Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:38:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 19 sierpnia  (Przeczytany 3527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojciech Gwizdak

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 205
19 sierpnia
« dnia: 19 Sierpnia 2015, 19:45:38 »
Dziś, 19 sierpnia mamy 2001 rocznicę śmierci cesarza Oktawiana Augusta oraz 1783 rocznicę urodzin cesarza Probusa.
:)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 19 sierpnia
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Sierpnia 2015, 20:16:49 »
2001 rocznicę śmierci cesarza Oktawiana Augusta
Z tej okazji chyba nic specjalnego się nie stało, ale w sumie sporo działo się w Rzymie rok temu - zrobili widowisko światło-dźwięk na Forum Augusta (nie wiem, czy dalej go robią), były jakieś iluminacje barwne na Ara Pacis, i co najważniejsze wyremontowali dom Augusta i Liwii na Palatynie (otwarte na urodziny Augusta 18 września). Dodatkowo sypnęli jeszcze chyba 2 mln EUR na Mauzoleum Augusta, ale póki co końca robót nie widać - może na 2002 rocznicę, może na 2020...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: 19 sierpnia
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpnia 2015, 14:16:48 »
Cytuj
sporo działo się w Rzymie rok temu - zrobili widowisko światło-dźwięk na Forum Augusta (nie wiem, czy dalej go robią)

Miałem akurat okazję być wtedy w stolicy, więc siłą rzeczy natknęliśmy się w czasie późnowieczornego spaceru i na to przedstawienie. Co prawda, nie siedzieliśmy ze słuchawkami na uszach, na specjalnie zaaranżowanej do tego celu widowni, a staliśmy z boku przy balustradzie, jednak efekty wizualne wyświetlane w genialnie wykonany technicznie sposób, zapierały dech w piersiach. Projektory na fasadzie budynków przy Forum Augusta wyświetlały fenomenalnie wyreżyserowane obrazy dokumentujące dzieje tego miejsca. Genialny pomysł. Nie wiem jednak, czy był to projekt pomyślany na jeden sezon, czy też coś na stałe wpisane w repertuar atrakcji Rzymu.

Jeśli już o rocznicach mowa i o tym co może je upamiętniać, to warto wspomnieć, że właśnie mamy maraton 2000 lat od ekspedycji karnych do Germanii pod wodzą Germanika. Z tego tytułu urządzono w Parku Archeologicznym Kalkriese (miejsce finałowej bitwy w Lesie Teutoburskim), w muzeum Varusschlacht wystawę okolicznościową poświęconą właśnie temu genialnemu kapłanowi pola bitwy. Szału nie ma, ale jest sporo smakowitych eksponatów. Największe wrażenie robi zgromadzenie z różnych muzeów marmurowych głów przedstawicieli pierwszej dynastii.
Jest kilka ciekawych monet oraz imponujące elementy uzbrojenia.

Wystawa jest czynna do 1 listopada, więc jest jeszcze szansa i okazja aby odwiedzić ten krwią rzymską przesiąknięty obszar germańskiej ziemi.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 19 sierpnia
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Września 2015, 19:36:14 »
wyremontowali dom Augusta i Liwii na Palatynie
Udało mi się pooddychać tym powietrzem :-) Trzeba przyznać, robi wrażenie - nie spodziewałem się, że jest to zachowane w tak dobrym stanie biorąc pod uwagę przeciętne ruiny innych budowli na Palatynie. Na pewno było to miejsce wyjątkowe dla kolejnych pryncepsów i zapewne wkładali sporo wysiłku w jego utrzymanie, ale że potem się tyle uchowało... Poniżej - "Syrakuzy" czyli pokoik-pracownia Augusta (por. Swetoniusz, Boski August 72) i chawira Liwii.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 19 sierpnia
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Września 2015, 22:18:53 »
bardzo klaustrofobiczne wrażenie to robi. W tej chawirze Liwii to po godzinie dostałbym ataku neurastenii. Albo otrułbym żonę, albo kazałbym zamordować parę setek gladiatorów, albo jakichś chrześcijan bym poprześladował...

Z jednej strony jest coś ciężkiego dla nas do zrozumienia w architekturze rzymskiej, a konkretnie w tym zamknięciu na zewnątrz, braku okien... z drugiej strony wrażenie jest potęgowane przez pustość wnętrza. Na pewno kojarzy Pan, jak wygląda mieszkanie w surowym stanie - pierwsze wrażenie jest przytłaczające, takie małe klitki, te kable zwisające z sufitu. A potem jak się wyprowadzi to do swojego docelowego stanu, zaludni własnymi rupieciami - nagle metraż okazuje się dużo większy od tegoż pierwszego wrażenia. Tak samo tutaj, jak się wstawi ulubioną komodę Liwii, parę innych mebli, jakieś inne drobiazgi (może niekoniecznie jakieś lusterka i sprzęty stanowiące tzw. damską "gotowalnię" - akurat te pomieszczenia raczej miały status oficjalny, zdejmie to trupie świetlówkowe oświetlenie z sufitu, jak to zaludnimy służbą, zacznie to żyć. Po za tym pierwotnie - tak mi się przynajmniej wydaje - w miejscu, z którego jest robione zdjęcie, był perystyl.

Ten brak okien jest zresztą zrozumiały, jak się weźmie pod uwagę, że temperatury rzędu 35 stopni utrzymujące się tygodniami nie są w Rzymie czymś dziwnym - a po co komu wtedy jakieś dziwne otwory w ścianach, które tylko trzeba dodatkowo zasłaniać i przez które włazi skwar. Jak się człowiek przyzwyczai do takiego mieszkania od dziecka, to chyba nie czuje się zamknięty jak sardynka w puszce, przestaje to odczuwać, a w razie czego można sobie machnąć na ścianie widoczek przedłużający perspektywę.

Szukałem dobrej rekonstrukcji Domu Augusta, ale najlepsze, co znalazłem, to taki rzucik z góry, pokoje Liwii o ile dobrze nakładam współczesną plątaninę na ten obrazek, przylegają do perystylu zaznaczonego strzałką (za http://www.maquettes-historiques.net/page18pb.html).
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 19:06:22 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet