Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 16:14:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne  (Przeczytany 65225 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #75 dnia: 17 Stycznia 2017, 15:46:00 »
Ciekawe na tym chyba najbardziej szczegółowym przedstawieniu budowli na monecie.Schody prowadzą do bocznych wnęk z posągami.
To samo widoczne jest na jednej z prób rekonstrukcji mauzoleum Gordianów.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #76 dnia: 17 Stycznia 2017, 16:19:16 »
Ale są też różnice. Na próbie rekonstrukcji mamy do czynienia ze schodami do wnęk bocznych, z których dopiero istniało wejście do wnętrza świątyni. Podobnie jest na obrazie przedstawionym przez Tomka, więc w jakimś stopniu jest to rekonstrukcja poprawna, chodź umiejscowienie schodów nie do końca się zgadza.
Na monecie natomiast mamy sporo symboliki i ona też wymuszała niektóre przedstawienia, swoją drogą coś na kształt stopni widać tu również przed wrotami świątyni

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #77 dnia: 17 Stycznia 2017, 16:35:35 »
Tyle że to jest jedyny(jaki znam) egzemplarz który ma potrójny układ schodów .Reszta nie przedstawia tego szczegółu. Zresztą są to schody donikąd bo na drodze jest okratowanie.Raczej nie służyły jako wejściowe jak w Gordianowych.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #78 dnia: 17 Stycznia 2017, 16:44:12 »
Ja bym optował za tym, aby te boczne schody do wnęk interpretować jako faktyczne schody, tylko przestawione (bo rytownik nie miał jak ich zaprezentować bocznie), zaś te do wrót świątyni albo jakoś symbol albo jakoś bardzo dobre odwzorowanie czegoś na kształt ganku przed wejściem na który wchodziło się od strony wnęk

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #79 dnia: 18 Stycznia 2017, 18:24:17 »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #80 dnia: 23 Marca 2017, 18:35:17 »
Jakiś czas temu dyskutowaliśmy ba temat Circus Maximus.
Proszę jaka niespodzianka  :)
http://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-drugi-luk-triumfalny-tytusa-rzymie/
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #81 dnia: 23 Marca 2017, 18:39:44 »
Czyżby to co zaznaczyłem jest tym łukiem z kwadrygą na szczycie?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #82 dnia: 23 Marca 2017, 20:21:06 »
Czyżby to co zaznaczyłem jest tym łukiem z kwadrygą na szczycie?
Niewątpliwie fragment Cyrku, na którym prowadzone są obecnie prace jest fragmentem ukazanym z lewej strony monety. Wejście w kształcie łuku tryumfalnego też nie dziwi i prawdopodobnym jest, że zostało ono przebudowane na gustowną wieżyczkę. Natomiast, czy faktycznie jest to budowla o 21 lat poprzedzająca oddanie murowanej wersji Cyrku autorstwa duetu Trajan-Apollodor? Póki co podany link mnie nie przekonuje. Polska stronka przekierowuje na izraelski portal w stylu "szwarc-mydło-i-powidło", a dalsze odnośniki do http://www.sovraintendenzaroma.it tracą swoją ciągłość, tzn. rzeczona włoska strona nic o łuku nie mówi (albo ja tego nie potrafię znaleźć; ukazana głowa żołnierza tak samo może wskazywać na zdobycie Jerozolimy jak na wojny dackie czy jakikolwiek inny konflikt z przełomu I/II w.). Można sobie te pozostałości zwiedzić:

http://www.sovraintendenzaroma.it/cosa_facciamo/attivita_sul_territorio/eventi/apre_per_la_prima_volta_al_pubblico_l_area_archeologica_del_circo_massimo (cenna informacja, warta weryfikacji przy następnym pobycie), takoż tutaj:
http://www.sovraintendenzaroma.it/cosa_facciamo/attivita_sul_territorio/didattica/circo_massimo3 ; jest też mitreum:

http://www.sovraintendenzaroma.it/i_luoghi/roma_antica/monumenti/mitreo_del_circo_massimo (przy samym telefonie kontaktowym bez żadnych godzin ciężko widzę dogadanie się, kiedy to można zobaczyć :-( ), ale o samym łuku ani słowa.

Reasumując poczekałbym na jakąś bardziej potwierdzoną publikację; póki co wszystkie inne linki albo wręcz powołują się na artykuł w izraelskim portalu newsowym, albo zawierają dokładnie te same informacje. Pachnie mi to trochę rzekomą płytą upamiętniającą miejsce śmierci Cezara, którą mieli wykopać hiszpańscy archeo w 2013 czy 2014 r.

http://forward.com/fast-forward/366412/roman-archaeologists-discover-second-arch-of-titus/
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/11638975/Massive-triumphal-marble-arch-built-by-Romans-to-honour-Emperor-Titus-discovered.html

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #83 dnia: 24 Marca 2017, 17:40:39 »
Nie jest wykluczone że to jednak łuk.
Nie wiem jakie rozmiary miał cyrk przed przebudową Trajana.Możliwe że łuk stał przed cyrkiem.Dopiero potem został przez niego wchłonięty i zaadaptowany na bramę.To ma sens.Więcej ludności to budujemy większy cyrk.Ale co  zrobić łukiem boskiego poprzednika by go nie urazić ? Wykorzystajmy go jako bramę triumfalną  ;)  Dowodem mogą być wyniki badań .
Fajna sprawa budowla w budowli a to wszystko widać na monecie .
Nie wiem czy w innych cyrkach było coś na kształt takiej bramy.
« Ostatnia zmiana: 24 Marca 2017, 17:42:45 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #84 dnia: 24 Marca 2017, 17:54:47 »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #85 dnia: 24 Marca 2017, 18:37:28 »
A tutaj średniowieczny Codex Einsidlensis z tekstem o inskrypcji.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #86 dnia: 24 Marca 2017, 19:49:37 »
A tutaj średniowieczny Codex Einsidlensis z tekstem o inskrypcji.
OK, czyli mamy łuk w miejscu w którym raczej należało się go spodziewać, inskrypcja została zniszczona najprawdopodobniej w XIII wieku, a jedynym jej źródłem jest kodeks z Einsiedeln, a konkretnie CIL VI.944.

Cała sprawa jest faktycznie dość dawno opisana, więc nowe odkrycie raczej żadnym odkryciem nie jest. W całej sprawie otwartym pozostaje pytanie czy wobec tego nie należy jednak datować łuku na Via Sacra na czasy późniejsze (np. panowanie Trajana), co postulowali niektórzy archeologowie (http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Journals/CJ/11/3/Arch_of_Titus*.html)

Cyrk przed Trajanem był drewniany i zajmował ten sam obszar, nie wyklucza to w żaden sposób wcześniejszej budowy łuku jako wejścia na jego teren od wschodniej strony.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #87 dnia: 24 Marca 2017, 20:02:37 »
Z tego wynika że właściwym łukiem triumfalnym był ten z Circus Maximus.
Ten z okolic forum to raczej pośmiertna budowla honorowa upamiętniająca największe czyny i apoteozę Tytusa.
Powstała na pewno po jego śmierci a kto ją wystawił - Domicjan czy Trajan to już raczej nie do rozstrzygnięcia.
Odkrycie z tego co poczytałem faktycznie nie najnowsze .Sęk w tym że nic o nim nie wiedziałem :o
Tutaj ładnie opisane:
http://www.thehistoryblog.com/archives/36814
« Ostatnia zmiana: 24 Marca 2017, 20:05:21 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #88 dnia: 24 Marca 2017, 20:35:51 »
Najbardziej mnie cieszy, że można sobie połazić po tym kawałku, gdzie zostało trochę Cyrku nad powierzchnią ziemi. Kolejny powód, żeby sobie wyskoczyć znowu do Wiecznego Miasta :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #89 dnia: 24 Marca 2017, 21:41:02 »
W zeszłym roku latem  ten teren nie był dostępny.
Na zdjęciu widoczne ogrodzenie.
Wracając do łuku Tytusa przy forum.Zrobiłem zdjęcie apoteozy Tytusa.Czyli ewidentnie nie można tego nazwać łukiem triumfalnym.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet