Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 03:02:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 gr 1812  (Przeczytany 17558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
5 gr 1812
« dnia: 28 Maja 2015, 04:10:35 »
Prosze o pomoc w ocenie stanu. Dziekuje
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2015, 04:28:21 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Maja 2015, 21:50:22 »
Ponad 40 osob otworzylo zdjecia i nikt nie zaryzykuje opinii? ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maja 2015, 22:07:43 »
Ja zaryzykuję: II- ??

ZM

PS. Pamiętając, że pewne niedoskonałości biorą się ze specyficznej techniki produkcji tego konkretnego nominału...
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2015, 22:10:17 wysłana przez zenonmoj »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maja 2015, 23:55:27 »
Dziekuje za odwage. :)

Liczylem, co prawda, na wiecej. ;) wedlug mnie to I-/II+ ale moge byc nastawiony. Dlatego prosilem o opinie.

No i oczywiscie sa na niej slady czyszczenia.
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2015, 23:57:50 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maja 2015, 03:25:47 »
Chodzi mi glownie o potwierdzenie, czy zaznaczone miejsca sa skutkiem zuzycia, czy bicia. Orzelek i korona, ktore sa naogol wytarte sa w nienagannym stanie.
Moneta byla bita na pruskim 1/24 talarze.
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2015, 03:27:18 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maja 2015, 06:37:33 »
Ja tam widzę naprawdę leciutkie przetarcia, tak samo zresztą jak na literkach rewersu - tak jakby miedź z dołu przebijała.
Z I byłbym bardzo ostrożny: dla mnie stan I to taki, w którym moneta po wybiciu brana jest do rę ki już tylko po to, aby odłożyć ją na paletę / zamknąć do trumienki / holdera ...   ;)
Wszystko inne jest - jak dla mnie - "circulated". Tu, oprócz wspomnianych już przebarwień w górnych częściach literek, widać na polu rewersu, an w mniejszym stopniu na awersie, dość wyraźnie różne drobne ryski - powstałe przypuszczalnie przy czyszczeniu.
Oczywiście to Kolega ma monetę w ręku, a ja widzę tylko zdjęcia, dlatego jestem ostrożny. teraz jednak, czytając co właśnie napisałem, i ponownie gapiąc się na zdjęcia, muszę stwierdzić, że tego "-" kasuję. Czyli "II", może nawet rzeczywiście "+" - bez poobracania pod lupą i oglądania pod różnym kątem, a także oceny ogólnej "na żywo" tego dokładniej stwierdzić nie potrafię...

Pozdrawiam serdecznie
ZM

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maja 2015, 11:33:20 »
Rysy widoczne w tle monety (awers, rewers) są charakterystyczne dla czyszczenia mechanicznego, ponadto tak jak wspomniał Kolega wyżej są znaczne przetarcia aż do pojawienia się koloru miedzi. Jak toś preferuje "błystki" bez patyny i świeżym czyszczeniu to stan 2-, a jeśli liczy się brak ingerencji mechanicznej współczesnej (również brak naturalnej brak patyny) to 3 -. Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Maja 2015, 13:15:02 »
Jak już pisałem, moneta była czyszczona. Kupiłem ja za niemałe pieniadze na podstawie słabych zdjęć jako UNC. Rzadko widuję na rynku monety z tego okresu z tak dobrze zachowanym, ostrym rysunkiem, dlatego ja nabyłem.
Oczywiście rozczarował mnie troche jej stan i próbuję zdecydować, czy odesłać ja sprzedawcy.
Te przebłyski miedzi świadcza o lokalnym wytarciu powierzchni, rzecz jasna. Chodzi mi głównie o pomoc w ocenie, czy obniża to stan monety do stopnia, który ja zdyskwalifikuje. Oczywiście, to bardzo subiektywne.
Brak patyny, ślady mechanicznego czyszczenia to w mojej opinii wady monety, bardziej niż stan. Wpływaja one na atrakcyjnośc "dla oka". Inne przykłady takich wad to w mojej opinii to korozja, uszkodzenie brzegu. Sa oczywiście zbieracze, którzy nie dotkna takich egzemplarzy. Dla mnie liczy się jej ogólny wyglad.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Maja 2015, 14:45:22 »
czy obniża to stan monety do stopnia, który ja zdyskwalifikuje. Oczywiście, to bardzo subiektywne.
Dla mnie to tej monety wcale nie dyskwalifikuje - być może nie jestem całkiem obiektywny, bo na co dzień zajmuję się "starożytnościami", a tam "nieczyszczenie" jest iluzją... W sumie moneta - choć na pewno nie UNC - jest w znakomitym stanie (i to nie tylko "for this type") i jeśli ogólne wrażenie jest zadowalające, to nie ma co marudzić. Co najwyżej powalczyć ze sprzedawcą o zwrot części pieniędzy...
A jak w przyszłości trafi się "prawdziwy UNC", albo raczej moneta w jeszcze lepszym stanie (bo w przypadku obiegowej "drobnicy" nie bardzo wierzę w całkowitą krążków "niepokalaność"...), to wymienić i po kłopocie.
Mogę z ciekawości zapytać, jaka była jej cena?

ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Maja 2015, 16:09:17 »
Tu po czesci problemem dla mnie jest fakt bicia na innej monecie. Czasem zdarzaja sie niedobicia lub wgnioty, ktore sa efektem tego przebijania.
W przypadku tej monety widac bardzo minimalne slady wytarcia na prawym brzegu korony awersu, lewym lisciu palmowym i na pasku herbu saksonii. ten pasek jest dla mnie najbardziej zagadkowy, gdyz ma slad na mniej wiecej 1/3 od gory, ktory wyglada jak niedobicie z powodu reliefu poprzedniej monety i w tym wlasnie miejscu oraz ponizej zanika szlaczek "kreska-kropka-kropka-kreska". Pozostale "kropki-kreski" sa raczej ostro czytelne, co nie zgadza mi sie z charakterystyka zuzytej monety.
Orzelek w herbie ma lekkie wytarcie na prawym skrzydle, nie dosc mocne, by zatracic czytelnosc linii pior.
Na lewej galazce palmy ponizej widac slady pozostalosci napisu z monety pruskiej.

Na rewersie, jedyny problem jaki zauwazam jest na literze Y, ktorej szeryfy wydaja sie wytarte z prawej, podobnie cyfra 2 w dacie. Y bedac na samym brzegu moglo zostac nie-dobite ze wzgledu na bliskosc tego brzegu(?). Z drugiej, lewej strony, "G" ma ladny, wyrazny i ostry brzeg.

I badz tu madry...
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2015, 16:12:02 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Maja 2015, 04:50:08 »
A oto dwie proby nalozenia rysunkow tych dwoch monet, ktore ilustruja niedobicia na pieciogroszowce powstale z powodu rysunku n 1/24 talara. Niestety jeszcze nie znalazlem dokladnie tego samego stempla 1/24 talarowki, wiec sa niedokladnosci, aczkolwiek prawdziwa nakladka bylaby czyms posrednim.
GIMP jest wielki!

Na obu zdjeciach widac, ze niedobicia i zatarcia na herbie saksonskim wypadaja mniej wiecej tam gdzie na 1/24 talara byla pierwsza litera "N" w slowie EINEN. Wynikaloby z tego, ze to zatarcie nie jest az tak wielkie jakby sie wydawalo. Monete obejrzalem pod 50-krotnym powiekszeniem i jest w swietnym stanie.
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2015, 04:57:10 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 074
    • Blog Numizmatyczny
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Maja 2015, 08:03:35 »
Niedobicia i wytarcia, o których Pan wspomina to są drobiazgi, które Pan chyba trochę wyolbrzymia, i na które nie zwracałbym uwagi. Pod tym względem moneta jest piękna. Ocena detali musi być bardzo wysoka (II+/I-). Problemem jest natomiast tło i widoczne ślady mechanicznego czyszczenia.

Miałem ostatnio podobną sytuację. Kupiłem pięknego i rzadkiego trojaka lubelskiego z nieładnymi rysami. Minęło kilka dni wewnętrznej walki zanim go pokochałem.

JudoMaster

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Maja 2015, 16:40:11 »
stan 2+

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Maja 2015, 18:17:13 »
Dziękuję Państwu za komentarze. Życzę miłego weekendu.

Moneta zostaje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

ASz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: 5 gr 1812
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Stycznia 2016, 07:37:10 »
Witam,
wg mnie również II-. Niestety moneta była czyszczona i to w sposób nieporadny. To jej zaszkodziło co najmniej o ten minus.
Pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet