Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 03:38:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 zlotowki okolicznosciowe...  (Przeczytany 7341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

green.djinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
2 zlotowki okolicznosciowe...
« dnia: 27 Marca 2015, 23:41:44 »
Jak myslicie, jak na ceny 2 zlotowek okolicznosciowych wplynie przejscie Polski na euro? Moze jednak warto w nie inwestowac...? ;P

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2015, 06:07:24 »
Obawiam się, że porady spekulacyjno-inwestycyjne to nie na tym forum.  8)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marca 2015, 16:00:43 »
Zbieraj dla przyjemności a nie, żeby pomnażać majątek ...

"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marca 2015, 17:22:35 »
ceny 2 zlotowek okolicznosciowych
Czyli złomu numizmatycznego, produkowanego przede wszystkim z zamiarem wyciągnięcia z kieszeni obywatela ciężko zarobionych pieniędzy...
 :(

ZM

PS. Nie jestem w 100 procentach wrogiem "okolicznościowych" - niektóre są estetycznie bardzo starannie wykonane i miłe dla oka - jednak patrzenie na nie głownie w kategorii obiektu inwestycyjnego mnie odstręcza...

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marca 2015, 17:38:11 »
ceny 2 zlotowek okolicznosciowych
Czyli złomu numizmatycznego, produkowanego przede wszystkim z zamiarem wyciągnięcia z kieszeni obywatela ciężko zarobionych pieniędzy...
 :(

Nie do końca nazwałbym te monety złomem. Są one pełnoprawnym środkiem płatniczym, który możesz dostać po nominale a nawet nim płacić.

Dla mnie złom numizmatyczny to wszelkiego rodzaju monety kolekcjonerski (lustrzanki) gdzie relacja między nominałem a ceną emisyjną jest chora :)

Co do ciężko zarobionych pieniędzy to 2 zł to jest aż tak wielki pieniądz? Piszę tu o rynku pierwotnym (nabyciu w NBP).
Raptownie 360 dwójek co daje nam wydatek tylko 720 zł (wydanych przez 21 lat, to jest 34 zł rocznie ...)

Moim zdaniem najlepszą decyzją NBP było zwiększenie nakładów i emisji tych monet w 2004 roku bo się je zbierało dla przyjemności a nie z myślą o krociowych zyskach. ludzie dopiero zauważają, że jednak niema sensu trzymać tych monet całymi worami zaczynają być coraz częściej w obiegu.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Marca 2015, 18:05:40 »
a nawet nim płacić.
A w razie czego, gdyby kasjerka nie chciała przyjąć "monet", zadzwonić na milicję. Pamiętam takie relacje.

Płacić można wszystkim. 50-groszówkami z 1923, włoskimi 500-lirówkami, eurocentami (wszystko to dostawałem jako resztę z obiegu częściej niż rzeczone GN-y).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Marca 2015, 18:12:54 »
Goracy watek, budzi wiele kontrowersji.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9017.0.html

Ja juz jakis czas temu przestalem kupowac "zlom" ale wciaz nabywam to, co mi sie naprawde podoba, jak ten zolw, ktory na dodatek jest unikalny - recznie robiony w Wenecji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marca 2015, 18:17:34 »
Swoją przygodę z numizmatyką zacząłem właśnie od 2 zł GN które mi Pani w kiosku zostawiała.W sumie była to dobra inwestycja ,bo potem sporo innych monet za to kupiłem.
A już szczytem było jak mi odłożyła fałszywego Zygmunta Augusta  ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marca 2015, 20:11:33 »
Nie do końca nazwałbym te monety złomem. Są one pełnoprawnym środkiem płatniczym, który możesz dostać po nominale a nawet nim płacić.
Właśnie. Nie do końca. Granica jest tu nieco płynna - czy też raczej była. Mam nadzieję, że po wycofaniu się przez NBP z projektu NordicGold wszystko się unormuje. Wybito po prostu zbyt wiele typów tych dwuzłotówek, a przy tym "egzotycznym" wyglądzie nie miały szans na utrzymanie się w "normalnym" obiegu. Może z pięciozłotówkami, wreszcie przypominającymi zwykłe, obiegowe, będzie inaczej. Zresztą plan na 2015 przewiduje tylko dwie takie emisje.
wciaz nabywam to, co mi sie naprawde podoba
Z tym też się absolutnie zgadzam!!! - wiem, że ja też kiedyś będę musiał kupić tego nieszczęsnego Zygmunta Augusta, po prostu, żeby mieć cały poczet królów, którego zbieranie rozpocząłem jeszcze w PRL'u.   :(
Co do tego, co mi się podoba, to kocham obiegową, niemiecką drobnicę (krajcary, fenigi i in., przeważnie z lichego srebra) z XVII, XVIII i pocz. XIX w. Ostatni nabytek to albus moguncko-hesko-nassausko-frankfurcki z 1627 r. To czas Kipper und Wipper, a akurat te terytoria dogadały się w sprawie emisji drobnicy niezłego gatunku na potrzeby lokalne ...
Wygląda podobnie jak przykład poniżej

ZM

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Marca 2015, 20:17:18 »
A już szczytem było jak mi odłożyła fałszywego Zygmunta Augusta  ;D
To ktoś fałszuje GN? Koniec świata. Z czego to przerobiono. Jeżeli było odłożone w kiosku to jako obiegowe 2 zł. Nie możliwe, aby się opłacało fałszować 2 zł 1996 i puszczać w obieg. Chyba że jako oryginał pchnąć na Allegro lub eBay.

Moja babcia pracowała w czasach PRL w kiosku ruchu. Co jakiś czas dostawałem to co dostała w ramach transakcji. Były to greckie drachmy, 10 centów USA (one dime).

A teraz HIT. Tylko usiądźcie wygodnie w fotelach. W latach '80 mój wujek przyszedł z pracy. Kupował papierosy w kiosku. Pokazał dziwne 2 złote, które dostał jako resztę. Niby nic, ale powiedział, że teraz takie będą pewnie wprowadzone. Chciałem tę monetę, ale powiedział, że da ją mojemu dziadkowi, bo on takie zbiera. Zapamiętałem tą monetę, ale nigdy więcej nie widziałem takiej. Minęło ok. 30 lat i na aukcji WCN pojawiła się taka sama http://wcn.pl/archive/50_0087?q=2+z%C5%82ote+1975.

Niestety to nie ta co ją widziałem. A mój dziadek nie pamięta co zrobił z tą dziwną dwójką. Ciekawe jak trafiła do obiegu?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Marca 2015, 20:24:20 »
A już szczytem było jak mi odłożyła fałszywego Zygmunta Augusta  ;D
To ktoś fałszuje GN? Koniec świata. Z czego to przerobiono. Jeżeli było odłożone w kiosku to jako obiegowe 2 zł. Nie możliwe, aby się opłacało fałszować 2 zł 1996 i puszczać w obieg.
Zamówione u Chińczyka, tak jak lewe mennicze złotówki z 1957. Chińczyk wszystko zrobi, tylko pewnie trzeba było większą partię zamówić i nie dało się wszystkiego opchnąć na allegro.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Marca 2015, 20:39:43 »
Mój tata dostał 2 euro z Niemiec jako 5 złotych. Nosiłem to w portfelu (taki talizman, ciekawostka itp.). Moja żona poprosiła mój portfel jak szła do apteki na żelaznej. Miałem tam kilka piątek. Kiedy przyszła okazało się ze moje 2 euro zniknęły. Poszły znowu w Polskę :). W sumie w kantorze  bilon jest 1:2 więc poszło nie jako 8 złotych a jako 4 zł za 5, czyli się "opłacało".
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 2 zlotowki okolicznosciowe...
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Marca 2015, 21:21:21 »
okazało się ze moje 2 euro zniknęły. Poszły znowu w Polskę :)
Kiedyś najczęściej chodziły zamiast naszych piątek włoskie 500-lirówki, teraz chyba nic nie pobije tureckich półlirówek (50 kurus). Parę lat temu cwaniaki ściągali setkami sztuk - podobno dużą część automatów dało się w ten sposób oszukać.

 

R E K L A M A
aukcja monet