Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

• 30 Maja 2024, 20:21:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Blog Numizmatyczny – zapraszam  (Przeczytany 131700 razy)

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
Odp: Blog Numizmatyczny – zapraszam
« Odpowiedź #270 dnia: 11 Maja 2024, 12:17:30 »
W punkt! Do wartościowej dyskusji przydaje się też wyrażenie wątpliwości. Nie na zasadzie, bo nie zgadzam się. Tylko pokazanie spojrzenia z boku.

Skończyłeś opracowywać mennicę poznańską. To co teraz masz na rozkładzie?

Wrócę jeszcze do pokazanego przeze mnie szeląga 1593 z MNW. Jak wspomniałem nie mam teraz możliwości sprawdzenia w Twoim katalogu.
Czy korona zwieńczona dużym krzyżem na awersie to często pojawiający się motyw?
Norbert

dariusz.m

• Gaduła
    • Blog Numizmatyczny
« Odpowiedź #271 dnia: 11 Maja 2024, 13:16:19 »
Korona zwieńczona dużym krzyżem na awersie (przy tym monogramie, który pokazałeś) jest dużo rzadsza.
Co do moich planów wydawniczych, jestem w trakcie opracowywania drugiego wydania (bardzo zmienionego) podręcznika "Monety Polski Królewskiej". Mam też rozgrzebane trzy książki nienumizmatyczne. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie i co pójdzie na pierwszy ogień. Sam nie wiem.

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
« Odpowiedź #272 dnia: 11 Maja 2024, 14:05:29 »
Dziękuję za potwierdzenie moich przypuszczeń.

Ciężkie zadanie, ale idealnie gdybyś zrobił zestaw występujących herbów Snopek.
Taka baza danych ;)

Czy w swoich pracach analizowałeś pozycje ze starych katalogów?
Zdaję sobie sprawę z trudności, bo w 99,5% to są tylko opisy i to zdawkowe.
Norbert

dariusz.m

• Gaduła
    • Blog Numizmatyczny
« Odpowiedź #273 dnia: 11 Maja 2024, 14:27:18 »
Co do zestawienia herbu Snopek na szelągach olkuskich - trudna sprawa. Jeśli się za to wezmę, to na pewno w dalszej kolejności. Przede wszystkim myślę o zrobieniu podobnego zestawienia elementów występujących na trojakach lubelskich (Snopek, Pogoń, Lewart oraz poszczególne znaki mennicze). Zrobiłem na razie tylko zestawienie orłów. Tak więc naprawdę sporo pracy przede mną. Szelągi muszą stanąć na końcu kolejki.

Jeśli chodzi o analizowanie starych katalogów przy opracowywaniu własnego, oczywiście brałem je pod uwagę. W przypadku odmian, występujących w katalogach, do których zdjęć nie udało mi się dotrzeć - odnotowywałem to w swoim katalogu jako odmianę hipotetyczną.

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
« Odpowiedź #274 dnia: 11 Maja 2024, 14:57:14 »
Dobrze, że w planach masz coś takiego. Zawsze możesz zrobić jednoczesne porównanie herbów występujących na wszystkich nominałach mennicy lubelskiej.

Taka ciekawostka:

Fur diesen war Hans Lippe in Lublin tätig, von wo er 1629 nach Thorn gekommen zu sein scheint. 1632 wird er noch als Thorner einwohner erwähnt, dann verschwindet er aus den akten.
Norbert

koch

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #275 dnia: 13 Maja 2024, 08:06:11 »
Nawiązując jeszcze do rzekomego szeląga malborskiego z datą 1594 jest to w rzeczywistości rocznik 1592, stempel rewersu opisany jako R7A.
Poniżej w zestawieniu z bliźniaczą odbitką z odrobinę późniejszej fazy eksploatacji (poprawiony ręcznie pierścień). Zdjęcie z archiwów WCN.
W związku z powyższym jestem zdania, że szelągów malborskich z datą 1594 nigdy nie emitowano.

1592_94.jpgBlog Numizmatyczny – zapraszam
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
« Odpowiedź #276 dnia: 16 Maja 2024, 19:18:13 »
Po sprawdzeniu mogę potwierdzić, że szelągi 1592 mające w wykazie średnicę 17,5-18 mm. Tak naprawdę są w rozmiarze 19 mm, jedynie dwa egzemplarze mają 18,5 mm.

Czyli miał Pan rację, że rocznik ’92 jest ciut większy od kolejnych ’96 i ’01.

Brawo dla Pana za zwrócenie uwagi na ten ważny element metrologii. :)

Proszę dalej prowadzić analizy.
Warto żeby zrobił Pan porównanie szelągów malborskich z krakowskimi.

IMG_5350.jpegBlog Numizmatyczny – zapraszam
Norbert

koch

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #277 dnia: 17 Maja 2024, 15:22:00 »
Dziękuję za merytoryczną dyskusję i zwrócenie uwagi na kwestie którym poświęciłem nie dość dużo uwagi. Zbieram na bieżąco informacje o szelągach malborskich i gdy danych tych zbiorę  reprezentatywną ilość zamieszczę zaktualizowane informacje na forum.
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
« Odpowiedź #278 dnia: 17 Maja 2024, 19:25:06 »
Przeglądając ponownie Pana tekst, zauważyłem że wymienił Pan wśród badanych monet „1601 K - 52 szt.” Oraz w dalszej części opisuje te monety.
Wczoraj pisząc post, zupełnie o tym zapomniałem. Stąd moja uwaga, że powinien Pan przyjrzeć się szelągom krakowskim;)

Czy dla krakusów też robił Pan metrologię? Pokrywa się z Malborkiem?

Dodatkowo proszę sprawdzić, czy Kopicki pod pozycją 161 wymieniając szeląga z datą 1594, nie podaje w przypisach Potocki, MNW? Jeśli tak, to warto w przeredagowanym tekście dopisać rozwiązanie tej monety. Ponieważ wstawiłem zdjęcie i widać, że jest to błędnie odczytana dana z uszkodzenia.

Jeszcze dodam link do artykułu z Der Numismatiker nr.1 z 1906 roku

https://kolekcjonerstwo.info/bracia-hans-i-caspar-goebel-zycie-i-dzialalnosc-w-dziedzinie-numizmatyki

IMG_5355.jpegBlog Numizmatyczny – zapraszam

Norbert

R E K L A M A
aukcja monet