Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
26 Wrzesień 2017, 18:29:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 5 gr 1812  (Przeczytany 10109 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« : 28 Maj 2015, 04:10:35 »

Prosze o pomoc w ocenie stanu. Dziekuje

* 1812 5 gr 2a rev.jpg (409.74 KB, 1287x1290 - wyświetlony 284 razy.)

* 1812 5 gr 2a av.jpg (455.02 KB, 1284x1271 - wyświetlony 271 razy.)
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2015, 04:28:21 wysłane przez cancan62 » Zapisane

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #1 : 28 Maj 2015, 21:50:22 »

Ponad 40 osob otworzylo zdjecia i nikt nie zaryzykuje opinii? Mrugnięcie

Jacek
zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #2 : 28 Maj 2015, 22:07:43 »

Ja zaryzykuję: II- ??

ZM

PS. Pamiętając, że pewne niedoskonałości biorą się ze specyficznej techniki produkcji tego konkretnego nominału...
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2015, 22:10:17 wysłane przez zenonmoj » Zapisane
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #3 : 28 Maj 2015, 23:55:27 »

Dziekuje za odwage. Uśmiech

Liczylem, co prawda, na wiecej. Mrugnięcie wedlug mnie to I-/II+ ale moge byc nastawiony. Dlatego prosilem o opinie.

No i oczywiscie sa na niej slady czyszczenia.
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2015, 23:57:50 wysłane przez cancan62 » Zapisane

Jacek
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #4 : 29 Maj 2015, 03:25:47 »

Chodzi mi glownie o potwierdzenie, czy zaznaczone miejsca sa skutkiem zuzycia, czy bicia. Orzelek i korona, ktore sa naogol wytarte sa w nienagannym stanie.
Moneta byla bita na pruskim 1/24 talarze.

* 1812 5 gr 21 av.jpg (468.43 KB, 1284x1271 - wyświetlony 201 razy.)
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2015, 03:27:18 wysłane przez cancan62 » Zapisane

Jacek
zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #5 : 29 Maj 2015, 06:37:33 »

Ja tam widzę naprawdę leciutkie przetarcia, tak samo zresztą jak na literkach rewersu - tak jakby miedź z dołu przebijała.
Z I byłbym bardzo ostrożny: dla mnie stan I to taki, w którym moneta po wybiciu brana jest do rę ki już tylko po to, aby odłożyć ją na paletę / zamknąć do trumienki / holdera ...   Mrugnięcie
Wszystko inne jest - jak dla mnie - "circulated". Tu, oprócz wspomnianych już przebarwień w górnych częściach literek, widać na polu rewersu, an w mniejszym stopniu na awersie, dość wyraźnie różne drobne ryski - powstałe przypuszczalnie przy czyszczeniu.
Oczywiście to Kolega ma monetę w ręku, a ja widzę tylko zdjęcia, dlatego jestem ostrożny. teraz jednak, czytając co właśnie napisałem, i ponownie gapiąc się na zdjęcia, muszę stwierdzić, że tego "-" kasuję. Czyli "II", może nawet rzeczywiście "+" - bez poobracania pod lupą i oglądania pod różnym kątem, a także oceny ogólnej "na żywo" tego dokładniej stwierdzić nie potrafię...

Pozdrawiam serdecznie
ZM
Karaczan
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety Polski Królewskiej i Rosji Carskiej

« Odpowiedz #6 : 29 Maj 2015, 11:33:20 »

Rysy widoczne w tle monety (awers, rewers) są charakterystyczne dla czyszczenia mechanicznego, ponadto tak jak wspomniał Kolega wyżej są znaczne przetarcia aż do pojawienia się koloru miedzi. Jak toś preferuje "błystki" bez patyny i świeżym czyszczeniu to stan 2-, a jeśli liczy się brak ingerencji mechanicznej współczesnej (również brak naturalnej brak patyny) to 3 -. Pozdrawiam
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #7 : 29 Maj 2015, 13:15:02 »

Jak już pisałem, moneta była czyszczona. Kupiłem ja za niemałe pieniadze na podstawie słabych zdjęć jako UNC. Rzadko widuję na rynku monety z tego okresu z tak dobrze zachowanym, ostrym rysunkiem, dlatego ja nabyłem.
Oczywiście rozczarował mnie troche jej stan i próbuję zdecydować, czy odesłać ja sprzedawcy.
Te przebłyski miedzi świadcza o lokalnym wytarciu powierzchni, rzecz jasna. Chodzi mi głównie o pomoc w ocenie, czy obniża to stan monety do stopnia, który ja zdyskwalifikuje. Oczywiście, to bardzo subiektywne.
Brak patyny, ślady mechanicznego czyszczenia to w mojej opinii wady monety, bardziej niż stan. Wpływaja one na atrakcyjnośc "dla oka". Inne przykłady takich wad to w mojej opinii to korozja, uszkodzenie brzegu. Sa oczywiście zbieracze, którzy nie dotkna takich egzemplarzy. Dla mnie liczy się jej ogólny wyglad.

Jacek
zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #8 : 29 Maj 2015, 14:45:22 »

czy obniża to stan monety do stopnia, który ja zdyskwalifikuje. Oczywiście, to bardzo subiektywne.
Dla mnie to tej monety wcale nie dyskwalifikuje - być może nie jestem całkiem obiektywny, bo na co dzień zajmuję się "starożytnościami", a tam "nieczyszczenie" jest iluzją... W sumie moneta - choć na pewno nie UNC - jest w znakomitym stanie (i to nie tylko "for this type") i jeśli ogólne wrażenie jest zadowalające, to nie ma co marudzić. Co najwyżej powalczyć ze sprzedawcą o zwrot części pieniędzy...
A jak w przyszłości trafi się "prawdziwy UNC", albo raczej moneta w jeszcze lepszym stanie (bo w przypadku obiegowej "drobnicy" nie bardzo wierzę w całkowitą krążków "niepokalaność"...), to wymienić i po kłopocie.
Mogę z ciekawości zapytać, jaka była jej cena?

ZM
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #9 : 29 Maj 2015, 16:09:17 »

Tu po czesci problemem dla mnie jest fakt bicia na innej monecie. Czasem zdarzaja sie niedobicia lub wgnioty, ktore sa efektem tego przebijania.
W przypadku tej monety widac bardzo minimalne slady wytarcia na prawym brzegu korony awersu, lewym lisciu palmowym i na pasku herbu saksonii. ten pasek jest dla mnie najbardziej zagadkowy, gdyz ma slad na mniej wiecej 1/3 od gory, ktory wyglada jak niedobicie z powodu reliefu poprzedniej monety i w tym wlasnie miejscu oraz ponizej zanika szlaczek "kreska-kropka-kropka-kreska". Pozostale "kropki-kreski" sa raczej ostro czytelne, co nie zgadza mi sie z charakterystyka zuzytej monety.
Orzelek w herbie ma lekkie wytarcie na prawym skrzydle, nie dosc mocne, by zatracic czytelnosc linii pior.
Na lewej galazce palmy ponizej widac slady pozostalosci napisu z monety pruskiej.

Na rewersie, jedyny problem jaki zauwazam jest na literze Y, ktorej szeryfy wydaja sie wytarte z prawej, podobnie cyfra 2 w dacie. Y bedac na samym brzegu moglo zostac nie-dobite ze wzgledu na bliskosc tego brzegu(?). Z drugiej, lewej strony, "G" ma ladny, wyrazny i ostry brzeg.

I badz tu madry...
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2015, 16:12:02 wysłane przez cancan62 » Zapisane

Jacek
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #10 : 30 Maj 2015, 04:50:08 »

A oto dwie proby nalozenia rysunkow tych dwoch monet, ktore ilustruja niedobicia na pieciogroszowce powstale z powodu rysunku n 1/24 talara. Niestety jeszcze nie znalazlem dokladnie tego samego stempla 1/24 talarowki, wiec sa niedokladnosci, aczkolwiek prawdziwa nakladka bylaby czyms posrednim.
GIMP jest wielki!

Na obu zdjeciach widac, ze niedobicia i zatarcia na herbie saksonskim wypadaja mniej wiecej tam gdzie na 1/24 talara byla pierwsza litera "N" w slowie EINEN. Wynikaloby z tego, ze to zatarcie nie jest az tak wielkie jakby sie wydawalo. Monete obejrzalem pod 50-krotnym powiekszeniem i jest w swietnym stanie.

* 1812 5 gr 26 av.jpg (438.83 KB, 722x715 - wyświetlony 180 razy.)

* 1812 5 gr 28 av.jpg (499.16 KB, 722x715 - wyświetlony 183 razy.)
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2015, 04:57:10 wysłane przez cancan62 » Zapisane

Jacek
dariusz.m
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
Zainteresowania:
polskie szelągi

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 30 Maj 2015, 08:03:35 »

Niedobicia i wytarcia, o których Pan wspomina to są drobiazgi, które Pan chyba trochę wyolbrzymia, i na które nie zwracałbym uwagi. Pod tym względem moneta jest piękna. Ocena detali musi być bardzo wysoka (II+/I-). Problemem jest natomiast tło i widoczne ślady mechanicznego czyszczenia.

Miałem ostatnio podobną sytuację. Kupiłem pięknego i rzadkiego trojaka lubelskiego z nieładnymi rysami. Minęło kilka dni wewnętrznej walki zanim go pokochałem.

JudoMaster
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
brak
Zainteresowania:
2zł 1995-2014 ,20zł zwierzęta świata

« Odpowiedz #12 : 30 Maj 2015, 16:40:11 »

stan 2+
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #13 : 30 Maj 2015, 18:17:13 »

Dziękuję Państwu za komentarze. Życzę miłego weekendu.

Moneta zostaje.

Jacek
ASz
Członkowie TPZN
Użytkownik
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety polskie i z Polską związane

« Odpowiedz #14 : 31 Styczeń 2016, 08:37:10 »

Witam,
wg mnie również II-. Niestety moneta była czyszczona i to w sposób nieporadny. To jej zaszkodziło co najmniej o ten minus.
Pozdrawiam.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM