Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:33:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)  (Przeczytany 44931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #45 dnia: 06 Maja 2015, 11:04:03 »
Moje zestawy dotarły z tydzień temu. Jeden zastąpił starą kolekcję, gdzie miałem UNC do 50.000 zł a drugi leży jeszcze nie odpakowany jako zapas.

Zerknąłem teraz na Allegro i trafiłem na tą aukcję: http://allegro.pl/zestaw-prl-u-uwaga-to-nie-jest-zestaw-nbpu-i5303398385.html

Co sądzicie o opisie? :P

Cytuj
Mała kolekcja banknotów PRL-u, rzadkie warianty serie, roczniki, razem 21 banknotów



UWAGA, żaden z banknotów wchodzących skład mojego zestawu to nie jest to barachło, co kilka dni temu wrzucił na rynek NBP, wpuszczając 25 tysięcy "Zestafffów".
Ile jeszcze niedawno kosztowało 2 mln z Paderewskim czy jednomilionówki?.
Jakże "szczęśliwi" są teraz nabywcy, co pokupowali te ponoć super rzadkie dwumilionówki z błędem za 2-3 tysiące.
Dwa lata temu NBP podobnie zarżnął ludzi, którzy zbierali np. monety 20 zł

Ważna jest skala zjawiska - to jest wrzucenie na rynek po 25 tys. sztuk każdego z tych banknotów, tych konkretnych serii - paranoja!
Żeby to zobrazować, wystarczy sobie wyobrazić że na rynek weszło po 25 zgrzewek (ZGRZEWEK!) każdego z tych 23-trzech NBP-wo-zestawowych banknotów!
25 takich zgrzewek! to 250 paczek  to 25 tysięcy sztuk każdego z tych banknotów

Wszystkie serie które weszły ten NBP-owy zestaw, to przy takiej ilości przez kilka/kilkanaście lat cenowo już leżą, bo za chwilę ludzie się pokapują,
i zaczną rozróżniać serie, które trzeba omijać szerokim łukiem a Miłczak zacznie je osobno klasyfikować w cenniku.
Ciekawe jakie będą ich ceny 2-3 miesiące?

Teraz liczą się tylko banknoty i serie, których nie ma na rynku w tysiącach sztuk - na takich banknotach nie stracisz,
w przeciwieństwie do tych z tego tzw. zestafffu, bo jakie mogą być perspektywy inwestycyjne przy 25 tysiącach zestaffuf na rynku?, no jakie?


Kolekcjonując/inwestując w banknoty, trzeba wiedzieć czego jest dużo a czego mało. To co teraz NBP wrzucił rynek to jest zapas bankowy,
który NBP, jak i każdy inny Bank Centralny w każdym kraju ma w momencie, kiedy obsługuje funkcjonowanie pieniądza na rynku. Dla obecnych teraz
w obiegu banknotów też nie wszystkie wydrukowane banknoty są teraz na rynku. Zapas jest wpuszczany na rynek, kiedy któryś z detalicznych banków,
wyłapuje zużyte banknoty i daje je do centralnego do wymiany na niezużyte - wtedy podmiankę robi się z zapasu. Dla PRL-ówek też taki zapas był
i dlatego sporo takiego zapasu zostało po denominacji w 1995 roku. 2 mln z błędem było żadną rzadkością!, tylko że trzymali je w paczkach w skarbcu,
dlatego cena poszła pod 2-3 tysiące a teraz wywalili 25 zgrzewek (250 paczek) na rynek i wielu ludzi obudziło się z ręką w nocniku.
Ale dobrze, bo ludzie się teraz nauczą, że liczą się tylko rzadkie serie, takie dla których nie ma niebezpieczeństwa, że wypłyną w ilościach na zgrzewki
Liczą się tylko serie, które całe wchodziły w obieg portfelowy, a nie coś co NBP może trzymać w skarbcu i niż gruszki ni z pietruszki wypuścić!



Polecam warto, 21 banknotów - min. 2000 zł 1977 seria D i inne: W, TB, EB..
naprawdę rzadkie serie - to nie jest zapas bankowy a portfelowe serie, które całe wchodziły w obieg,
na takim zakupie nie stracisz.
a na zestawie NBP-u zarobią tylko handlarze, którzy pokupowali to w NBP po 190 złotych a teraz chcą za to po 500, 600 zł czy więcej

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #46 dnia: 06 Maja 2015, 11:09:30 »
To nie jest jego pierwsza aukcja tego typu ... sfrustrowany inwestor próbuje wyrzucić z siebie swoje żale, że już tyle nie zarobi ...

Nazywa banknoty z NBP "barachłem" bo niby nigdy nie były w prawdziwym obiegu ale ten szajs który sprzedaję również był kupowany przez niego w NBP również w obiegu nie zagościł :)

Tej aukcji nie mam zamiaru czytać dokładnie ale można z niej wywnioskować, że jest skierowana do inwestorów a nie kolekcjonerów :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #47 dnia: 06 Maja 2015, 11:57:34 »
Ale bełkot,niech ktoś podeśle mu melisę na skołatane nerwy ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Maja 2015, 12:43:53 »
Przecież tam nie ma nic ciekawego, no może te 2000, reszta to w większości ostatnie serie jakie wchodziły do obiegu, które można było odłożyć sobie kilogramami rezygnując z paru zapiekanek czy jednego-dwóch piw.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Maja 2015, 19:51:14 »
Koleś ma niezłą nawijkę. Jak sprzedawca odkurzaczy lub używannych samochodów. Pod koniec to już nawet nie pamiętam o co kaman.

Mam swój album made in NBP. Jest super. Zastanawiałem się jak wkładali banknoty i czy są na prawdę UNC, ponieważ niektórzy interpretowali, że to banknoty z odzysku z obiegu tyle, że dobre stany.

Jest ten co zawsze mnie kręcił 5.000 z Chopinem. Nie znam się na nutach, ale podobno ta partytura na rewersie jest od czapki i nie da się tego zagrać.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Maja 2015, 10:13:45 »
Co by nie było, to chciałbym zauważyć, że ten album - bardzo ładny zresztą jest tylko pamiątką po PRL. Może być zaczątkiem kolekcji - ale nawet z tej serii Heydricha sporo tam brakuje. Biorąc do ręki pierwszy lepszy katalog banknotów, tudzież stertę stu złotówek z Waryńskim plątającą się po szufladzie momentalnie zauważymy, że brakuje tam wielu dat emisji popularnych banknotów. O ile nie bardzo rozumiem kolekcjonowanie serii literowych banknotów, o tyle różne daty emisji są dla mnie istotne. I co się okazuje? Ano, że te nieco ponad 20 banknotów to mało - należałoby dokupić pewnie drugie tyle niższych nominałów ;-)

Wydaje mi się, że grono osób handlujących banknotami powinno się ucieszyć z zaistniałej sytuacji, a nie tym martwić. Bo może się okazać, że niektóre osoby połkną haczyk i będą chciały dozbierać brakujące banknoty z tej serii, a potem pozostałe powojenne serie, potem może jeszcze banknoty krakowskie i przedwojenne. Bo czemu nie? Popularne typy można za kilka czy kilkanaście złotych kupić w przyzwoitych stanach.

Nie wspomnę o tym, że nabywcy albumu mogą się skusić na papierki kolekcjonerskie czy przesławną kopię kopii banknotu z Piłsudskim ;-)

Wracając do meritum - swój album dostałem ze 2 tygodnie temu jakoś tak. I nie rozczarowałem się - jest estetyczny, banknoty są świeże i ładne, można je bezpiecznie z albumu wyjąć i do niego włożyć. To bardzo miłe móc wyjąć banknot, poczuć jego ostrość i sztywność. Uczucie, które wielu banknotom z allegro jest już obce - pranie i prasowanie bardzo ciężko rozpoznać na zdjęciu aukcji w internecie. Nie żałuję wydanych dwustu kilkunastu złotych - było warto, nawet jeśliby ten zestaw miał spaść w przyszłości w cenie.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Maja 2015, 11:52:58 »
O ile nie bardzo rozumiem kolekcjonowanie serii literowych banknotów, o tyle różne daty emisji są dla mnie istotne.

Zbierając banknoty na literki automatycznie zbieramy wszystkie daty emisji.

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Maja 2015, 12:11:14 »
Odpowiedź jaką dostałem przed chwilą z Kolekcjonera:

Cytuj
Uprzejmie informujemy, że na chwilę obecną nie dysponujemy zestawami ,,Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996”               
do sprzedaży w sklepie internetowym bądź w oddziałach okręgowych NBP.
W związku z tym, że zakup zestawów podlega zwrotowi konsumenckiemu, prosimy o obserwowanie oferty sklepu internetowego Kolekcjoner.
Jednocześnie informujemy, że nakład zestawów wynosi do 23 000 szt. i nie podlega zmianie.
 
Z poważaniem
 
Kolekcjoner
kolekcjoner@nbp.pl

Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa

Dbamy o wartość pieniądza

Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Another_Salvatore

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Maja 2015, 13:38:17 »
troszkę współczuję tym co zbierali te banknoty bo dzięki tej publikacji ich kolekcjonowanie/pasja zmieniła się do jednorazowego zakupu podobnie jak kolekcjonowanie/zbieranie monet 2 zł, i ciekaw jestem jak teraz wygląda stopień rzadkości tego banknotu z błędem kiedy nagle na rynku doszło 23000  :), zbieranie na serie albo ciekawe numerki to już dla mnie zahacza  o hardcore :)

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Maja 2015, 14:54:51 »
To ja napiszę z własnego doświadczeni, że zbieranie banknotów PRL ewoluuje jak pokemony.
 
1. zbiera się nominały -> 17 banknotów
2. zbiera się ich odmiany (nominał powyżej 100.000 stary/pierwotny i ten nowszy/ulepszony/zmodernizowany) -> 23 sztuki (wszystkie posiada album NBP)
3. zbieranie na lata/emisje ->tutaj mamy 46
4. tak to jest już dla niektórych chore, na literki ->1590 :D

Ja jestem w połowie zebrania 4 punkt - już bliżej końca niż dalej :P ale mam odłożone kilkanaście egzemplarzy banknotów 50 i 100 oraz niektóre wyższe nominały na literki (są to banknotu w słabszych stanach których cena rynkowa jest niewielka więc niema sensu sprzedawać) ale od razu podkreślę, że zebranie całości na literki mnie nie rajcuje w żaden sposób bo nie widzę różnicy w banknocie serii GH czy też GK
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

TomekP

  • Gość
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Maja 2015, 16:21:37 »
Można też na odmiany z uwzględnieniem zmian w kolorach/położeniu elementów (na samym Waryńskim można tak w jednym roczniku znaleźć kilka odmian ;p) ;p

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: „Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996” - komplet od NBP :)
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Maja 2015, 16:30:13 »
Eee tam... Prawdziwi hardkorowcy zbierają na cyferki.  :D
Ale to raczej te zielone ;-) Co ciekawe stan zachowania nie bardzo ich interesuje, a ich kolekcje są często prezentowane w teledyskach ;-)
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 21:22:42 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet