Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:58:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?  (Przeczytany 11655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Pomimo milionowego nakladu ilosci tych monet w stanach okolomenniczych notowanych jest jak na lekarstwo a nawet w stanach trzecich sa nie lada gratka,... No i sa, drogie. Dlaczego ???

http://www.ngccoin.com/coin-census/world/poland-1810-1994-scid-339/denom-5z-yearmint-1932-warsaw-base

Dziekuje i Pozdrawiam!

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marca 2015, 11:54:02 »
Bez urazy ale pytanie trochę z cyklu: dlaczego skrzynki na poczcie są czerwone?

Po pierwsze podałeś tylko link do ilości sztuk zagradingowanych w NGC, zerknij jeszcze w archiwa domów aukcyjnych czy też na inne gradingi... moneta może i jest rzadsza ale można ją kupić bez problemu, na szybko znalazłem 3 do kupienia w ładnych stanach.
 

Co do jej rzadkości poniżej są moje takie gdybania:

Moneta jest rzadka bo wpływa na to wiele czynników:
- jak zauważyłeś nakład tylko milion
- pierwszy rocznik bicia
- w 1932 roku zmieniono przepisy monetarne
- poprzednie monety (większe, cięższe) znikały z obiegu więc pierwsze roczniki wybitych monet według najnowsze ordynacji menniczej musiały zaspokoić rynek i najwięcej w nim uczestniczyły
- jak coś jest rzadsze - cenniejsze podlega też lekkiej spekulacji na rynku (skupywania przez inwestorów co jest równoznaczne z jeszcze mniejszą ilością dla kolekcjonerów a co za tym idzie wyższą ceną ...)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marca 2015, 14:13:38 »
Bez urazy ale skrzynki na poczcie sa czerwone bo lokalne byly kiedys zielone. Nike 5zl 1932 tez mozna kupic jesli kogos na to stac ale ogolnie jest znany powod omylkowego, poprzez niedopatrzenie wprowadzenia partii kilkuset sztuk tej monety do obiegu. W 1932 roku wprowadzony tez zostal do obiegu naklad 3000 000 szt. Polonii 5 zl z mennicy londynskiej. Jedna moneta z czterech zatem, bardzo podobnych do siebie pieciozlotowek musiala byc z mennicy warszawskiej (statystycznie). W 1932 roku dodatkowo weszlo do obiegu (zostalo wybitych) lacznie 9 100 000 sztuk monet dziesieciozlotowych Polonia (warszawskie i londynskie razem). No i tutaj nastepuje paradoks przez Ciebie opisany - wszyscy poluja na pieciozlotowke z mennicy warszawskiej. Wszyscy sie umowili na polowanie wtedy na ta monete i szukali w 1932 roku znak mennicy bo kolekcjonerstwo bylo na topie bardziej niz teraz. No i wszyscy tak zbierali "kitrali" ze zapomnieli gdzie je pochowali (te pieciozlotowki z 1932 roku ze znakiem mennicy). No a o dziesieciozlotowkach nie mysleli z prostego powodu dla wiekszosci Polakow to bylo duzo pieniedzy i moneta byla wartosciowa.

Doskonala odpowiedz

Celujacy!

Zartowalem - siadaj - niedostateczny



TomekP

  • Gość
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marca 2015, 14:28:31 »
Ta irytacja nie ma sensu kolego. Po prostu - rynek + wojna + denominacja po wojnie. To były monety o najdłuższym "stażu" w obiegu, stąd mało ich w wybitnych stanach. Inwestorzy to wiedzą, więc na nie polują. Dużo ich zaginęło/zostało przetopionych w czasie i po wojnie. Ot i cała filozofia. Mnie bardziej ciekawi dlaczego np rocznik 1934 jest taki tani. W obiegu był, nakład najniższy ze wszystkich obiegowych 5, a cena stosunkowo niska. Jaka jest na to jednak odpowiedź? Ot po prostu taki rynek.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marca 2015, 14:31:36 »
Teoretycznie monet 5 złotych 1932 mennica warszawska wybito 1.000.000 sztuk.

To co słyszałem nt. tej monety + moje spostrzeżenia: nakład wyniósł 300.000 szt. reszta (z 1 mln) poszła na przetop, bo była kiepskiej jakości - niedobicia - kropki na koronie orła, pióra orła na prawym skrzydle, czepek na czołem kobiety, to po czym teraz rozpoznajemy oryginał (oczywiście nie piszę tu o herbie kościesza i jego umiejscowieniu, bo tu nie o to chodzi).

Czyli był to bubel taki jak 2 zł 1924 Filadelfia i 2 zł 1924 Birmingham. Ogólnie niewypał.

Ten 1.000.000 szt. to może być trochę źle interpretowany, ponieważ mennica warszawska miała tendencję do rozliczania się rocznie od kwietnia do kwietnia (czyli rozliczała się na przełomie lat) oraz miała tendencję do łączenia nakładów (podawali łącznie nakład monet o różnych wizerunkach - np. 2 zł 1934 Polonia i 2 zł 1934 Piłsudski i spekulacje związane z nakładem 2 zł 1934 Polonia że niemożliwe aby to było tylko 250.000). Nie zdziwiłbym się, że nakład 5 zł 1932 Polonia i 5 zł 1932 Nike połączono w raporcie i tak na oko podano ten 1.000.000 dla Polonii (tzw. szacowanie eksperckie).
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marca 2015, 14:50:01 »
A widzisz i tutaj przechodzimy do roku 1934 , naklad 250 000 sztuk , po drodze wprowadzane do obiegu byly kolejne monety obiegowe i obiegowe okolicznosciowe a Kolega mmz ponizej udziela nam obu  odpowiedzi na temat. Jakby nie bylo dziekuje Ci za zaangazowanie sie w probe rozwiklania tajemnicy. 

Pozdrawiam ! :)

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marca 2015, 14:53:57 »
Pytanie do Kolegi mmz - czy masz mozliwosc podania jakiegos zrodla informacji czy to "tylko z pamieci" ?

Pozdrawiam i uprzejmie dziekuje za cenna informacje !

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Marca 2015, 14:56:40 »
Tu macie Panowie spory zbiór ciekawych aktów prawnych z II RP, może Wam się coś przyda:

http://www.m4n.pl/aktyIIrp.php

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marca 2015, 15:05:29 »
5 zł głowa kobiety została wprowadzona do obiegu 01.12.1938 r. (wybijana była w 1932-1934 tak jak u nas przed denominacją już na zaś... )

Podejrzewam, że były wprowadzane metodą FIFO (taka metoda wyceny zapasów w księgowości First In, First Out - pierwsze weszło, pierwsze wyszło), więc jak zauważyłeś monety z MW są 1 na 4 z roku 1932 a mogły one wychodzić na samym początku zanim jeszcze zostały puszczane monety z Anglii więc kolekcjonerzy mogli ich wcale nie wyłapywać ...
Nie wiem czy w tamtych czasach bank emisyjny był tak skory do dzielenia się nakładami z kolekcjonerami jak teraz NBP więc dopiero po pewnym czasie mogli się ówcześni kolekcjonerzy zorientować o jej rzadkości a co za tym idzie zostało mniej menniczych egzemplarzy ...

Część monet mogła być również bublem jak wspominają przedmówcy :)

Natomiast co do nakładu 1934 r. jest znacznie niższy ale jego menniczych egzemplarzy jest znacznie więcej z prostej przyczyny - był krótko w obiegu lub nawet cały nakład do niego nie trafił:
Cytuj
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939

 
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marca 2015, 15:06:48 »
1. odnośnie nakładu 300.000 szt. to słyszałem to od doświadczonego numizmatyka (wiekiem i stażem)
2. odnośnie przetapiania i bubli jakim była 5 zł 1932 MW od doświadczonego numizmatyka ze znanego warszawskiego antykwariatu.
3. odnośnie mieszania ilości sztuk w kolejnych latach przez mennicę warszawską to czytałem to w internecie. Było to na którymś z forów. Teraz nie pamiętam, ale sobie notuję takie oderwane informacje, bo pomagają rozumieć pewne kwestie dot. numizmatyki. Stąd nie wierzę, że 5 zł 1934 Polonia i 2 zł 1934 Polonia było tylko po 250.000 szt, bo to nielogiczne.

Moneta 5 zł 1932 Polonia mennica warszawska nie jest taka znowu bardzo rzadka. Trudno to ją spotkać w stanie III+ lub II. A nawet jak jest ładna (wyraźny relief) to wytarta lub przetarta. Ogólnie znam rzadsze i ... ciekawsze walory.
Polonia nie była taka znowu atrakcyjna, dla kolekcjonerów, i pewnie podzieliła los większości sreber lokacyjnych - poszła na przetop. Co innego taka Nike czy Piłsudski, które wywołują emocje. Nawet 5 czy 10 z Piłsudskim z 1935 lub 1936 jest lepiej ceniona niż 2,5, czy 10 z Polonią. Po prostu Polonia jest mało "sexy". A że doszukano się odmiany z 1932 z herbem to zaczęto na nią "polować".
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2015, 15:10:48 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marca 2015, 15:09:33 »
Na rozporzadzeniu ministra jest tylko pokazany wzor monety bez znaku mennicy :) Dzieki za ciekawa strone!

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Marca 2015, 15:12:17 »
Do odpowiedzi 8 od Mad_Tiger dzieki ale wprowadzona byla do obiegu 30.11.1932 (D.U. 105/878)

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Marca 2015, 15:24:09 »
Ad.9 Hm, bo ogolnie ciekawa historia jesli chodzi o Polonie i nawet NGC ktore nie jest nieomylne blednie nazywa ja Jadwiga a powinno chociazby Janina.

Polecam ciekawa strone jesli jeszcze nie czytana a zaczyna sie smiesznie gdyz zanim sie nie urodzila to juz umarla :)

Pozdrawiam!

PS. mmz - dzieki raz jeszcze. (Wszystkim Dziekuje za udzial w forum) jesli Ktus' mialby jeszcze CUS' to prosze piszcie !

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Marca 2015, 15:44:56 »
Do odpowiedzi 8 od Mad_Tiger dzieki ale wprowadzona byla do obiegu 30.11.1932 (D.U. 105/878)

OK przyznaję się do błędu :)
Pisząc posta korzystałem z dawno zmontowanej tabelki w excelu i tam miałem wpisaną datę 01.12.1938
Tabelkę robiłem na podstawie katalogu Parchimowicza i aż go wyciągnąłem z regału:



Chyba czas najwyższy trochę zweryfikować dane w niej zawarte ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Dlaczego moneta Polonia 5 zł z 1932r. ze znakiem mennicy jest rzadka ?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Marca 2015, 17:47:55 »
Spokojnie to tylko tekst. Ja za to zapomnialem wstawic link i tu tez jest fajny byczek ale tresc bogata - Polecam!

http://www.zoltowscy.org.pl/kwartalnik/11_12/janina_zoltowska.html

 

R E K L A M A
aukcja monet