Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 03:54:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: GIE-ENY  (Przeczytany 6783 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pemko176

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
GIE-ENY
« dnia: 29 Czerwca 2015, 01:34:02 »
Witam
Właśnie zakończyłem,skompletowałem cały zestaw,zbiór wszystkich GN-ów 2 PLN i przyznaję ,że cieszy mnie te dwięście kilka monet których emisja sie skonczyła,i ciekawi mnie dalszy los tych milionow monet schowanych w kapslach,workach, szklankach,słoikach.
Wiem, że tutaj to złom...ale mimo wszystko jak wielu ma te łatwe do zebrania blaszki i co z nimi...pytam się i pozdrawiam
Przemek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Czerwca 2015, 03:52:03 »
Witam Panie Przemku,
Kazda pozornie bezwartosciowa moneta moze miec znaczenie dla kogos. Dla jednego kojarzy sie byc moze z rokiem narodzenia dziecka, slubu, czy jeszcze czegos. Ta szczegolna data nadaje tej monecie sens. Ja sie przyznam, ze choc GNy nie sa moja domena mam ich troche. Sa to glownie prezenty od ludzi, ktorzy maja jak najlepsze checi ale nie znajac sie na numizmatyce chca mi sprawic radosc, i sprawiaja. Nie moge od nich wymagac, by wiedzieli jakich monet z mojej glownej kolekcji wciaz poszukuje. Nie stac ich tez na nie. GNy sa proste: naogol nie maja falszerstw, sa blyszczace. Niektore z nich sa nawet ladniejsze od 10-ek czy 20-ek o tej samej tematyce n.p. harcerstwo polskie 2010, o ktore sam prosilem krewnych, by znalezli dla mnie.

Mysle, ze zrozumialem pytanie, mam nadzieje, ze zrozumialem opacznie. Ale jesli naprawde chodzi o "przyszla wartosc" tych monet, to moja odpowiedz jest taka: nalezy sie cieszyc kolekcja. Panska, wedlug Panskiego opisu jest kompletna. Chyle czola przed uporem.  Ja osobiscie chyba bym zbudowal gablotke, by je wyeksponowac.
Byc moze ktos kiedys doceni i zaplaci za nia duze pieniadze, choc raczej doswiadczenie poucza, ze sprzedawanie calej kolekcji jest trudne i rzadko przynosi tyle ile pojedynczych monet. Musi sie Pan chyba przyzwyczaic do mysli, ze niewiele sposrod dwuzlotowek GN znajda amatorow, sa wsrod nich bardziej lub mniej poszukiwane, wiekszosc jest pospolita. Wszystkim rzadzi emocja rynku, jak rynku akcji. Chyba trzeba zdecydowac czy jest sie zbieraczem, kolekcjonerem, czy inwestorem.

Jesli Panskie kolekcjonerstwo ogranicza sie do GNow, to wlasnie stal sie Pan posiadaczem, juz nie zbieraczem. Cos jak ten Paszczak z Komety nad Dolina Muminkow, ktory zebral juz wszystkie znaczki swiata i musial sie przesiasc na zielnik, by nie przestac byc zbieraczem.

Na co sie Pan przesiada?

Pozdrawiam,
Jacek
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Czerwca 2015, 11:58:28 »
Ja swoich GNków nie skompletowałem ...
(głównie przeszkadza mi cena Zygmunta, nie tyle, że to dużo bo mam odłożone ale świadomość, że można za to nabyć o wiele ładniejsze monety np z II RP :) )

Jeżeli kolekcja "GN" jest kompletna to ja bym ją poszerzył do "2 zł okolicznościowe) czyli o dodatkowo rocznik 1995 z miedzioniklu :)
Dodatkowych monet tylko 6 a łącznie będzie ich 260 :)

W następnym etapie można poszerzyć kolekcję do:
- wszystkich monet III RP po denominacji i zebrać sobie zbiór tanim kosztem z portfela (czy to na roczniki czy tylko wizerunki)
- "monety okolicznościowe III RP przed i po denominacji" i tutaj dodatkowo dojdą protoplaści dwójek czyli 10.000 zł i 20.000 zł sprzed denominacji - czyli kolejne 11 monet :P

Ja w ten sposób rozbudowuję kolekcje, nie mam również zamiaru sprzedawania jednego okresu aby zgłębiać się w drugi :)

A co do przyszłej wartości, u mnie to jest hobby :) większość znajomych pali papierosy a ja zbieram monety, jak stracą na wartości to trudno , te aktualne póki co trzymają minimum wartość nominału :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Czerwca 2015, 15:57:12 »
@Mad_Tiger

Niezle zestawienie ten Panski katalog; musze przyznac, ze podziwiam naklad pracy. Ja juz zaprzestalem fotografowania wszystkiego co mam z zakresu standardowych emisji obiegowych. Dokumentuje tylko monety sprzed 1939 roku. W przypadku srebrnego zlomu notuje tez numery seryjne certyfikatow i umieszczam na ogol tylko publikowane zdjecia rewersow.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Czerwca 2015, 19:09:26 »
Cytuj
musze przyznac, ze podziwiam naklad pracy. Ja juz zaprzestalem fotografowania wszystkiego co mam z zakresu standardowych emisji obiegowych.

Na szczęście ( :) ) 99,9% fotek na ucoinie jest innych użytkowników :)
Dodając własną monetę można wrzucić swoje zdjęcia ale ten katalog sam podrzuca fotki innych jeżeli tego się nie zrobi :)
np.: http://pl.ucoin.net/coin/germany-1-pfennig-1996/?ucid=3272738
zdjęcia "by Chingis" wystarczy najechać na zdjęcie i widać autora :P

Ja nie mam na razie czasu na to aby robić wszystkiemu fotki :) więc dodaję tylko takie jakich niema lub mam lepszą monetę niż na zdjęciu ( np. w Niemczech brakowało kilku literek (mennic) )

Najwięcej zabawy z Niemcami mam, prawie 60 marek w 1, 2, 5 fenigach mam, dzielenie na roczniki, później mennice (4 lub 5 w roczniku) ...

Dzięki za zainteresowanie :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

pemko176

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Czerwca 2015, 22:40:45 »
Witam
Dzisiaj Pani na straganie z warzywami w Swarzędzu wydała mi Gie-ena, w 1 stanie z 2010 roku , 5 lat sie uchował i trafił w obieg :)
Nie traktuje GNów jako lokaty poza lokatą 2 złotówkową bo wiekszość zebrałem za 2 PLNy
bardziej zastanowiła mnie "radość" z kompletności zbioru, mam również 2 złote w miedzioniklu i wszystkie okolicznościowe PRL-u (bez małej kolumny, którą z checią kupię w rozsądnej cenie w 1 stanie :))
Pyta Pan na co się przesiądę? Razem z monetami idzie wiedza, co mnie wciągnie to trochę pozbieram i pewnie przeskoczę na innego konika aż któregoś dnia ,znów ogłoszę o kompletności zbioru i do "gablotki" :)
Jeszcze nie wiem czy zbieram dla posiadania czy dla zbierania
pozdrawiam
Przemek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Czerwca 2015, 08:52:46 »
na straganie w 1 stanie z 2010 roku , 5 lat sie uchował i trafił w obieg :)
Ktoś w końcu stwierdził, że Kulczykiem na GN-ach nie zostanie i poszedł z woreczkiem na targ. A pani że nijak urobku dziennego by z tym nie zdała, musiała się od razu tego pozbyć. GN w trzecim stanie to byłoby coś. Unikat R* :-)

pemko176

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Czerwca 2015, 09:00:27 »
Dokładnie
Wystawiam na aledrogo ,
"OKAZJA,RARYTAS, KOLEKCJA 2 PLN GN, wszystkie w 3 stanach ,niektóre gorsze w 2+ stanie,taka OKAZJA SIE JUZ NIE POWTÓRZY"
RRRRRRRRRR
:)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: GIE-ENY
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwca 2015, 13:51:47 »
Jeszcze nie wiem czy zbieram dla posiadania czy dla zbierania

Jedno i drugie ma sens, jeśli niesie radość.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet