Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:34:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skarb z Głogowa  (Przeczytany 1626 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Skarb z Głogowa
« dnia: 07 Kwietnia 2019, 16:10:15 »
Korzystając z pięknej pogody wybrałem się do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Cena biletu przystępna (6 PLN), a więc humor mi dopisywał. Co ciekawego w Muzeum? Oprócz wystawy archeologicznej pokazującej znaleziska z rejonu Głogowa, ciekawa sala poświęcona obronie miasta w 1109 r. Dalej to, co mnie szczególnie zachęciło: wystawa "Skarbu z Głogowa"- zespołu ponad 20 tysięcy monet srebrnych pochodzących z okresu XI - XIII wieku, znalezionych w 1987 r. Oczywiście wystawiona jest jedynie znikoma część znaleziska, ale skarbowi poświęcone jest wydawnictwo pod redakcją prof. Borysa Paszkiewicza. Książeczka co prawda niewielka, opisuje historię odnalezienia,chronologię i atrybucję monet oraz ponad 140 wystawionych egzemplarzy.  Ponadto zawiera powiększone fotografie najciekawszych eksponatów.(Książeczka wydana na kredowym papierze, wydanie II z 2012 roku, do kupienia w sklepiku muzealnym za jedyne 10 PLN) Niestety, chcąc obejrzeć monety "w naturze" dobrze jest mieć przy sobie szkło powiększające, za to sposób ekspozycji pozwala obejrzeć zarówno awers jak i rewers. W chwili obecnej w Muzeum znajdują się również ekspozycje dotyczące miasta w okresie II wojny i tuż po niej (osadnictwo polskie na tym terenie), ekspozycja dot. XIX-wiecznych wnętrz oraz w trakcie tworzenia ekspozycja broni białej. Na koniec warto wejść na wieżę zamkową aby zobaczyć panoramę miasta i najbliższych okolic. W sumie na zwiedzanie warto poświęcić godzinkę "z okładem". Inne, ciekawe wystawy znajdują się w wieży Ratusza (druga, co do wysokości, wieża ratuszowa w Polsce), ale to temat na odrębną opowieść. :)
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Skarb z Głogowa
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwietnia 2019, 16:13:03 »
c.d.fotek
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

 

R E K L A M A
aukcja monet