Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:30:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz Olkuski 1580 prawdziwek?  (Przeczytany 6988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Grosz Olkuski 1580 prawdziwek?
« dnia: 10 Sierpnia 2015, 21:33:48 »
Ciekaw jestem opinii. U Parchimowicza nie znalazłem tych odmian stempli. Z góry dziekuję.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia 2015, 19:43:07 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpnia 2015, 13:05:44 »
Oczywiście stan jest słabiutki. Miałem też wątpliwości co do głowy/ dzioba orła ale znalazłem taką puncę u Parchimowicza. Podobnie z piątką w dacie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpnia 2015, 14:54:43 »
oprócz tego, że faktycznie słabowity i po przejściach to jak dla mnie prawdziwek w odmianie 30.a1, ale ze względu na stan nie będę się upierał
pozdrowienia

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpnia 2015, 15:02:20 »
Dobry, pewnikiem wisiał sobie przybity u powały :-)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sierpnia 2015, 01:26:47 »
jak dla mnie prawdziwek w odmianie 30.a1, ale ze względu na stan nie będę się upierał
pozdrowienia

Awers absolutnie. Natomiast rewers bardziej 30.a2.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sierpnia 2015, 18:27:08 »
słusznie, w ten sposób powstała nowa odmiana 30.a3 do katalogu J. Parchimowicza składająca się z  Av. poz.30.a1 i Rv. poz.30.a2 lub 30, brawa dla odkrywcy ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sierpnia 2015, 19:14:05 »
brawa dla odkrywcy ;)

Nie wiem czy to sarkazm(?) Bylo na tym forum duzo dyskusji na temat co jest odmiana a co nie jest. Ostroznie podchodze teraz do stwierdzania, ze cos jest nowa odmiana. W tym przypadku punce rewersu sie zgadzaja z 30.a2 ale liternictwo awersu i znaki przestankowe sa zgodne z 30.a1. (O ile dobrze pamietam, bo nie mam przy sobie katalogu Parchimowicza.) Zalaczam zdjecie z zaznaczonymi elementami rozniacymi te monety.

W kazdym razie dziekuje za wsparcie. :)
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia 2015, 19:20:30 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sierpnia 2015, 19:29:02 »
co jest odmiana a co nie jest u Parchimowicza
Nie chcę wydziwiać nad książką, której nie miałem w ręku, ale mam jakiś automatyczny odruch oporu przed dziełami tego Pana. Czy tutaj nie wystarczy Kurpiewski (pozycja 79)?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpnia 2015, 19:48:18 »
co jest odmiana a co nie jest u Parchimowicza
Nie chcę wydziwiać nad książką, której nie miałem w ręku, ale mam jakiś automatyczny odruch oporu przed dziełami tego Pana. Czy tutaj nie wystarczy Kurpiewski (pozycja 79)?

Ksiazka jak ksiazka. Wydana albumowo i ciezka, co mi troche przeszkadza. Po za tym ma duzo doskonalych ilustracji, wiec w polaczeniu z Kurpiewskim, Igerem i Kopickim moze byc uzyteczna. Co mi sie tam nie podoba to ceny monet zamiast stopnia rzadkosci. Byc moze jest to celowe dzialanie by wydac kolejny katalog wkrotce, gdy ceny stana sie nieaktualne :P. Tylko podziwiac pomyslowosc tego posuniecia.
Cena raczej zaporowa na regularne nabywanie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosz Olkuski 1580 pradziwek?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sierpnia 2015, 20:06:34 »
Wydana albumowo i ciezka, cena raczej zaporowa
Porzucając względy moralne, czyli ocenę autora, który chce za wszelką cenę na książce zbić jak najwięcej (z wiadomych względów mam dobre pojęcie, ile kosztuje wydanie tego typu rzeczy), pozostają względy typowo praktyczne takie jak:
- zamieszczanie zdjęć falsów (być może nie tu, ale w innych się zdarzały, zdaje się chociażby jeśli chodzi o Getto Łódzkie w XX w.)
- nieuwzględnianie opisanych już odmian
- bicie medalików monetopodobnych do opisywanego okresu ("polskie E", "pięciozłotówka z Nike i czymśtam nawiązującym do Parchimowicza"
- brak szczegółowej bibliografii (tu nie mogę wypowiadać się o wszystkich dziełach, bo ich w dużej części po prostu w ręku nie miałem, ale mam podejrzenie, że może to dotyczyć przez analogię opera omnia)

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Grosz Olkuski 1580 prawdziwek?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Sierpnia 2015, 22:06:08 »
Absolutnie - żaden sarkazm nawet przez myśl mi nie przeszedł. Mówiąc o kolejnej odmianie miałem na myśli układ przywołanego katalogu.Po prostu zastosowany sposób prezentacji tego wydawnictwa sprawia, że za chwilę będzie miało dwukrotnie większą objętość. Dla mnie osobiście powinien bardziej się trzymać typów i odmian z Kopickiego i Kurpiewskiego z większą ilością zdjęć dla każdej, gdzie są różnice interpunkcyjne a tu mnogość odmian powala. Poza tym, gdyby autor odwołał się do środowiska przy tworzeniu katalogu byłby on bogatszy i uniknąłby wówczas błędów jak w poz. 15 - prawidłowy rocznik to 1581

 

R E K L A M A
aukcja monet