Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:42:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne  (Przeczytany 65192 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #105 dnia: 04 Czerwca 2017, 12:14:16 »
Cytuj
Odpadłem... Smutny

Ooo, widzę, że braliśmy udział w tych samych zawodach!

Na jakim etapie Pan odpadł, bo ja wylądowałem na najgorszym z możliwych miejsc?
W takich zawodach nie ma nic gorszego od srebrnego medalu 8)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #106 dnia: 04 Czerwca 2017, 13:26:01 »
Nie ma o czym mówić.Nawet snajper mi nie odpalił  ;)
Gdzieś w połowie stawki... Ale próbowałem.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #107 dnia: 04 Września 2017, 19:18:51 »
W zeszłym roku latem  ten teren nie był dostępny.
Już jest :-) Ponieważ jest tam naprawdę niewiele, ograniczyli czas zwiedzania do sześciu godzin dwa razy w tygodniu. A i tak byłem przedwczoraj jednym zwiedzającym, trochę towarzystwa kłębiło się za otwartą bramką, ale do bileciarni nikt nie odważył się podejść.

Poniżej:
a) tabliczka
b) teren od strony otwartej bramki (tj. od strony Viale Aventino)
c) Łuk Tytusa w całej rozciągłości (to co jest zostało zdjęte w latach 2013-14 głównie z dachu średniowiecznej wieży stojącej pośrodku)
d) największa część napisu czyli startowe S[ENATVS] PO[PVLVSQVE], są jeszcze części dwóch pojedynczych liter.
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2017, 19:21:20 wysłana przez DzikiZdeb »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #108 dnia: 04 Września 2017, 20:32:43 »
Cytuj
jest tam naprawdę niewiele

Szału nie ma :(

Co w takim razie z samą zabudową na łuku? Można tam wchodzić, czy też zasypali?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #109 dnia: 04 Września 2017, 20:39:41 »
Szału nie ma :(
Ano nie ma, resztki resztek :-(

Co w takim razie z samą zabudową na łuku? Można tam wchodzić, czy też zasypali?
Można, ale więcej tam współczesnej łataniny niż oryginalnych reliktów.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #110 dnia: 07 Września 2017, 10:10:58 »
Faktycznie dużo z łuku nie pozostało.
To i tak więcej niż po świątyni Sol. Warto mimo wszystko wyławiać takie okruchy.
Pewnie następnym razem zajdę w to miejsce.
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2017, 13:13:38 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #111 dnia: 07 Września 2017, 17:23:13 »
dużo nie pozostało.
Za to naprawdę dużo pozostało z Domus Aurea, tym razem udało mi się w końcu wbić - 1,5 godzinna wycieczka z przewodnikiem :-) Problem z całym kompleksem polega na jego strasznym zawilgoceniu (kompleks znajduje się ponad 2 m pod obecną powierzchnią gruntu), przez co mury są naprawdę w kiepskim stanie. Stopniowo zakładają jakieś dreny, ale i tak nawet jak uratują to wszystko, co teraz jest, to poza murami jest tam niewiele - freski uległy niemal całkowitemu zniszczeniu.

a) to chyba najlepiej zachowana część dekoracyjna
b) w takich gustownych kaskach się zwiedza ze względu na zawalenie się jednego ze stropów w 2010 (ok. 60 m2), na szczęście poza godzinami zwiedzania
c) przekrój przez warstwy glebowe
d) ta najmniej odnowiona część wygląda jak sztolnia

Bilety najlepiej zarezerwować sobie wcześniej - https://www.coopculture.it/en/ticket.cfm?office=Domus%20Aurea%20Project&id=0&evento=268

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #112 dnia: 07 Września 2017, 18:34:54 »
Super !Tam też nie byłem.Następny argument by wrócić  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #113 dnia: 07 Września 2017, 21:14:55 »
Cytuj
.Następny argument by wrócić 

W tym roku grasowałem na północ od stolicy. Kusiło aby i tam zawitać, jednak inne rejony również potrafią wabić.

Nie mam na razie czasu na jakąś głębszą relację, ale do tego wątku mogę wrzucić kilka migawek.

Skoro mamy wątek o budowlach pośmiertnych, to podążę tym tropem.

Na tegorocznej liście celów znalazły się trzy mauzolea z okresu schyłku antyku i początków wieków ciemnych.

Idąc chronologicznie - północna stolica - Mediolanum.

Pod koniec IV wieku, już za czasów chrześcijańskich władców, wzniesiono w granicach starożytnego Mediolanu kompleks kościelny San Lorenzo. W skład budowli wchodzi również obiekt, zwany obecnie kaplicą Sant Aquilino. Oktagonalna kaplica, która pierwotnie była cesarskim mauzoleum. Wg badań i wniosków Marka Johnsona, w mauzoleum tym miały zostać pochowane małżonki Walentyniana: Galla i Justina oraz cesarze: Gratian i Walentynian II.
Sama kaplica (mauzoleum cesarskie) zachowana jest w dobrym stanie, ale dekoracje wewnętrzne są tylko skromnym strzępkiem pierwotnych zdobień. Budowla została wzniesiona (O zgrozo!) z materiałów pozyskanych przy rozbiórce amfiteatru, który znajdował się w pobliżu, ale już za murami. W okresie najazdów uznano, że bryła amfiteatru może zagrażać miastu w przypadku oblężenia i postanowiono amfiteatr zburzyć, co zapewne było bardzo na rękę miejscowemu biskupowi. Materiał z rozbiórki został wykorzystany wtórnie przy budowie mauzoleum i pozostałej części paleochrześcijańskiego kościoła San Lorenzo. Spolia widoczne są doskonale w podziemiach mauzoleum, gdzie jeszcze dzisiaj można dostrzec fragmenty zdobień elewacji dawnego amfiteatru. Gruzy amfiteatru nie były jedynymi materiałami wykorzystanymi przy budowie. Piękny, ozdobny portal wejściowy do mauzoleum (kaplicy) datowany jest obecnie na przełom I i II wieku n.e. Dziedziniec przed kościołem wytyczony został przy użyciu szesnastu kolumn przeniesionych z jakiejś wcześniejszej, pogańskiej świątyni. Na dziedzińcu stoi dumnie wierna kopia brązowego posągu Konstantyna z rzymskiej bazyliki świętych Janów. Na Lateranie nie ma szans aby obejrzeć ten posąg od tyłu, więc w Mediolanie można rzucić okiem na udaną, wierną kopię.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #114 dnia: 08 Września 2017, 16:20:38 »
Bardzo ciekawa relacja.Tym bardziej że lubię późny antyk.
Wtórne zastosowanie elementów wcześniejszych budowli w V wieku jest bardzo często spotykane w Rzymskich bazylikach.To widziałem...
Co do amfiteatrów i ich wpływu na umocnienia miast rzymskich to najciekawszy jest chyba ten w Trewirze ,którego wciągnięto w linię murów jako bramę.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #115 dnia: 09 Września 2017, 09:01:22 »
Cytuj
Co do amfiteatrów i ich wpływu na umocnienia miast rzymskich to najciekawszy jest chyba ten w Trewirze ,którego wciągnięto w linię murów jako bramę.

Przypadek amfiteatru w Trewirze znam. Bywam tam czasami.

Jeśli chce Pan zobaczyć amfiteatr, który po dziś dzień stoi wkomponowany w linię murów obronnych, to polecam Amfiteatr Castrense  przy bazylice Santa Croce in Gerusalemme, czyli w pierwotnym kompleksie Palazzo Sessoriano. Pałac cesarski z przylegającymi do niego termami, Circus Variano i Amfiteatrem Castrense, został wzniesiony w czasach Sewerów. Budowę kompleksu miał rozpocząć jeszcze Septymiusz Sewer, ale ostateczny kształt i większość przylegających budowli przypisuje się Elagabalowi. Później, w czasach Aureliana, amfiteatr został wchłonięty w linię budowanych murów obronnych i pozostał tak do dnia dzisiejszego (mowa o otoku amfiteatru).
Wytyczenie w ten sposób linii murów spowodowało, że Circus Variano znalazł się poza ufortyfikowaną częścią miasta.

Za czasów Konstantyna pozostała część kompleksu pałacowego Sessorium stała się własnością cesarzowej Heleny, która odnowiła termy (nazywane później od jej imienia), a część willi mieszkalnej przeznaczyła na bazylikę chrześcijańską, zwaną obecnie Bazyliką Świętego Krzyża w Jerozolimie. Pomijając aspekt relikwii Świętego Krzyża, w podziemiach bazyliki można zobaczyć ołtarz dedykowany cesarzowej Helenie.

Z dawnego pałacu cesarskiego pozostały tylko fragmenty ruin. Bazylika wczesnochrześcijańska po różnych przebudowach w następnych wiekach, utraciła w znacznej części swój pierwotny, starożytny charakter. Circus Variano nie jest dzisiaj już widoczny na współczesnej powierzchni miasta. Najlepiej prezentują się mury Amfiteatrum Casterense, wkomponowane w obręb wielkiego Muru Aureliana. W niektórych miejscach świetnie widać spolia użyte do zamurowania pierwotnych otworów zewnętrznej bryły amfiteatru.  Niestety, wewnętrzna część amfiteatru pełni dzisiaj rolę klasztornego ogrodu i nie jest udostępniona do zwiedzania. Można jedynie zajrzeć przez kratę w bramie.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #116 dnia: 09 Września 2017, 11:45:02 »
A propos Murów Aureliana - nie wiem, czy Panowie znacie takie małe muzeum w bramie św. Sebastiana. Wiele tam nie ma - parę makietek, parę grafik XVI-XVIII wiecznych, natomiast można przejść samymi murami dobre 200-300 metrów w kierunku zachodnim.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #117 dnia: 09 Września 2017, 15:06:15 »
Cytuj
małe muzeum w bramie św. Sebastiana

Dwa razy byłem przed wejściem i za każdym razem było zamknięte. Albo byłem za wcześnie, albo za późno. Cóż, coś trzeba sobie zawsze tam zostawić do odfajkowania, aby kusiło i nęciło do powrotu  ;)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #118 dnia: 10 Września 2017, 07:36:14 »
Przegapiłem następny zabytek   :(
Przecież ja tam byłem!
Kościół zwiedziłem a amfiteatr ominąłem...Kawałek widać na zdjęciu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Divvs Romvlvs - budowle pośmiertne
« Odpowiedź #119 dnia: 10 Września 2017, 08:17:34 »
Cytuj
Przegapiłem następny zabytek   Smutny
Przecież ja tam byłem!

Z drugiej strony bazyliki miał Pan jeszcze symboliczne fragmenty ruin pałacu Heliogabala.

 

R E K L A M A
aukcja monet