Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:42:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Luźny pomysł  (Przeczytany 15186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Luźny pomysł
« dnia: 21 Lipca 2009, 01:13:27 »
Witajcie.

Podczas wakacyjnych nudów wpadłem na pewien pomysł.
Mianowicie chodzi o stronę internetową, która egzystowałaby jako wyszukiwarka legend/napisów otokowych- jak kto woli.

Z tego co kojarzę, to szeroko pojęty Rzym ma już coś takiego.
A co z Polską królewską i innymi okresami?
Moglibyśmy zrobić to pod patronatem TPZN, tj wpajać ludziom ile wlezie, że to dzieło TPZN
Korzyści byłyby ogromne bo jest duże zapotrzebowanie na taką stronkę.
Jedyną i najtrudniejszą kwestią byłoby napisanie takiej strony. Może ktoś ma znajomego programistę.
Ja obiecuję, że popytam się wśród rodziny i znajomych, bo mam kilku dobrych informatyków, lecz niczego nie obiecuje, bo jak wiadomo mogą nie mieć czasu na darmowe projekty. Ale z tego co się pytałem nie jest to trudne do zrobienia
Gdy już załatwimy ten problem powinno być z górki
Ponieważ jestem optymistą, jestem na 100% przekonany, że nie musimy martwić się o rozrastanie bazy naszych danych. Każdy z nas jest niewyczerpalnym źródłem wiedzy, bo opierając się choćby na jednym katalogu można wpisać do bazy sporą ilość legend.
Sądzę też, że nie możemy sobie pozwolić na wklejanie zdjęć na stronie.
Moim zdaniem powinno to działać tak, że po wyszukaniu kawałka legendy, pojawiają się wszystkie możliwe opcje co to za moneta, ale bez zdjec, bo z tego co się orientuję, to byśmy musieli iść w ślady coinarchives jeśli chodzi o $$$... ;) Użytkownik po odnalezieniu wszystkich opcji wkleja wyniki np na wcn i sprawdza, która moneta jest taka jak jego.
Panowie co Wy na to?


Ot taka moja luźna propozycja mająca na celu poszerzanie idei TPZNu :)
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lipca 2009, 07:27:25 »
Świetna propozycja (!!!), ale rzeczywiście może być kłopot z napisaniem odpowiedniego programu.
Ciekawe też, co na to powie nasz Wielki Admin ?!

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lipca 2009, 07:43:02 »
Bardzo dobra inicjatywa Cieszę się, że takie coś chcesz zrobić :)
 
Tak wprowadzanie to jedno, ale też trzeba mieć nad tym kontrolę i sprawdzić czy nie wprowadził ktoś niechcący błędu. Mamy w opisach różne znaczki od kropek po koniczynki i inne tak więc trzeba mieć możliwość wprowadzania takich symboli.

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lipca 2009, 08:49:46 »
Świetny pomysł! Życzę powodzenia w realizacji, bo to będzie świetna strona!
Pozdrawiam,
Michał

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipca 2009, 10:24:39 »
Ja to widzę tak, że muszą być ścisłe reguły wpisywania legend tj np istnienie kropek po każdym skrócie SIG.III.D.G.R.POL. itp..
Co do znaków mennicy, czy podskarbich to mamy dwa wyjścia:
bawimy się w to
nie bawimy się w to.
Moim zdaniem możemy sobie to odpuścić ponieważ legenda monety w pełni pozwoli ją zidentyfikować.
Użytkownik "dopieści" sobie rodzaj monety, patrząc na zdjęcia w innym serwisie.
mówiąc legenda mam na myśli tylko literki i cyferki, bez znaczków właśnie.
Oczywiście jeśli wszystko dobrze by poszło to i taka funkcja by się pojawiła, coś w rodzaju "wybierz znak  z listy".
Ale to pozniej
« Ostatnia zmiana: 21 Lipca 2009, 10:26:55 wysłana przez vdn »
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lipca 2009, 10:29:32 »
Ale jakieś zaznaczenie herbu powinno być. Np. na półtorakach Zygmunta III z 1625 roku występuje identyczna legenda, ale są różne herby- Sas i Półkozic. Trzeba by i to rozpatrzeć.
Pozdrawiam,
Michał

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lipca 2009, 10:33:53 »
Wiem i zdaję sobie z tego sprawę. :)
Ale chodzi o to, że użytkownik "dopieścił" by sobie rodzaj, patrząc na zdjęcia.
Właśnie w moim poprzednim ""dopieścił"" miałem na myśli czynność sprecyzowania herbu, patrząc na zdjęcie.
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lipca 2009, 11:36:57 »
Taki pomysł chodzi mi po głowie od roku,
program nie ma sprawy sam napisze. bom programista.
gorzej z wypełnianiem danymi.
Zobaczymy, ja narazie mam raczej problemy z czasem...
Ale raczej sie za to wezme. No i ja miałem zamiar ze zdjęciami.
Pozdrawiam
Krzysiek

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lipca 2009, 11:41:45 »
Wesprę duchowo i jako informatyk-programista rad też udzielę. Za darmo ;)
1. Nie będzie łatwo.
2. Przez lata udzielania się na forach identfikacyjnych wiem, że ludzie nie potrafią przepisać poprawnie nawet jednego słowa.
3. Co się stanie jak ktoś umie przeczytać np. tylko: "SIGI"?
4. Czy "...M.D.L" i "...M.D.LIT. to to samo?
5. Czy legenda, nawet w pełni czytelna, jednoznacznie identyfikuje nominał, albo władcę?
6. Warianty interpunkcyjne i abrewiacyjne - widzę tylko jako podzbiór "przypięty" do legendy "podstawowej" 
7. Legenda podstawowa - tu bym się skłaniał do użycia legendy całkowicie rozwiniętej bez znaków interpunkcyjnych i zastosowanie jakichś sprytnych algorytmów wyszukiwania podobnych ciągów znaków.

Najmniejszy problem to dane. Spory kawał roboty odwalili już autorzy katalogów.
Pozdrawiam,
Krzysiek

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lipca 2009, 11:55:10 »
No cóż, na problemy z czytaniem, nic nie poradzimy.
Osobiscie raczej myslalem o sofcie przydatnym dla mnie
wiec nie zakładam ze obsługujący bedzie zielony w temacie.
Pozdrawiam
Krzysiek

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Lipca 2009, 12:00:39 »
Dla siebie to ja mam IX tom Kopickiego. Do obsługi palcem książki nie potrzeba softu... czasem się przyda odrobina sliny ;)
Pozdrawiam,
Krzysiek

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lipca 2009, 12:05:24 »
fakt, ale jak sobie chce tam fotki podpiac, to juz w tym tomie tak dobrze pan nie ma :)
Pozdrawiam
Krzysiek

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Lipca 2009, 14:21:58 »
Cytuj
3. Co się stanie jak ktoś umie przeczytać np. tylko: "SIGI"?
No właśnie o to chodzi. Jeśli odczyta tylko SIGI, no to wróżkami nie jesteśmy i wyjdzie mu np kilkaset wyników. Niech sobie szuka bo im mniej konkretnych danych wpisze, tym więcej wyników dostanie.

Cytuj
4. Czy "...M.D.L" i "...M.D.LIT. to to samo?

Moim zdaniem to nie to samo. Bo jeśli delikwent widzi, że na jego monecie jest M.D.LIT to nie będzie go obchodzić wynik wyszukiwania dla M.D.L, gdyż z góry będzie wiedział, że tam wyników nie znajdzie.
Chyba, że chodzi Ci o to, że M.D.L zawiera się w M.D.LIT, w związku z tym czy wyszikwarka ma podawać tylko wyniki dla M.D.L 1625, czy może zarówno dla podanego przeykładu jak i M.D.LIT 1625. To jest kwestia do uzgodnienia.

Cytuj
5. Czy legenda, nawet w pełni czytelna, jednoznacznie identyfikuje nominał, albo władcę?
Nie. Przykładowo pośmiertna moneta Zygmunta III, ale wybita za Jana II. Legenda ta sama ale jednak co innego. Ale tu nie ma problemu, gdyż zostaną wyświetlone te właśnie dwie opcje i klient sobie już sam sprawdzi, który typ mu pasuje.

Cytuj
Warianty interpunkcyjne i abrewiacyjne - widzę tylko jako podzbiór "przypięty" do legendy "podstawowej"
Ja też.
Cytuj
7. Legenda podstawowa - tu bym się skłaniał do użycia legendy całkowicie rozwiniętej bez znaków interpunkcyjnych i zastosowanie jakichś sprytnych algorytmów wyszukiwania podobnych ciągów znaków.
No właśnie musimy wygrać sprytem i wymyślić coś genialnego w swej prostocie.
 

A orientuję się ktoś może, jak to by wyglądało ze zdjęciami ?
Chyba drogo, ale nie mam pojęcia.. ?
« Ostatnia zmiana: 21 Lipca 2009, 14:24:45 wysłana przez vdn »
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Lipca 2009, 05:27:55 »
Cytuj
4. Czy "...M.D.L" i "...M.D.LIT. to to samo?

Moim zdaniem to nie to samo. Bo jeśli delikwent widzi, że na jego monecie jest M.D.LIT to nie będzie go obchodzić wynik wyszukiwania dla M.D.L, gdyż z góry będzie wiedział, że tam wyników nie znajdzie.
Chyba, że chodzi Ci o to, że M.D.L zawiera się w M.D.LIT, w związku z tym czy wyszikwarka ma podawać tylko wyniki dla M.D.L 1625, czy może zarówno dla podanego przeykładu jak i M.D.LIT 1625. To jest kwestia do uzgodnienia.
A moim zdaniem to dokładnie ta sama legenda tylko inaczej skrócona... w ekstremalnym przypadku na tym samym typie monety może wystąpić L. LI. LIT. LITH. LITU. LITHUA. albo jeszcze inaczej... "rozwinięcie" legendy w każdym przypadku będzie jednakowe.

Cytuj
5. Czy legenda, nawet w pełni czytelna, jednoznacznie identyfikuje nominał, albo władcę?
Nie. Przykładowo pośmiertna moneta Zygmunta III, ale wybita za Jana II. Legenda ta sama ale jednak co innego. Ale tu nie ma problemu, gdyż zostaną wyświetlone te właśnie dwie opcje i klient sobie już sam sprawdzi, który typ mu pasuje.
Ale co mu ma pasowac jak legendy będą identyczne?


Może na początku trzeba postawić pytanie zasadnicze? Komu i w jakim celu ma to służyć?
Pozdrawiam,
Krzysiek

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Luźny pomysł
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lipca 2009, 05:42:25 »
Ma to służyć w celu ogólnie pojętej identyfikacji monet, oczywiście z naciskiem na te, które są mocno zniszczone i da się odczytać choć kawałek jej legendy. Przykładowo. posiadam monetę, na której mogę wyraźnie odczytać tylko 4 litery VRT S. Gryzę się z tym już 2 lata i nie mogę dojść co to jest. Gdyby baza objęła tę monetę, problem miałbym z głowy.

Cytuj
Ale co mu ma pasowac jak legendy będą identyczne?
co mu ma pasować = co to za moneta, którą identyfikuje. :)
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

 

R E K L A M A
aukcja monet