Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:41:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)  (Przeczytany 10042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« dnia: 19 Sierpnia 2015, 13:40:21 »
Wielce Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy i Przyjaciele,

oto program XI edycji Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej (I międzynarodowa edycja w Krakowie)

Organizatorzy:    Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja „Traditio Europae”
Patronat:      Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien
Termin:       9-10 października 2015 roku
Miejsce:      Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Kraków
Dla kogo?
Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej są cyklem wykładów i zajęć praktycznych z zakresu mennictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz obszarów kulturowo pokrewnych lub zależnych (perskich, partyjskich, celtyckich i naśladownictw z obszaru północnego Barbaricum). Skierowane są do studentów oraz doktorantów archeologii i historii, kolekcjonerów monet antycznych starożytnej Grecji i Rzymu, jak też do wszelkich miłośników kultury antycznej.

Program:
9 października: wykłady i zwiedzanie od godz. o 10.00 do 18.00, między modułami przerwa na obiad - od 14.30 do 15.30:
- „Mennictwo Imperium Romanum w Rzymie i w prowincjach: wprowadzenie” - 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (B. Awianowicz)
- „Moneta jako źródło archeologiczne” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. Rakoczy)
- „Badania składu pierwiastkowego monet ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. M. del Hoyo, M. Matosz)
- zwiedzanie ekspozycji monet antycznych MNK w Pałacu Czapskich (oprowadza J. Bodzek).

10 października: od godz. 9.00 do 18.00, między modułami obiad - od 14.30 do 15.30:
- od godz. 9.00 do 10.00 możliwość indywidualnego zwiedzenia ekspozycji monet w MNK w Pałacu Czapskich
- „Mennictwo Seleukidów - cz. 3.” - 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (J. Bodzek)
- Panel dyskusyjny poświęcony aspektom prawnym związanym z numizmatyką - 1,5 godz. (P. Groński)
-  „Nieniszczące badania monet” – 1,5 godz. wykładu pracownika LANBOZu
- zwiedzanie Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych – 2 godz.

Warsztaty poprowadzą m.in.:
dr hab. Bartosz Awianowicz – filolog klasyczny, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału PTN, autor podręcznika Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (wyd. 1. Toruń 2006, wyd. 3. Toruń 2010), kompendium legend i skrótów na monetach republikańskiego Rzymu pt. Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (2010) oraz wielu artykułów z zakresu m.in. epigrafiki i numizmatyki antycznej.
dr hab. Jarosław Bodzek – archeolog, kierownik Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie, adiunkt w Instytucie Archeologii UJ, redaktor „Notae Numismaticae”, autor monografii ΤΑ ΣΑΤΡΑΠΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜATA. Mennictwo satrapów w okresie panowania Achemenidów (ok. 550-331 a. C.) (Kraków 2011), tomu Sylloge Nummorum Graecorum. Poland. Volume III. The National Museum in Cracow. Part 4. Sarmatia-Bosporus (Kraków 2006) oraz wielu artykułów poświęconych archeologii i numizmatyce antycznej.
mgr Paweł Groński – sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; do 2004 r. specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; współpracownik Kancelarii Premiera i Sejmu RP oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji m. in. z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa pracy; pasjonat numizmatyki (głównie antycznej) od ponad 20 lat.
dr Julio M. del Hoyo-Meléndez – absolwent Universidad Politecnica de Valencia w zakresie konserwatorstwa, pracownik LANBOZ Muzeum Narodowego w Krakowie, specjalista analiz materiałowych przedmiotów muzealnych, w tym monet – współautor m.in. wraz z Martą Matosz publikacji m.in. na temat badań promieniami X  monet piastowskich.
dr Jacek Rakoczy – archeolog, asystent w Zakładzie Archeologii Antycznej UMK, współautor Mennictwa bosporańskiego od VI do końca II wieku p.n.e. (Toruń 2012) i autor artykułów archeologicznych i numizmatycznych.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca września 2015 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 80 zł za całość, lub 40 zł za udział w modułach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Dla studentów i doktorantów udział darmowy.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 30 września 2015 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2017, 19:46:12 wysłana przez TomekP »

Wojciech Gwizdak

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Września 2015, 13:07:55 »
Czy będą dostępne jakieś materiały pokonferencyjne ? Może też filmy na youtubie z wykładami ? Nie wiem czy się wyrobię bo początek października mam dość zajęty.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Września 2015, 10:34:17 »
Drogi Panie,

owszem, koledzy z wrocławskiego oddziału PTN zapowiedzieli przyjazd ze sprzętem i będą nagrywać przynajmniej część wykładów, żeby udostępnić je później w formie filmów w sieci. Kiedy i gdzie będą one dostępne, chętnie poinformuję.

Pozdrawiam serdecznie

B. Awianowicz

TomekP

  • Gość
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Października 2015, 13:11:34 »
Kto jutro będzie z forumowiczów? :)

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Października 2015, 21:25:38 »
Byłem dziś, będę i jutro.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Października 2015, 23:20:46 »
napiszę tylko jeden wyraz: dziękuję  :)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Października 2015, 15:40:48 »
Drogi Bartku!

Tobie i wszystkim, którzy brali udział w ich organizacji: dzięki z fantastyczne warsztaty!
Cieszę się, że tym razem udało mi być na nich dłużej (choć jeszcze nie w 100%...).
Idea organizowania ich nie tylko "na północy", ale i w Krakowie najwyraźniej się sprawdza i  mam nadzieję, że tak pozostanie. Widzę też jednak, że pewnie i do Torunia będę musiał się pofatygować...   ;)
Do następnego razu!

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

PS. Nawiązując do naszej rozmowy o "średnich brązach": wczoraj wieczorem udało mi się upolować brązika Postumusa z Wiktorią w takim formacie.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Października 2015, 22:25:22 »
Powiem tak. W mniejszym, lub większym stopniu brałem udział we wszystkich jedenastu edycjach warsztatowych i szczerze mówiąc, pierwszy raz się zdarzyło, że po ich zakończeniu i wylądowaniu wreszcie w łóżku, miałem problem ze zaśnięciem do rana. Nie było to spowodowane jakimś specjalnym przeżywaniem doznań artystycznych po wieczornym spektaklu w Teatrze Starym, czy też z emocjami związanymi z późniejszym koncertem w klubie jazzowym, gdzie zabłądziliśmy zupełnie przypadkowo i weszliśmy do niego wyłącznie ze względu na możliwość spotkania się ze starym dobrym znajomym, jednym z mistrzów polskiej trąbki. Nie spałem, gdyż ciągle kotłowały mi się w głowie myśli orbitujące wokół możliwości jakie otwierają się dla numizmatyki dzięki takim sprzętom jakie mięliśmy okazję zobaczyć i aktywnie uczestniczyć w ich działaniu w pracowni LANBOZ Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wypieki na twarzy wywołane emocjami i burzą mózgową zeszły mi dopiero w trakcie porannego spaceru na ostrym, rześkim powietrzu. Kłębiące się myśli pozostały.

Raj możliwości i otwierające się dla nich drzwi i to właśnie dzięki Warsztatom.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Października 2015, 10:12:38 »
Drodzy Koledzy!

Dziękuję Wam bardzo serdecznie! Przyznam, że i ja nie spodziewałem się aż takiej otwartości i życzliwości pracowników LANBOZu. Wszystko wskazuje na to, że część laboratoryjna będzie stałym punktem TWNA, zwłaszcza że w Toruniu w ciągu najbliższych tygodni będę rozmawiał z właścicielami i pracownikami Restauro, którzy poza oczyszczaniem zabytków laserami (o czym część z Was przekonała się osobiście) prowadzą też nieniszczące badania materiałowe... Jest więc szansa, że dzięki TWNA w ciągu najbliższych lat dowiemy się więcej nie tylko o historii monet różnych obszarów i okresów starożytności, ale też będziemy coraz lepiej poznawać monety z naszych własnych zbiorów, przy okazji wzbogacając naukę. Czegóż chcieć więcej?

Cytuj
PS. Nawiązując do naszej rozmowy o "średnich brązach": wczoraj wieczorem udało mi się upolować brązika Postumusa z Wiktorią w takim formacie.

Zenonie! Gratuluję! Pewnie na kolejnych TWNA będziesz chciał sprawdzić jego skład pierwiastkowy ;)

Cytuj
...dzięki takim sprzętom jakie mięliśmy okazję zobaczyć i aktywnie uczestniczyć w ich działaniu w pracowni LANBOZ Muzeum Narodowego w Krakowie.


Tomku! Myślę, że wszyscy pamiętamy, jak się bez reszty oddałeś sprawdzaniu kolejnych monet. ;) Zaraz napiszę do Julia del Hoyo. Mam nadzieję, że wkrótce dostaniemy wyniki...

A jako przypomnienie kilka zdjęć z laboratorium MNK.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie

B.

TomekP

  • Gość
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Października 2015, 18:35:02 »
Ja również chciałbym wszystkim podziękować  :) zwłaszcza Panu Panie Bartoszu :) na takich spotkaniach widać jak wielką wiedzę mają niektórzy z nas (i na szczęście chętnie się nią dzielą) :)

Jacek O

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Listopada 2015, 11:57:45 »
Drogi Panie,

owszem, koledzy z wrocławskiego oddziału PTN zapowiedzieli przyjazd ze sprzętem i będą nagrywać przynajmniej część wykładów, żeby udostępnić je później w formie filmów w sieci. Kiedy i gdzie będą one dostępne, chętnie poinformuję.

Pozdrawiam serdecznie

B. Awianowicz

W imieniu kolegi Grzegorza:
&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2015, 15:25:49 wysłana przez Jacek O »

Marco

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: XI edycja TWNA - znów w Krakowie (09-10.10.2015)
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Listopada 2015, 18:54:51 »
Ooo... Dziękuję bardzo   :)

 

R E K L A M A
aukcja monet