Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 08:12:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka  (Przeczytany 3921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« dnia: 17 Września 2021, 17:07:32 »
Witam
Może filmik okaże się przydatny.
Pozdrawiamy
Zespół GNDM.pl

Pozdrawiam - Damian

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Września 2021, 20:24:06 »
Witam,

Dzięki za poruszenie ciekawego tematu. Czy można by dostać numery lup firmy Eschenbach ? czy 20-tka to by: "Eschenbach 1184-20" a 10-tka to "Eschenbach 1184-10"  ?

Mam lupę, co prawda nie chińska ale daleko jej do wyżej wymienionych,

Pozdrawiam, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Września 2021, 20:33:39 »
To moja😁
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Września 2021, 21:00:47 »
Jaka miła niespodzianka na wieczór ;) Kiedyś wspomniałem o potrzebie poruszenia tego tematu. I teraz mogę napisać... dziękuję :)

Z przyjemnością obejrzałem nagranie. Temat na pewno ważny i chętnie obejrzałbym jeszcze coś o lupach, mikroskopach.  ;)

Panie Damianie te wszystkie filmy na temat literatury, przechowywania czy teraz materiał o lupach to pokazuje klasę Firmy! GNDM to nie tylko kup/sprzedaj, ale potrzeba szerzenia wiedzy i dzielenia się wiedzą z innymi. Jeszcze raz brawo! :)

 
Norbert

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Września 2021, 21:52:56 »
Witam,
...Czy można by dostać numery lup firmy Eschenbach ? czy 20-tka to by: "Eschenbach 1184-20" a 10-tka to "Eschenbach 1184-10" 
Pozdrawiam, Tomasz

Witam
Ja przy wyborze tych lup Eschenbach kierowałem się nie rodzajem soczewki - aplanatyczna, czy achromatyczna, tylko maksymalną średnicą soczewki przy danym powiększeniu.

W rezultacie mamy:
  • x10 mamy aplanatyczną 117610 o dużej średnicy soczewki 23 mm (achromatyczna 118410 ma średnicę 17 mm) 
  • x20 mamy achromatyczną 118420 o średnicy soczewki według danych producenta 17 mm, gdyż 117820 ma według danych średnice soczewki tylko 7 mm

Ta droga, zapewne dlatego jest taka droga gdyż jest aplanatyczno-achromatyczna, czyli ma skorygowane wszelkie niedoskonałości.

Eschenbachy kupowaliśmy na Allegro, tą drogą tutaj https://alco.com.pl/lupy-precyzyjne,c142.html gdzieteż mają w trochę lepszych cenach Eschenbachy i przekrojowo opisana szeroka ich gama.

Pozdrawiam
Damian
P.S. do "pasjonatort" - dziękuję za miłe słowa :)
Pozdrawiam - Damian

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Września 2021, 22:21:52 »
Używam lupy jubilerskiej. Stara, ale jestem z niej zadowolony, przy czym mam porównanie tylko z podobnym cenowo towarem. Jest ona na szkle wschodniej firmy Zenit (ta od aparatów). Bywa dostępna raczej sporadycznie- na znanym portalu. Za kilkadziesiąt złotych spokojnie rozkłada współczesne produkty w podobnych cenach.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Września 2021, 23:51:36 »
Na początku moich zainteresowań, kiedy byłem jeszcze w szkole podstawowej, dostałem od babci lupę. Może nawet bardziej szkło do lupy bez oprawy. Właśnie dlatego po latach obrzeże stało się wyszczerbione na tyle, że jej użytkowanie było już niewygodne. W konsekwencji kupiłem już kilka nowych lup, które miały ją zastąpić. Oczywiście bezskutecznie szukałem też takiego samego szkła. Niestety nic nie jest w stanie wygrać z sentymentem i przyzwyczajeniem. Dlatego lupa od babci wciąż leży na wierzchu.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Listopada 2021, 18:12:52 »
Dziś nabyłem lupę marki Leuchtturm x10 i jestem zadowolony. Rozdzielczość zupełnie wystarczająca - detale widać przepięknie, wykonanie wydaje się naprawdę solidne, dorzucony zgrabny skórzany futeralik.

Cena: 99 zł. Chętnie porównał bym z tą Eschenbach, bo ciekaw jestem czy warto płacić dodatkowe 200 zł.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Listopada 2021, 23:33:04 »
Dziś nabyłem lupę marki Leuchtturm x10 i jestem zadowolony. Rozdzielczość zupełnie wystarczająca - detale widać przepięknie, wykonanie wydaje się naprawdę solidne, dorzucony zgrabny skórzany futeralik.

Cena: 99 zł. Chętnie porównał bym z tą Eschenbach, bo ciekaw jestem czy warto płacić dodatkowe 200 zł.

Mam dokładnie taką samą lupę i nie mam do niej większych zastrzeżeń. Nie mniej jednak nie używam jej prawie wcale, ze względu na niewielkie pole widzenia.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopada 2021, 02:20:43 »
6x i 10x Eschenbach by mile zaskoczyło.  Dobrze się patrzy po całej średnicy szkła. 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Kwietnia 2022, 18:39:27 »
Ja mam taką i dobrze mi służy. Zdjęcie z netu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Kwietnia 2022, 19:34:33 »
Kupiłem polecaną na filmie GNDM lupę aplanatyczną Eschenbach 10x i rzeczywiście muszę przyznać, że widać różnicę. Nie jest tania, ale polecam.

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Lupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Listopada 2023, 21:07:00 »
Odkurzę nieco wątek.
Dziwnym zrządzeniem losu odkryłem coś takiego jak lupa kosmetyczna. ;D Kosztuje toto niespełna stówkę, na wieczorne przeglądanie monet, moim zdaniem bomba!

 
lupa.jpgLupa - podstawowe narzędzie numizmatyka
Pozdrawiam,
Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet