Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:50:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stany zachowania monet  (Przeczytany 8839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

green.djinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Stany zachowania monet
« dnia: 19 Kwietnia 2015, 01:22:59 »
Wie ktos moze jak okresla sie stan zachowania monet?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwietnia 2015, 02:52:50 »
O ile wiem, to nie ma porzadnego katalogu stanow zachowania dla polskich monet. Mam taka ksiazke dla monet kanadyjskich i chyba Red Book ma cos takiego dla monet USA. Gigante ma przyklad dla monet wloskich. O ile mnie pamiec nie myli to nawet niedawno ktos dawal przyklad dla przedwojennych sreber z glowa kobiety.
Jesli idzie o skale to uzywam Sheldona.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia 2015, 03:05:00 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwietnia 2015, 08:03:30 »
Witam!

Jeśli chodzi o monety produkowane maszynowo, to polecam opisy w Red Book.
Dotyczą one wprawdzie monet USA, ale są na tyle szczegółowe, że studiując je, można sobie wyrobić pewne zdanie.
Ogólnie rzecz biorąc, jest to jednak sprawa dość skomplikowana i nie do końca obiektywna.
Zależy też od wielu czynników niezwiązanych bezpośrednio z "zużyciem obiegowym", jak:
- metal z jakiego moneta została wykonana (np. patyna lub jej brak, podatność na zużycie),
- rodzaj monety (np. generalnie płytkie lub głębokie bicie, mniej lub bardziej profesjonalne wykonanie stempla),
- błędy mennicze (jak podwójne bicie, zużycie i uszkodzenia stempla)

W moim starym katalogu monet rzymskich Kankelfitza tematowi temu poświęcono pięć stron, mam też artykuł z The Celator, gdzie pokazano bardzo drobiazgowo przykład oceny dla jednego typu monety, konkretnie follisa Konstantyna z Sol'em na rewersie*.

Podsumowując: tak jak w "kodeksie piratów" mamy pewne ogólne wytyczne, jednak ich dokładna interpretacja zawsze podlega dyskusji**...

Pozdrawiam
ZM

* Nie do końca zgadzam się z kilkoma zaprezentowanymi tam ocenami.
** Często mają z tym problem nawet poważne firmy numizmatyczne, których oceny mogłyby się wydawać niepodważalne.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwietnia 2015, 20:32:18 »
Ciebie interesowała II RP z tego co pamiętam :)

Typowego opracowania aby było pokazane na danych monetach to nie widziałem ...

Ja korzystam z tego:
http://www.katalogmonet.pl/Poradnik/Stany-zachowania-monet-jak-oceni%C4%87-stan
tutaj akurat ładnie widać na PRL-u zużycie monet :)

Jeżeli bardziej interesują cie cyferki od 1 do 70 - grajding to ciekawie opisane jest tutaj:
http://www.katalogmonet.pl/Poradnik/Grading-monet-skala-oceny-stan%C3%B3w-monet-przez-firm%C4%99-gradingow%C4%85-NGC-oraz-PCGS
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwietnia 2015, 22:12:12 »
Co do monet starszych, to znalazłem na przykład to:
http://coinquest.com/cgi-bin/cq/coins?main_coin=10400

ZM

green.djinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwietnia 2015, 23:35:38 »
Dzieki za linki :)

W moim starym katalogu monet rzymskich Kankelfitza tematowi temu poświęcono pięć stron, mam też artykuł z The Celator, gdzie pokazano bardzo drobiazgowo przykład oceny dla jednego typu monety, konkretnie follisa Konstantyna z Sol'em na rewersie*.

Moglbys to zeskanowac i wrzucic na forum? :)

green.djinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Kwietnia 2015, 22:47:01 »
jak nie masz skanera to wrzuc chociaz zdjecia... :)

TomekP

  • Gość
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwietnia 2015, 08:34:47 »
A tak z ciekawości - po  co koledze informacje jak się ocenia stan?  :) pytam, bo nierzadko monety w gorszym stanie mają lepszą prezencję niż mennicze, a to co będzie w naszej kolekcji zależy w gruncie rzeczy od nas samych i od tego co my myślimy o danej monecie

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Kwietnia 2015, 10:10:02 »
nierzadko monety w gorszym stanie mają lepszą prezencję niż mennicze, a to co będzie w naszej kolekcji zależy w gruncie rzeczy od nas samych i od tego co my myślimy o danej monecie
Zgadza się - jednak ocena stanu to umiejętność, którą zaliczyć należy do "podstawowych narzędzi" każdego zbieracza monet...
Potrzebna choćby po to, aby wiedzieć, w przypadku których numizmatów może to mieć znaczenie - chociażby estetyczne - a w przypadku których jest to sprawa nie pierwszej wagi.
Nie wyobrażam sobie poważnego zbierania takich na przykład wiktoriańskich pensów - i w ogóle większości monet produkowanych maszynowo - bez tej wiedzy..
No i, last but not least, wiedza ta absolutnie niezbędna jest, aby nie dać się zrobić w bambuko różnym łupieżcom, zachwalającym złom jako "nadzwyczaj piękna, jak na ten typ" lub "wyjątkowo rzadka w tym stanie zachowania"...
Po prostu trzeba wiedzieć, jakie są "możliwości estetyczne" monety, która nas może interesować.
Niedługo napiszę więcej na ten temat - czekam właśnie na taką monetę...

ZM

green.djinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Kwietnia 2015, 16:07:25 »
A tak z ciekawości - po  co koledze informacje jak się ocenia stan?

A jak inaczej wyceniac monety...? :P

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Kwietnia 2015, 16:42:45 »
A tak z ciekawości - po  co koledze informacje jak się ocenia stan?

A jak inaczej wyceniac monety...? :P

Najlepiej puszczając je w licytacje od 1 zł :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

green.djinn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Kwietnia 2015, 17:16:21 »
A tak z ciekawości - po  co koledze informacje jak się ocenia stan?

A jak inaczej wyceniac monety...? :P

Najlepiej puszczając je w licytacje od 1 zł :P

Mialem na mysli kupowanie :)

TomekP

  • Gość
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Kwietnia 2015, 20:05:16 »
Jeśli na aukcji to zależy jaki masz zasób gotówki i czy zbierasz dla stanów zachowania czy dla siebie. Jak dla siebie to moneta jest warta dokładnie tyle ile jesteś w stanie za nią dać.
Inna kwestia na giełdach - tam do określenia ceny przydaje się znajomość stanów

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Kwietnia 2015, 21:39:28 »
zależy jaki masz zasób gotówki i czy zbierasz dla stanów zachowania czy dla siebie
Czy stan i zasób gotówki zawsze muszą być powiązane - i czy zbieranie "dla siebie" znaczyć miałoby, że na stan zachowania nie zwraca się uwagi???
Na obydwa te pytania muszę odpowiedzieć dźwięcznym NIE.
Z własnego doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach udaje się nabyć egzemplarze w bardzo dobrych stanach zachowania za stosunkowo nieduże pieniądze. Oczywiście, nie zawsze - trzeba polować na okazję. Przede wszystkim jednak trzeba okazję umieć rozpoznać, a do tego potrzebna jest wiedza - także na temat stanów zachowania właśnie.
Co do drugiego: na pewno nie jestem "fetyszystą stanów zachowania" i często przedkładam rzadkość nad stan. Niekiedy jednak chcę mieć - dla siebie - monetę świetnie zachowaną, bo akurat taka mi estetycznie najbardziej odpowiada. I często są to typy nie specjalnie rzadkie. A już upolować monetę i rzadką i piękną...
Największą uciechę mam z takich egzemplarzy, w których uda mi się dostrzec znakomity stan zachowania pod grubą warstwą gleby, brudu, skamieniałych odchodów tchórzofretek, czy innego paskudztwa. Takie monety nabywam wyłącznie "dla siebie", by móc im później ostrożnie przywrócić piękny wygląd- i tu też wiedza o stanach zachowania najbardziej mi się przydaje...   ;)
Mówię też przeważnie o monetach z aukcji, bo na giełdzie można monetę wziąć do ręki, pod lupę i wszystko jest jasne - no, może oprócz ceny...

ZM
« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2015, 21:43:23 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stany zachowania monet
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Kwietnia 2015, 12:07:19 »
Oto mój obiecany przykład, do czego wiedza o stanach zachowania może być przydatna.

Mamy monetę angielską:

Elisabeth I, halfgroat (2 pence), z lat 1601-02
Seaby 2586

Aw.: portret królowej w koronie i sukni w lewo, dwie kropki w prawym polu
E. D. G. ROSA SINE SPINA. 1 (mintmark)
Rew: tarcza herbowa połączona z "długim" krzyżem
CIVI/TAS / LON/DON
15,5 -17 mm, 0,93 g

Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie i nieszczególnie, krążek nierówny, podwójnie bita - co widać zwłaszcza na rewersie (obrót o 45° w prawo). Należy jednak wiedzieć, że te drobniaki w większości wypadków wybijane były bardzo niechlujnie (choć z dobrego srebra). Co więcej ich cechą charakterystyczną jest bardzo płytki rysunek portretu, czego rezultatem było jego błyskawiczne ścieranie się. Nie mówię już o tym, że te maluszki były bardzo popularną monetą zdawkową i odpowiednio często przechodziły z rąk do rąk.

A co mamy tu: oko, ucho usta widoczne, w znacznej części widać nawet włosy, nieźle widoczne elementy korony i sukni z koronkową krezą, ostre krawędzie liter i "perełek" otokowych... Moneta leżała w ziemi i pod lupą widać parę drobnych zarysowań awersu.

Wnioski: jak na ten typ, to moneta zachowana jest w znakomitym wręcz stanie! Stan typowy to taki, w którym wprawdzie literki otoku są OK, ale portret składa się z konturów postaci. (por.: http://www.colchestertreasurehunting.co.uk/elizabeth2.html)
Oceniłbym ją dlatego na co najmniej very fine /good very fine, a może nawet almost extremely fine.

Skutki: tania niestety nie była... Jednak dzięki niechlujnemu zdjęciu aukcyjnemu i resztkom gleby na powierzchni - co powodowało, że stan nie do końca można było określić -, nie osiągnęła zbyt wrednej ceny (jak poniżej). Ja sam, widząc taki a nie inny stan zachowania portretu, wiedziałem, że będzie dobra i odpowiednio ustawiłem snajpera...   ;)

Dla porównania moneta z tej samej emisji od Baldwin's, opisana jako almost very fine:
http://www.baldwin.co.uk/coins/great-britain/halfgroats/elizabeth-i-halfgroat-mm-2.html?usrc=1
Moja jest w sumie lepiej zachowana - "ostrzejsze" szczegóły...

Pozdrawiam
ZM

PS. Zdjęcia w powiększeniu czterokrotnym (dla oceny całości) i niemal dziesięciokrotnym (detale...).

 

R E K L A M A
aukcja monet