Ostatnia zmiana: 24 Lipca 2009, 10:29:34 wysłana przez Hermogenes »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lipca 2009, 13:25:45 »
Moje rozmyślania nad tą blaszką, może bardziej, swobodnie i luźne łączenia podobieństw:
Skłaniam się ku nazwie Rabas z początku myślałem o Labas i nawet by mogło być gdyż kojarzy się z niemieckim Labe - żeka Łaba. Jednak pierwsza litera z lewej to Raido
 
Zastanawia mnie kwestia lustrzanego odbicia tych znaków... nie znam się tak na runach, ale spotyka się odwrócone znaki o różnych sentencjach, ale nie tak by cała sentencja była lustrzana.

Słowo Rabas, też kojarzy mi się z rzeką. Raba dopływ Dunaju. (żeka w południowo-wschodniej Austrii i północno-zachodnich Węgrzech).

Panie Tomaszu teraz pytanie dlaczego akurat tej monety tak szukał i co o niej faktycznie wiadomo, czy można prosić o wyjaśnienie.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lipca 2009, 22:21:02 »
w moich publikacjach wydanych i tych, które ciągle czekają na druk...

Czy może to będzie coś z numizmatyki antycznej? Proszę się pochwalić....
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lipca 2009, 23:45:44 »
Szanowni Panowie,

Cytuj
Zawodowcy to mają fajnie.

Zgadzam się  ;) Przyjemnie posiedzieć sobie w dobrych zbiorach (załączam zdjęcie niewielkiej części tego, co w BM mają).

Cytuj
A może Pan przez uczelnię załatwi jakiś dostęp do CA i naturalnie dla dobra nauki dla nas też co nieco Pan stamtąd uszczknie...?

Z zawodu jestem filologiem klasycznym, obawiam się, że trudno będzie przekonać mi władze mojego wydziału (filologicznego), że niezbędne jest wykupienie abonamentu strony numizmatycznej. Ponieważ jednak równocześnie działam w PTN, a tu głównym prezesem jest prof. Mielczarek, spróbuję zrobić coś w sprawie CoinArchives za pośrednictwem Towarzystwa...

Cytuj
Czy może to będzie coś z numizmatyki antycznej? Proszę się pochwalić....

W the British Museum przygotowywałem tekst na temat niemal unikatowego denara Septymiusza Sewera z mennicy w Emesie (drugi egzemplarz lecz z innego stempla opublikował Evans w NC z 1898 r.), natomiast publikacje, do których pełnymi garściami czerpałem z CoinArchives to "Monety republiki rzymskiej. Kompendium legend, abrewiacji i datowania" - nic szczególnie oryginalnego, ale istotne o tyle, że porządkuje polską terminologię numizmatyczną i przynosi daje przekłady m.in. personifikacji, a dla kolekcjonerów może być użyteczna jako niewielki katalog, który wprawdzie nie zawiera wszystkich możliwych typów i odmian (najważniejsze były dla mnie różnice w napisach, nie w ikonografii), ale na początek powinien wystarczyć. Ta książka jest już po składzie, wyjdzie najpewniej we wrześniu, w opracowaniu nadal jest natomiast kompendium  legend i skrótów monet cesarstwa - jednak inne projekty kazały mi odłożyć pracę nad nią na pewien czas...

Pozdrawiam!
Bartosz

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: ACSEARCH.INFO
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lipca 2009, 08:03:06 »
Cytuj
Przyjemnie posiedzieć sobie w dobrych zbiorach (załączam zdjęcie niewielkiej części tego, co w BM mają).

Panie Bartoszu, tych zdjęć niech Pan im wyrwie ile tylko się da. Na maksa, ile tylko się zmieści
na wszelkich kartach pamięci, przenośnych dyskach itp.

Na prace książkowe czekamy z utęsknieniem...  Na naszym rodzimym rynku wydawniczym pustynia prawdziwa w tej dziedzinie, więc miło będzie powitać coś nowego.

Życzę wytrwałości w pracy i pozdrawiam,
Tomek

 

R E K L A M A
aukcja monet