Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:28:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam / OFEC kolekcjoner ;)  (Przeczytany 6594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« dnia: 31 Sierpnia 2015, 23:50:15 »
Witam, jestem Piotr, lat 33 z Torunia, od 25 zbieram monety, a od 2 lata jako OFEC skupiłem się na XX wieku. Na chwilę obecną posiadam jedynie 309 na 313 państw z XX wieku ;) (kilka mi zostało). Mam nadzieję, że ktoś jeszcze z tego forum, buduje podobną kolekcje i nawiąże z tą osobą kontakt. 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Września 2015, 04:06:48 »
Witam.
A z ciekawosci malpiej zapytam: czego Koledze brak?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Września 2015, 09:29:17 »
jako OFEC

Czy OFEC to JZKK?
Też mnie to zaintrygowało i wujek google potwierdził to w piątej definicji na tej stronie: http://acronyms.thefreedictionary.com/OFEC
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:05:41 wysłana przez zenonmoj »

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Września 2015, 11:12:35 »

 na chwile obecną brak:

 1. Zanzibar
 2. Tajikistan
 3. Nagorno-Karabah
 4. Ras Al-Khaimah

W przypadku 1 - mam XIX wiek, w przypadku 2 i 3 mam XXI wiek, więc niestety muszę je wliczać do listy poszukiwanych. Najgorzej będzie wbrew pozorom z Tajikistanem, bo Zanzibar raz na jakiś czas wypływa a 20 rubli z 1999, jedyna moneta teoretycznie wypuszczona przez Tajikistan w XX wieku, w google na zdjęciach nie istnieje a skoro czegoś nie ma w google... hm 

XX wiek podzieliłem sobie na 3 kategorie by było mi łatwiej zbierać. Najpierw skupie się na kategorii A czyli wszystkie państwa ale też główne okresy / regiony liczone jako "1" czyli Wojna domowa w Hiszpanii, państwa niemieckie, Wojna domowa w Meksyku, prowincje chińskie oraz państwa - księstwa Indii wtedy jest 309 / 313 wg Krause. Druga kategoria B - wszystko co w A, plus wyszczególnione poszczególne prowincje Chin, państwa niemieckie, księstwa Indii, wszelkie prowincje innych państw w stylu Argentyny np Catamarca i tu mam 379 / 464 . Ostatnia kategoria to wszystko co w A i B ale jeszcze z podziałem na okresy danych systemów rządów lub reform monetarnych, niektórych władców i tu mam niestety tylko 638 / 1081.
 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Września 2015, 15:11:28 »
Ras Al-Khaimah
Kiedyś zbierałem znaczki pocztowe. Wtedy  Ras Al-Khaimah, Sharjah, Umm-al-Quiwan były na fali.

Jeśli idzie o monety, to po bardzo pobieżnym poszukiwani znalazłem ich dość dużo na ebayu. Są one naogół srebrne i okolicznościowe, no i raczej drogie. Czy takie monety nie wchodzą w zakres Pańskich zainteresowań?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Września 2015, 16:15:32 »
Witamy na forum :)

Przyznam się, że przed trojakami również bawiłem się w zbieranie mniej więcej czegoś takiego jak OFEC - choć nie wiedziałem, że tak to się nazywa :)
Trudno mi teraz powiedzieć ile krajów udało mi się zebrać - pewnie około 200, choć z niektórych mam całe serie i z różnych okresów - głownie XX wiek.
Mam tego 3 klasery. Jeśli kolega byłby zainteresowany jakimiś konkretnymi przypadkami to  chętnie spojrzę w to co mam, może coś się przyda.

Pozdrawiam,
jarek
jarek

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Września 2015, 19:00:20 »
Cóż nie zawsze chodzi o odkrycie czegoś nowego, bo gdyby mi brakło takich atrakcji, zbierałbym pewnie figurki z "kinder niespodzianki" lub zajmował wyszukiwaniem różnic pośród setek niemalże identycznych monet. Numizmatyka jest o tyle cudowną pasją, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i bynajmniej moneta nie musi być złota, unikatowa, lub mieć 2 tysiące lat, by zachwycać swoim pięknem. Wiem, że tak jest, skoro od 25 lat rozwijanie mojej kolekcji nie przestało mnie cieszyć.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Września 2015, 21:02:38 »
od 25 lat rozwijanie mojej kolekcji nie przestało mnie cieszyć.
I tak trzymać!!!   ;D

Pozdrawiam
Zenon M.

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Września 2015, 21:40:11 »
Ja swoje kolekcje obiegówek ze swiata tworze od lat 20 (zaczałem bardzo wczesnie  ;)) W podpisie mala prezentacja. Kolego geraltttt82, nie wiem czy cos ode mnie Cie zainteresuje ale zawsze mozesz zerknac  ;)

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Witam / OFEC kolekcjoner ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Września 2015, 22:57:35 »
Właśnie jeśli chodzi o prezentacje, przydałoby się wreszcie żebym umieścił moją kolekcje na jakiejś stronie, bo na chwile obecną mam to tylko w excelach skatalogowane. Próbka w załączniku ;)


 

 

R E K L A M A
aukcja monet