Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:40:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Falsy z epoki  (Przeczytany 5577 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomekP

  • Gość
Falsy z epoki
« dnia: 06 Maja 2015, 19:13:29 »
Wszyscy wiemy, że odkąd istniał pieniądz, istnieli i fałszerze. Jednak jakie monety były najchętniej fałszowane i ile z nich przetrwało do naszych czasów? Zapewne niejeden z Was ma jakiegoś w swojej kolekcji, myślę, że to może być dla nich ciekawy wątek...i pouczający ;)

Ja w kolekcji mam jedną niedawno zakupioną sztukę 50 groszy z 1923
Materiał: najprawdopodobniej ołów
Średnica: 23-24 mm
Waga: uzupełnię w najbliższym czasie

Po co ktoś fałszował taką monetę? Bo była tego warta. W latach 30 za taką monetkę można było kupić np. ponad 1kg chleba, lub ćwierć kilo masła, lub pół kilo cukru. Skąd jej stan - szczerze mówiąc nie wiem. Na pewno jednak nie została wyłapana z obiegu.

Ot taka ciekawostka ;) zachęcam Was do wstawiania własnych ;)

Ps: spóźnione zdjęcia
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2015, 19:39:12 wysłana przez TomekP »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maja 2015, 19:18:27 »
Wyimek z blogu Pana Jerzego: http://zbierajmymonety.blogspot.com/2013/09/rachunek-ekonomiczny.html

Była jeszcze gdzieś stronka z większą ilością tego typu wynalazków, ale nie wiem, czy nie poszła w kosmos razem z cafe allegro.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maja 2015, 19:23:04 »
Jednak jakie monety były najchętniej fałszowane i ile z nich przetrwało do naszych czasów?
Na wielką skalę na pewno fałszowano szelągi miedziane Jana Kazimierza.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

TomekP

  • Gość
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maja 2015, 19:40:34 »
Oczywiści, natomiast znane są też fałszerstwa trojaków, szelągów, ba, nawet denarów z czasów ZIIIW... Myślę, że prezentacja tych obiektów mogłaby być ciekawa ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Maja 2015, 20:54:16 »
znane są też fałszerstwa
Znane są fałszerstwa praktycznie każdego typu pieniądza - proceder ten jest tak stary jak sam wynalazek - nie zbierze Pan w krótkim forumowym wątku ogólnej teorii fałszywej monety.

Z grubsza może się Pan próbować koncentrować na:
- monetach wybitych w różnych dziwnych warsztatach z materiałów wyprodukowanych amatorsko i służących do wpuszczenia do obiegu w miejsce prawdziwej monety
- j.w., ale wybitych częściowo lub całkowicie z materiałów pochodzących z oficjalnego źródła (np. pracownik mennicy wyniósł stempel pod tuniką, a w domu lub też w mennicy po godzinach dodziergał sobie drugi)
- monetach wybitych przez jakiś bardziej zdefiniowany byt prawny (choć niekoniecznie), naśladujących jakiś dobrze uznany typ (trojaki bałkańskie, różne dziwne naśladownictwa tetradrachm Aleksandra)
- monetach wybitych przez legalnego emitenta, który próbuje ukryć przed używającymi jego produkty obniżkę jego wartości (nie musi to dotyczyć całości emisji, lewa może być tylko część produkcji; może to też dotyczyć sytuacji, kiedy w danej mennicy pracownicy umawiają się, że część kruszcu idzie bokiem od razu do ich kieszeni, główny emitent może o tym nie wiedzieć)

Itepe, itede...

TomekP

  • Gość
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Maja 2015, 21:29:30 »
Oczywiście wiem, że jest to temat rzeka, ale... myślę, że mimo to niewiele falsów z epoki znajduje się w naszych kolekcjach i nie są wcale takie powszechne (prócz boratynek)... myślę, że warto pokazywać co ciekawsze - z dziwnych materiałów, totalnie amatorskie, albo właśnie pięknie zrobione itd. itd. itd.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maja 2015, 08:35:43 »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Maja 2015, 11:27:39 »
myślę, że mimo to niewiele falsów z epoki znajduje się w naszych kolekcjach i nie są wcale takie powszechne (prócz boratynek)...

Ciężko zebrać dużą ilość epokowych falsów, jeśli niewiele ich zostało lub dany typ monety był sporadycznie fałszowany. np. czworak litewski. Jednak nawet mimo tych ograniczeń to uważam, że zdarza się, że takie monety mogą mieć spory udział w kolekcji. ;) Chyba najłatwiej o różnego typu trojaki, które były fałszowane na różne sposoby. I  co jakiś czas pojawiają się na aukcjach. Przez krótki okres czasu nawet wyłapywałem takie monety, ale z powodu, że ten nominał nie jest w pierwszym rzędzie moich zainteresowań, a niestety za dobrze wykonane falsy trzeba czasem sporo zapłacić. To pozbyłem się wszystkich i teraz tylko szukam ortów.  ;)
Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Maja 2015, 14:51:25 »
Jesli chodzi o trojaki to polecam zacząć od katalogu Igera gdzie w trzech rozdziałach można zapoznać się z bardzo
ciekawymi naśladownictwami z epoki,  trojakami anomalnymi oraz nieudolnymi fałszerstwami z podrzędnych warsztatów.

Polecam również wątek o imitacjach, gdzie w miarę regularnie ( nie tylko ja) staramy się przedstawiać co ciekawsze okazy:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.0.html

Czasami na podstawie analizy np. punc można wyśledzić egzemplarze pochodzące z tych samych warsztatów.

Jak dla mnie jest to najciekawszy temat do zbierania. Różnorodność powala :) niestety ceny obecnie także :(

jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Maja 2015, 17:04:57 »
Oprócz wątku, o którym wspomniał Kolega qcho, jeszcze są różne tematy, gdzie były wstawiane pojedyncze zdjęcia.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7328.0.html

Tam był prezentowany szóstak 1601 Bydgoszcz, czy mój czworak, a także ort gdański, o którego pytałem.
Moneta została przeze mnie kupiona za 25 euro i od jakiegoś czasu cieszy mój wzrok. Poniżej zdjęcie, które nie jest najlepsze.  :-X

W tym miejscu warto zaznaczyć, że o ile słabej jakości falsy, czy to w wykonaniu, czy tylko posrebrzane, bywają częściej spotykane. To monety wybite w dobrym srebrze i dobrze zrobionymi stemplami są dużymi rzadkościami.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy z epoki
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Maja 2015, 22:50:25 »
I jeszcze zdjęcie trojaka 1624.
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet