Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 05:26:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?  (Przeczytany 8946 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« dnia: 21 Maja 2015, 16:32:05 »
Witam,
niedawno nabylem falszywego dukata. Wyglada, ze wybity byl na blaszce z nieszlachetnego metalu (jeszcze nie testowalem magnesem), ktora umieszczono pomiedzy dwoma platkami zlota (?). Moneta byla zgnieciona i wyprostowana, wiec czesc zlota (?) okazala sie krucha i odpadla po wyprostowaniu. Nie pomogl tez fakt, ze moneta wydala sie przelezec jakis czas w ziemi.
Czesc zlocenia trzyma sie niezle ale widze, ze brzegi sa z lekka ukruszone i moga dalej odpasc.
Okolo pieciu platkow zlota jest luzne ale poniewaz zloto jest bardziej miekkie od substratu, rysunek na nich jest duzo wyrazniejszy. Chcialbym jakos te monete wyeksponowac, poniewaz jest ciekawa ale nie chce zniszczyc bezpowrotnie zadnej czesci. Najchetniej umiescilbym te monete w przezroczystym kapslu a luzne platki zlota jakos ulozyc takze w przezroczystym pojemniku, by mozna je bylo nalozyc na monete bez ingerencji.

Boje sie ja ruszac, zeby nie uszkodzic wiecej.

Czy ktos ma jakis pomysl? Prosze strzelac, bo zaden pomysl nie jest zly.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2015, 20:45:35 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Rekonstruowanie Falszywego Dukata
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maja 2015, 17:58:53 »
A nie jest to czasem zwykły srebrny grosz, pozłocony, np.w epoce? Wtedy wystarczyłaby chyba kąpiel w jakimś delikatnym płynie, np. lekko zasadowym.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rekonstruowanie Falszywego Dukata
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2015, 18:12:16 »
A nie jest to czasem zwykły srebrny grosz
Też mi się tak wydaje. Rozłażenie się blachy jest charakterystyczne dla tych emisji i jest skutkiem słabego jej walcowania (niedawno pokazywałem takiego obłupanego grosza). Złocenie(?) to raczej sprawa wtórna.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Rekonstruowanie Falszywego Dukata
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2015, 18:50:55 »
Oczywiście, że chodziło mi też o wtórne złocenie. Trzeba by poszukać śladu po zawieszce, bardziej prawdopodobne użycie takiej monety jako ozdoby, niż udawanie dukata w epoce.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maja 2015, 20:23:22 »
A nie jest to czasem zwykły srebrny grosz, pozłocony, np.w epoce? Wtedy wystarczyłaby chyba kąpiel w jakimś delikatnym płynie, np. lekko zasadowym.

Dziekuje za opinie. Rzeczywiscie rysunek tej monety wyglada bardzo profesjonalnie, jakby z mennicy.
Zlota warstwa jest dosc gruba, krucha i mam kilka luznych platkow, ktore odpadly - jeden z litera D (Deo Gratia). Rysunek na platku jest jakby ostrzejszy niz na monecie, co by sugerowalo bicie raczej, niz zlocenie - sprobuje zrobic zdjecia do jutra.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2015, 20:46:20 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maja 2015, 20:26:08 »
Rozłażenie się blachy jest charakterystyczne dla tych emisji i jest skutkiem słabego jej walcowania (niedawno pokazywałem takiego obłupanego grosza).

Tak, pamietam tego grosza - 1578 chyba. Nie odnosze wrazenia, ze to blacha sie rozwarstwila w tym przypadku. Zastanawia mnie troche rozmyty rysunek na odkrytych powierzchniach w porownaniu z ostrymi zarysami na zlotych. Z drugiej strony, to moze byc korozja. Moze uda sie przetestowac material krazka.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2015, 20:46:35 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rekonstruowanie Falszywego Dukata
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Maja 2015, 20:33:52 »
Zastanawia mnie troche rozmyty rysunek na odkrytych powierzchniach
Ta warstwa to już jest druga warstwa srebra, pierwsza warstwa, na którym stempel zostawił ostry rysunek odlazła wraz ze złoceniem. Niech Pan na chwilę wyobrazi sobie, że na monecie w ogóle nie było tego złocenia - grosz, z którego odlazła wierzchnia warstwa blachy będzie właśnie tak wyglądał.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Rekonstruowanie Falszywego Dukata
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Maja 2015, 20:41:24 »
Trzeba umyć monetę, może się okazać, że specjalnie jakoś rozmyty portret wcale nie jest.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maja 2015, 20:41:32 »
Zastanawia mnie troche rozmyty rysunek na odkrytych powierzchniach
Ta warstwa to już jest druga warstwa srebra, pierwsza warstwa, na którym stempel zostawił ostry rysunek odlazła wraz ze złoceniem. Niech Pan na chwilę wyobrazi sobie, że na monecie w ogóle nie było tego złocenia - grosz, z którego odlazła wierzchnia warstwa blachy będzie właśnie tak wyglądał.

Rozumiem. Jest to bardzo prawdopodobne. Na rewersie jakby nie widac tego zjawiska - rysunek na monecie wydaje sie ostry.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2015, 20:46:52 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Maja 2015, 20:43:05 »
Trzeba umyć monetę, może się okazać, że specjalnie jakoś rozmyty portret wcale nie jest.

Z myciem chwilowo sie wstrzymam, gdyz nie chce jeszcze uszkodzic tej zlotej warstwy. Najpierw zbadam pod mikroskopem i moze potwierdze z czego jest krazek.

Czy jestescie Panowie zainteresowani wynikami tych badan?
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2015, 20:47:02 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Rekonstruowanie Falszywego Dukata
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maja 2015, 20:50:56 »
Awers jest mniej wyraźny, bo złocenie wcześniej zeszło i srebro miało prawdopodobnie dłuższy kontakt z glebą. Z czyszczeniem oczywiście ostrożnie, z mojej strony była to delikatna prowokacja, żeby nie wypatrywać niczego więcej poza korozją i powstaniem jakiegoś nalotu (na portrecie).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Maja 2015, 00:08:28 »
Po dokladniejszym zbadaniu wnioskuje:
1. Zbadane mikroskopowo platki zlota sa rzeczywiscie od spodu srebrne i ich grubosc wskazuje na to, ze spodnia warstwa pochodzi z powierzchni oryginalnej srebrnej monety. Sa one popekane i kruche.
2. Substrat jest niemagnetyczny.
3. Jakosc rysunku wskazuje na robote mennicy.
4. Nie mozna wykluczyc mozliwosci, ze moneta miala uszko do zawieszania.

Wniosek:
Moneta jest pozlacanym groszem gdanskim z 1579 roku. Stan pozloty (patyna zlota) i powierzchni oryginalnej monety, w miejscach gdzie ta pozlota zostala uszkodzona, swiadcza o tym, ze pozlocenie jest dosc stare. Nie mozna miec pewnosci czy jest to pozlota z epoki.

Zalaczam zdjecie po ulozeniu wszystkich kawaleczkow. Powtarza sie pytanie co z tym dalej zrobic? Szukam porad. Z gory dziekuje.
« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2015, 00:10:20 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Maja 2015, 00:42:56 »
Ładnie ułożyć i w holder :P który przytrzyma kawałeczki na miejscu :P :) :D
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Maja 2015, 08:36:03 »
holder przytrzyma kawałeczki na miejscu
Najwyżej przez pierwsze dwa lata (chyba, że moneta będzie leżała w jednym miejscu i nikt jej nie będzie ruszał). Potem folia straci pierwotną sprężystość, kawałeczki będą latać po całym holderze, ocierać się o siebie i dalej kruszyć.

Sam bym raczej każdy kawałeczek osobno trzymał, ale rozumiem, że pytanie dotyczyło jak trzymać to wszystko razem.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Falszywy Dukat, czy Pozlacany Grosz?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Maja 2015, 08:56:10 »
Jak dla mnie moneta w takim stanie do kolekcji raczej się nie nadaje. Może służyć za materiał porównawczy
i badawczy do monet złoconych.

Może Pan na przykład sprawdzić jakiej próby jest złocenie, również jestem ciekawy jak złocenie wygląda na rancie.
jarek

 

R E K L A M A
aukcja monet