Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:49:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Metale ferromagnetyczne w monetach starożytnej Grecji  (Przeczytany 3418 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Metale ferromagnetyczne w monetach starożytnej Grecji
« dnia: 12 Kwietnia 2015, 20:19:15 »
Metale ferromagnetyczne w monetach starożytnej Grecji

Zawsze wydawało mi się, że to żart kiedy ktoś mówił o próbie magnesu na starożytnych monetach.
Od 2013 roku nasze 1, 2, i 5 groszówki wybijane w Anglii są z żelaza platerowanego mosiądzem, więc  pięknie reagują na magnes. Sprawdzając w portmonetce  nowe wydania tych monet przy okazji przejechałem silnym magnesem nad monetami greckimi, akurat przygotowywanymi do klasyfikacji, i  tu zaskoczenie, niektóre przez ten magnes zostały przyciągnięte.  Dokonałem próby na ponad 100 monetach starożytnej Grecji i 16 z nich zostało przez magnes przyciągnięte. Trudno jest mi określić  jakie są to prowincje , ale na oko nie ma tu na razie prawidłowości, a próba jest trochę mała.
Zdjęcia:
Zdj.4.Na  zdjęciach moneta grecka o wielkości 1 grosza przyciągana jest w odległości dużo mniejszej.
Zdj.1.Monety Grecji, co do których klasyfikacji miałem 10% wątpliwości – próba z magnesem potwierdziła, że są z tego samego okresu i klasyfikacja była prawidłowa
Zdj.2.3.Zawartość ferromagnetyków w monetach badanych jest niewielka, monety przyczepione do magnesu rantem prawie się odrywają, natomiast nożyczki metalowe o wadze 200 gramów przyczepione do magnesu za ostrza bardzo trudno oderwać.

Reasumując:
1.Trzeba by przeprowadzić badania na większej próbie losowej
2. Zawartość  ferromagnetyków może być zależna od lokanych źródeł – użytych rud do produkcji monet.
3.Niektóre emisje mogą takie ferromagnetyki zawierać, więc może to być czynnikem potwierdzającym oryginalność monety.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2015, 20:20:55 wysłana przez bruno52 »


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet