Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
26 Wrzesień 2017, 18:10:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wymiana monety gdańskiej w 1821 roku  (Przeczytany 3066 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
AleksCz
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Gdańsk , Olkusz , Wallenstein

« : 17 Kwiecień 2015, 14:53:44 »

Szanowni Państwo .

W "Mennicy Gdańskiej" Gumowskiego podana jest informacja , że stara moneta miejska oraz grosze i szelągi z okresu napoleońskiego były w Gdańsku w obiegu ,aż do pruskiej reformy monetarnej z 1821 roku .

W zasobach internetu znalazłem archiwum urzędowego tygodnika "Amts-Blattes der Koeniglichen Regierung zu Danzig"

http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl:8283/dlibra/publication/24546?tab=1

W numerze 51/1821 z dnia 20-go grudnia 1821 , w dodatku 2 , na stronach od 689 , znajduje się Rozporządzenie Rządu Prus w sprawie wprowadzenia nowej monety , z dnia 11-go grudnia .
W rozporządzeniu tym podane są tabele z kursami wymiany starej monety pruskiej na nową .

Nie znalazłem niestety żadnej informacji na temat kursów i możliwości wymiany starej monety gdańskiej .
Antykwariat Numizmatyczny swego czasu sprzedał na allegro wzornik w laku grosza gdańskiego z 1812 roku , przygotowany dla urzędników ,na potrzeby wymiany . (aukcja 983237329)

Czy ktoś z Państwa mógłby mi wskazać źródłowy materiał na temat wymiany starej monety gdańskiej ?

Z poważaniem

Aleksander
AleksCz
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Gdańsk , Olkusz , Wallenstein

« Odpowiedz #1 : 14 Maj 2015, 13:06:13 »

Szanowni Państwo.

We wspomnianym archiwum tygodnika urzędowego , w numerze 4 z dnia 24 stycznia 1822 , znalazłem wykaz rozporządzeń (Gefaess Sammlung) , prawdopodobnie Rady Miejskiej , i pod numerem 694 podano (cyt.) :
"Werthvergleichungs-Tabellen der neuen Silbergroschen und Kupfermuenze gegen die jetzt noch umlaufende Schlesische , Preussische und Posener , auch Brandenburgische Scheidemuenze. Vom 15 November 1821 " ;

czyli , w wolnym tłumaczeniu : Tabele porównania wartości nowych groszy srebrnych i monety miedzianej do obecnie jeszcze w obiegu śląskiej , pruskiej , poznańskiej i brandenburskiej monety zdawkowej. Z dnia 15 Listopada 1821 .

Trochę to nielogiczne , że Rozporządzenie Królewskie o wymianie monety jest z 11-go grudnia , a rozporządzenie miejskie o tabelach wymiany na nowe monety pruskie z 15-go listopada !

Ponawiam moją prośbę .

Czy ktoś z Państwa mógłby podać namiar na materiały dotyczące wywołania z obiegu starej monety , w Gdańsku , na przełomie 1821 i 1822 roku ?

Pozdrawiam

Aleksander

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM