Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:58:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne  (Przeczytany 65222 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Września 2015, 10:39:57 »
Cytuj
Samej świątyni (bramy ) już nie ma ale pozostały relikty innej (też Janusa) i łuku niesłusznie nazywanym łukiem Janusa.

Zgadza się - Łuk Janusa jest starą, umowną nazwą, która niestety utarła się i ciężko ją zastąpić właściwą - arcus divi Constantini.
Tetrapylon ten stojący na Forum Boarium datowany jest na połowę IV wieku i co najbardziej prawdopodobne, przypisuje się jego wzniesienie Konstancjuszowi II, który (chyba w 357 roku - z pamięci, więc mogę się mylić o rok) ufundował go dla uczczenia ojca, w trakcie swojej wizyty w Rzymie. Inną wersją jest przypisanie tego łuku, jako fundację samego Konstantyna Wielkiego. Zresztą, nie nie jest to jedyny tetrapylon przypisywany tandemowi ojca z synem - jest ich więcej.

Sam łuk na Wolim Forum jest stosunkowo dobrze zachowany. Niestety nie zachowały się na nim inskrypcje dedykacyjne i obrabowany został prawie doszczętnie z wszelkich ozdób, ale stoi i oko cieszy. Usunięto na szczęście z niego późniejsze nadbudówki i dzisiaj można w jego cieniu odpocząć od zgiełku turystycznej stonki zadeptującej Rzym w sąsiednich, bardziej popularnych miejscach.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Września 2015, 20:50:17 »
Fajne te zdjęcia z podróży  :) mają swój klimat i pokazują więcej  niż zwykle można zobaczyć.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Września 2015, 21:09:14 »
Dodam zdjęcie zadeptanego przez tłumy turystów Forum Romanum.Młode archeolożki w akcji...
Warto zwrócić uwagę w jaki sposób podniesiono poziom Via Sacra.(okolice świątyni boskiego Antoninusa i  Faustyny)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Września 2015, 12:35:58 »
Tutaj lepiej widac położenie obelisku względem "obiektu"
Jakoś przegapiłem tę małą świątynkę, teraz to nabiera większego sensu - tj. nie pokazujemy w tle Awentynu jako takiego, tylko obiekty, które są ściśle związane z Cyrkiem.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Września 2015, 18:32:17 »
Również dla podtrzymania tematu budowli na monetach.

Na Eskwilinie, obecnie w małym paku na Piazza Vittorio Emanuele, stoją zachowane ruiny dziwacznej budowli. Mało tam ludzi zagląda, chociaż pod parkiem zlokalizowana jest stacja metra. Czasami pojawia się mały tłum, ale wyłącznie wieczorami, kiedy na scenie u podnóża tej budowli odbywa się jakiś spektakl, lub koncert. Zainstalowano bowiem w tym parku letni teatrzyk pod gołym niebem.

Sama zachowana budowla nie imponuje obecnie swym kształtem i patrząc na nią, ciężko jest odgadnąć jej przeznaczenie. Mało kto wie z zaglądających w ten rejon, że ta ponura obecnie sterta cegieł była kiedyś na tyle imponującym obiektem, że została uwieczniona przez jej fundatora na serii monet . Aleksander Sewer wzniósł to kolosalne nimfeum (Nymphaeum Alexandrii), aby spełniało trojakie funkcje. Jako zakończenie biegu odnogi Aqua Claudia, lub Anio Novus, było z jednej strony sporym rezerwuarem świeżej wody, a z drugiej strony, spełniało dodatkową funkcję hydrotechniczną, pełniąc rolę wieży ciśnień. Aby było ciekawiej i przyjemniej, cała budowla była pokryta marmurem i bogato zdobiona rzeźbami. Na rycinie Aegidiusa Sadelera widać jeszcze zdobiące ją rzeźby trofeów. Są to te same trofea, które zdobią obecnie balustradę na Kapitolu. Nimfeum jako fontanna o wysokości dwudziestu metrów, po której kaskadach spływała rześko woda, musiało wytwarzać wokół siebie przyjemny nastrój świeżości w upalne letnie dni.

Aleksander Sewer uwiecznił swoje nimfeum na serii monet z 226 roku. Budowla doczekała się emisji na aureusie, denarze, sestercu i asie.
Dzisiaj te monety należą do jednych z najrzadszych egzemplarzy tego cesarza. Miałem nawet problem z odszukaniem ich zdjęć w sieci, wiec poszedłem na łatwiznę i posłużyłem się skanem tablicy z VI tomu BMC RE.

Poniżej grafika Sadelera z widocznymi trofeami dackimi, pochodzącymi z jakiejś wcześniejszej budowli Domicjana.

Skan z monetkami A.S. oraz zdjęcia obecnego stanu nimfeum i prawej strony balustrady kapitolińskiej z jednym z trofeów i rzeźbą Konstantyna II.

Jeśli ktoś przypadkiem trafi na fotki pokazanych monet, to bardzo proszę o wklejenie zdjęć lub linki do nich.


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Marca 2016, 10:35:49 »
Odświeżę ten wątek.
Chciałbym obrazowo wyjaśnić dlaczego uważam że  Cyrk Wielki na monetach zawsze jest przedstawiany oczami obserwatora stojącego na Palatynie.Widzimy więc Cyrk a za nim ewentualnie Awentyn a nie odwrotnie.
A żeby  mieć lepszą perspektywę obserwator stał  z lewej strony tego łukowatego obiektu w pałacach cesarskich (ale to już tylko moje wrażenie).Obiekt na koronie, który widzi nigdy nigdy nie jest na wprost tylko z jego lewej strony.
« Ostatnia zmiana: 05 Marca 2016, 10:47:48 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Marca 2016, 12:43:08 »
Zaznaczyłem gdzie mógł stać obserwujący.Wychodzi że nie w półkolistym budynku ale w tym lekko wysuniętym.I to na tyle. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Marca 2016, 20:54:36 »
Czas na następne budowle z monet.
Na początek kolumna Antoninusa Piusa.
Wykonana z czerwonego granitu zdobioną miała tylko bazę a na szczycie posąg cesarza.Doskonale zachowane płaskorzeźby znajdują się obecnie w Muzeach Watykańskich.
Zegar, Aion plus dwa orły to wszystko symbole deifikacji pary cesarskiej ,której czas na ziemi dobiegł końca a  zaczęła się wieczność wśród innych bogów.
Ceremonie pogrzebowe odbywały się na Polu Marsowym(tutaj personifikacja -młody mężczyzna) a orły wypuszczane chyłkiem w czasie kremacji ciała władców miały otwierać oczy niedowiarkom.
Mogli nie dostrzec cesarza lub  bóstwa ale unoszącego się ze stosu ptaka to zapewne ...
Parada wojsk też ciekawa.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Lipca 2016, 12:53:39 »
http://www.ebay.pl/itm/Romulus-Divus-Son-Of-Emperor-Maxentius-1-4-Follis-VERY-RARE-ANCIENT-ROMAN-COIN-/262495167667?hash=item3d1dee64b3:g:mhgAAOSwc1FXa-rD
Wersja mauzoleum Romulusa przed dodaniem portyku. :)
Sprzedający  przedstawia budowlę  jako świątynię Romulusa. Myślę  że to  jednak mauzoleum.
 
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2016, 13:05:40 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Lipca 2016, 20:50:13 »
No i sprzedała się .Jak zwykle w cenie...
Zastanawia mnie jeszcze jeden szczegół tej monety.
Te półotwarte drzwi.To forma zaproszenia? Symbol łączności z  zaświatami czy coś w tym stylu?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Lipca 2016, 21:04:04 »
tak sie zastanawiam czy u mnie tez nie sa uchylone :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Lipca 2016, 21:30:20 »
Słabo widać ale na wszystkich jest uchylona prawa strona.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Lipca 2016, 22:52:44 »
Pozdrawiam z Rzymu. 
Mauzoleum obejrzane wzdłuż i wszerz.
Coraz bardziej jestem przekonany że to jest budowla z monety.
Okazuje się że niewiele widziałem. Wciąż odkrywam coś nowego.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #43 dnia: 25 Lipca 2016, 07:09:49 »
zazdrocha... moze i ja sie w koncu wybiorę
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Lipca 2016, 21:58:39 »
Dziś widziałem Berła i włócznie Maksencjusza.
Monety zatrzymały mnie na dłuższy czas.
Mam kupę zdjęć więc niedługo pokaże ciekawsze okazy.
Założę wtedy osobny wątek.
Pozdrawiam Serdecznie
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2017, 13:26:22 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet