Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:22:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?  (Przeczytany 16328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Grudnia 2014, 21:26:29 »
Obiektyw to SIGMA DC 18-200 mm  1:3,5 - 6,3
TPZN nr 49

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Grudnia 2014, 22:11:25 »
Obiektyw to SIGMA DC 18-200 mm  1:3,5 - 6,3
Używam tego samego obiektywu z nienowym już korpusem Canon EOS 400D. Największe powiększenie wychodzi oczywiście przy maksymalnej ogniskowej, a najostrzejsze zdjęcia mi wychodzą przy przesłonie 11-16 (czas naświetlania wynosi ok. 1 s, ale przy lepszym oświetleniu pewnie można ustawić krótszy; ISO 100, żeby szumy były jak najmniejsze). Większy otwór to już zbyt mała głębia ostrości, a mniejszy to w ogóle niezbyt ostre zdjęcia - zastanawiam się, czy nieostrość przy dużej przesłonie nie jest spowodowana dyfrakcją światła na zbyt małym otworze.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Grudnia 2014, 07:37:42 »
Sigmy czasami niefajnie współpracują z Canonem. A ta dyfrakcja jest prawdopodobna, przysłony domykac w nieskończoność sie nie da bez straty jakości obrazu. Z drugiej strony (chociaż Kolega meko robi super fotki ) to jednak rozejrzeć się nie za superzoomem ale czymś stałoogniskowym. Przyda sie i do portretu i do monet :-)

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Grudnia 2014, 13:54:56 »
Oczywiście jeszcze obróbka w programie graficznym typu kadrowanie i układanie ja używam do tego Corela 11
TPZN nr 49

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Marca 2015, 11:27:59 »
Myślę, że warto przeczytać tekst na temat fotografowania monet, który napisał Pan Damian Marciniak.

https://www.facebook.com/gndmpl/posts/459721700842381:0

Norbert

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Marca 2015, 11:22:28 »
Fajny tekst  :) i sporo ważnych kwestii przedstawionych.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Marca 2015, 13:19:31 »
A ja mam pewien niedosyt, przy całej sympatii dla Pana Damiana. Dla mnie, mimo długiego tekstu, tak naprawdę autor nic nie zdradził ze swojego sposobu wykonywania zdjęć, tekst to same ogólniki. Bez szkody dla własnych interesów coś jeszcze można było chyba pokazać.

Oczywiście, trudno żeby sprzedawca dzielił się swoim warsztatem, dzięki któremu zarabia. Więc uwagi są naprawdę bardzo ogólne i oczywiste dla osób choć trochę interesujących się fotografią. Jedyny konkret, to sprzęt za +/- 16 000 PLN. Pogratulować i pozazdrościć. Gdyby tak zamiast fotki Canona pojawiło się stanowisko pracy... oczywiście rozumiem, dlaczego się nie pojawi.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Marca 2015, 13:55:57 »
A ja nie do końca rozumiem, bo jak może zagrozić czyimś interesom czy monety w moim katalogu sa dobrze sfotografowane czy źle? Sorry, "narysowane światłem".

Zgadzam się, że ten tekst pomimo pozorów jest jednak niewiele mówiacy.
« Ostatnia zmiana: 22 Marca 2015, 14:02:10 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Marca 2015, 15:23:30 »
Chodzi o sprzedaż na allegro. Ja to tak widzę, skoro sam potrafię zrobić porównywalne zdjęcie, to po co mam płacić pośrednikowi za wystawienie monety na tym samym Allegro? Wiadomo, zdjęcie to podstawa. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, ale sporo osób pewnie tak pomyśli. Ale jeśli takie zdjęcia można robić tylko aparatem za 16 tyś, pracownicy zaś uczą się latami, to może jednak nie mam co sam próbować? 

Przedstawione zasady fotografii niby brzmią prosto, ale jak to się ma do praktyki? Dla osoby bez pewnego doświadczenia te porady to dalej czarna magia, dla takiej, która zrobiła już parę zdjęć po prostu banały (przepraszam, nie chcę urazić autora, ale jak od ogólnych informacji nie przechodzi się do konkretów, to tak to dla mnie brzmi).

Ps. Lepsze już są video-poradniki na youtube, ogólnie pod hasłami "makrofotografia" czy do fotografii monet "stół bezcieniowy".

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Marca 2015, 15:34:56 »
Teraz rozumiem, ze ten dom jest posrednikiem aukcyjnym. To wyjasnia lakonicznosc artykulu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

maciekp

  • Gość
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Marca 2015, 20:48:31 »
Podstawą ostrych zdjęć jest mały otwór przysłony. Obiektywy makro zazwyczaj takowy oferują. Mój Tamron 2,8 90mm osiąga wartość na poziomie f/60. Przy tak małej diafragmie potrzeba jednak bardzo jasnego światła błyskowego. Choć to nie jest jakiś wielki wydatek - wystarcza lampka studyjna 200W, błyskowy halogen, za jakieś 300-400 zł. Zdjęcia robię z ręki, bo i tak błysk "zamraża" obraz.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Marca 2015, 23:40:14 »
Wczoraj natknąłem się na taki poradnik: https://www.forumancientcoins.com/moonmoth/photo_coins01.html

Dużo dobrych porad (po angielsku)

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jak dobrze wykonać zdjęcie monety?
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Marca 2015, 08:09:59 »
Przy takich ustawieniach tło bez obróbki wyjdzie raczej szare/brązowe, nie czarne, zwłaszcza przy "zwykłej" lampce. Lepiej monetę, znajdującą się na podwyższeniu, dodatkowo umieścić np. w jakimś pierścieniu, żeby wokół powstał cień. Czerń tła będzie wtedy idealna.
Przykłady
http://www.forumancientcoins.com/dougsmith/coinphoto2011ez3.html
http://odkrywca.pl/fotografia-stosowana-czyli-jak-zdjecia-robic,737951.html

 

R E K L A M A
aukcja monet