Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:32:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)  (Przeczytany 6918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)
« dnia: 19 Czerwca 2015, 17:47:41 »
No to mam niusa :)

Nie musieliśmy zbyt długo czekać na nowe 200 zł :P


Cytuj
Prezentacja zmodernizowanego banknotu o nominale 200 złotych
– zaproszenie dla mediów

Data publikacji strony: 19-06-2015

Biuro Prasowe NBP zaprasza dziennikarzy na prezentację banknotu obiegowego o nominale 200 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami z udziałem m.in. prezesa NBP prof. Marka Belki oraz prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Marka Siwca. Prezentacja odbędzie się we wtorek 23 czerwca o godz. 10.00 w Centrali NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 (sala im. Władysława Grabskiego).

W kwietniu 2014 roku NBP rozpoczął wprowadzanie do obiegu pierwszych zmodernizowanych banknotów o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych. Ta operacja o charakterze technicznym, mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa polskich znaków pieniężnych i dostosowanie zabezpieczeń do obecnych wymogów technologicznych liczenia maszynowego, odbywa się płynnie, a zmodernizowane banknoty stanowią już ponad 33 procent banknotów w obiegu.

Emisja zmodernizowanego nominału 200 zł zakończy proces modernizacji banknotów obiegowych z serii „Władcy polscy” będącej w obiegu od 1995 r. We wtorek, 23 czerwca, zaprezentujemy zmodernizowany banknot o najwyższym nominale w Polsce, który trafi do obiegu w lutym 2016 roku. NBP zlecił jego wyprodukowanie PWPW.

Będzie to pierwsza okazja do sfotografowania i sfilmowania zmodernizowanego banknotu oraz do szczegółowego zapoznania się z jego wybranymi zabezpieczeniami, które będą jednymi z najnowocześniejszych na świecie!

Prezentacji dokona prezes NBP prof. Marek Belka wraz z przedstawicielami NBP oraz prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Markiem Siwcem. NBP poinformuje także o kolejnych planach dotyczących unowocześniania obrotu gotówkowego.

Osoby zainteresowane udziałem w prezentacji prosimy o akredytację w Biurze Prasowym NBP (zgłoszenia przyjmujemy na adres email: press@nbp.pl). Informujemy, że uczestnictwo w prezentacji będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym otrzymaniu akredytacji oraz okazaniu legitymacji prasowej. Prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem prezentacji.

Akredytacje do godz. 9.00 we wtorek, 23 czerwca.
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2015/M200.html

Mam nadzieję, że polimer :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwca 2015, 19:11:48 »
powinni wprowadzić od razu 500 złotych.
Szczególnie, że jest gotowe:

Byle tylko było dostępne, bo obecne dwusetki, biorąc pod uwagę teoretyczną ich ilość w obiegu, w większości leżą gdzieś po skarbcach i się kurzą, stanowiąc obowiązkowe rezerwy. W ten sposób to równie dobrze mogli by wydać bony bankowe po 200 000 czy milionie zł do użytku wewnętrznego, coś jak te wszystkie setki tysięcy dolarów w jednym papierku, zaoszczędziliby miejsca.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:38:56 wysłana przez zenonmoj »

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwca 2015, 19:50:41 »
Oj tam, na upartego to i 400 zł jest gotowe:


ale komu to potrzebne?

Z punktu widzenia mojego jako zbieracza to czym mniejsze mamy nominały to lepiej dla mnie :) Szkoda mi jest 200 zł odłożyć do albumu a co dopiero mówić o 400 czy 500 ...
A od lutego będę miał dwa problemy aby odłożyć 2 banknoty 200-tu złotowe ...

Chyba, że inflacja by poszybowała w górę aby straciły na wartości :P ale tego raczej nie chcemy :P

Dla banku niema problemu aby zrobić nawet banknoty 1000 złotowe ale po co?

Ostatnio czytałem gdzieś artykuł, że jakieś państwo rezygnuje ze swojego największego nominału bo jego wartość jest równa rocznej pensji :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwca 2015, 20:02:27 »
400 zł jest gotowe:
To jest druczek reklamowy pokazujący możliwości zabezpieczeniowe PWPW, natomiast pięćsetka z Jadwigą była gotowa od samej denominacji jako opcja do wprowadzenia (ciąg dalszy pięciomilionówki z Piłsudskim - plan wprowadzenia tego nominału odżywa co jakiś czas w NBP).

ale komu to potrzebne?
Kiedy kupował Pan ostatnio samochód? (wiem, że nie robi się tego zbyt często, ale maszerowanie z kieszeniami/torbą wypełnioną choćby i dwoma grubymi plikami po sto sztuk setek nie należy do mało stresujących :-( )

Z punktu widzenia mojego jako zbieracza
Wolałbym jednak, żeby przy wprowadzaniu nowych nominałów bardziej brano pod uwagę potrzeby standardowego obracacza :-)

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwca 2015, 23:03:20 »
A podobno dążymy do obrotu bezgotówkowego.Obecnie nie widzę potrzeby wprowadzenia  banknotu 500 złotowego.Już przy dwusetce są w sklepach problemy typu "nie ma drobniej nie mam wydać" itp.
Przy większych zakupach to raczej płacimy kartą lub przelewem

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Zmodernizowane 200 zł już niedługo :)
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2015, 13:23:38 »
I już wszystko wiadomo :)




+ bonusik: banknot 500 zł z Janem III Sobieskim od 2017 roku :P

http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Banknot-500-zlotych-w-Polsce-najwczesniej-w-2017-roku-00007345
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

 

R E K L A M A
aukcja monet