Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:57:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz SAP - ciekawy?  (Przeczytany 4801 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Grosz SAP - ciekawy?
« dnia: 06 Września 2015, 21:01:21 »
Taki ogryzek wpadł mi w ręce, awers (na ostatnim zdjęciu) niestety bardzo ,,zmęczony", po zarysie można wnioskować, że rocznik 1794 lub 1791. Ciekawy jest natomiast rewers, a dokładnie litery pod tarczą. Teoretycznie powinno to być M.V., ewentualnie E.B. (przyjmując, że to faktycznie '94 lub '91), natomiast jest - hmmmm... K.M.? A może M i odwrócone ,,do góry nogami" W? Sam nie wiem, ciekawostka  ;) Spojrzy ktoś ,,siedzący" bardziej w temacie i podzieli się wiedzą?

Dziękuję i pozdrawiam
Piotr













celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Września 2015, 22:45:35 »
Niedługo Rafał wyda katalog do SAP-a i wtedy zapewne zagadka zostanie rozwiązana.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Września 2015, 23:28:17 »
Jedyne znane mi monety miedziane z tego okresu mające literę "W" w znaku mennicy to trojaki. Tamta litera "W" wygląda jednak bardzo inaczej od tego co widać na tym groszu. Niestety nie mogę dziś zamieścić zdjęć. To co widzę na danym groszu wygląda jak zdowojone i obrócone "V". Nie widziałem w żadnym znanym mi źródle takiej odmiany. Jest to raczej błąd menniczy.
Może Pan Rafał ma jakieś informacje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

denar68

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Września 2015, 07:26:28 »
Książka Karola Plage "Monety bite w miedzi za panowania Stanisława Augusta" nie notuje takich liter.
To jednak bardzo dobry, szczegółowy katalog i już dostępny w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej :

http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=85514&from=FBC

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Września 2015, 09:49:46 »
Moneta jest zbyt zniszczona, żeby dyskutować o takich rzeczach. Tam jest na pewno M V.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Września 2015, 19:43:59 »
Niestety stan monety przedstawia wiele do życzenia i w zasadzie ze względu na stan nie zwróciłbym na nią specjalnej uwagi gdyby nie rzuciły mi się w oczy te literki - które są wraz z dolną połową tarczy chyba najczytelniejszym elementem rewersu.
Wiadomo, że w tym stanie moneta nie może być wykładnią, ale jako ciekawostka i pretekst do dyskusji - czemu nie?  ;)
I jakby nie patrzeć Optimusie, MV tam nie widać raczej...  ;)

Pozdrawiam
Piotr
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2015, 19:45:36 wysłana przez Piotr-p40 »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Września 2015, 22:01:06 »
Niedługo Rafał wyda katalog do SAP-a i wtedy zapewne zagadka zostanie rozwiązana.
Nie widziałem się z Rafałem ładnych parę miesięcy, mam nadzieję, że tym razem naprawdę już finiszuje.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Września 2015, 09:08:23 »
Cytuj
Wiadomo, że w tym stanie moneta nie może być wykładnią, ale jako ciekawostka i pretekst do dyskusji - czemu nie?  Mrugnięcie
I jakby nie patrzeć Optimusie, MV tam nie widać raczej...
Pretekst do dyskusji może i jest, ale nie do merytorycznej. Gdyby istniał udokumentowany egzemplarz z innymi literami czy odwróconymi no to ok.

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Września 2015, 09:34:38 »
Niedługo Rafał wyda katalog do SAP-a i wtedy zapewne zagadka zostanie rozwiązana.
Nie widziałem się z Rafałem ładnych parę miesięcy, mam nadzieję, że tym razem naprawdę już finiszuje.
Widuje go prawie co tydzień i być może uda mu się zamknąć ten temat w tym roku. Obecnie finiszuje z innym tematem.

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Grosz SAP - ciekawy?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Października 2015, 10:11:29 »
są tam inicjały E. B.
TuniaRadom

 

R E K L A M A
aukcja monet