Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 19:48:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Constantius II - hoc signo  (Przeczytany 11001 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Elagabalus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Listopada 2015, 02:20:45 »
.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2020, 17:49:15 wysłana przez Elagabalus »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Listopada 2015, 22:12:25 »
Cytuj
Jak Pan odszuka zagubioną księgę to można ruszyć temat.

Nie wiem, czy zdaje sobie Pan sprawę, z jakim ogromem publikacji mamy do czynienia w temacie Konstantyna i spraw z nim związanych?
Nie twierdzę, że do większości z nich dotarłem i nos między karty wtykałem, ale ileś tam różnych publikacji z tego temat przetrawiłem
przez lata. Odkopać w tym wszystkim błahy z pozoru fragment, jest raczej mało realne, a i czasu mi szkoda na wertowanie,
diabli wiedzą ilu rozproszonych tekstów.

Cytuj
dlaczego pisze Pan, że tekst Euzebiusza świadczy o nieznajomości greki przez Konstantyna (przytaczając precyzyjniej Pana myśl: "można odnieść wrażenie, że Euzebiusz sam sobie przeczy")? To jest oczywista nadinterpretacja i przeinaczenie tych fragmentów Vita Constantini

Skoro sam autor (Euzebiusz z Cezarei) raz podaje nam wiadomość, że Konstantyn władał biegle greką, a w innym miejscu relacjonuje jego wystąpienie po łacinie na greckim synodzie, gdzie było zaledwie kilku biskupów z zachodu (łacinników) i cała masa biskupów wschodnich (greckojęzycznych), to może budzić taka relacja podejrzenia, że z tą znajomością greki u Konstantyna było coś nie tak.

Jeśli przyjrzy się Pan źródłowym przekazom o tym legendarnym objawieniu, przekona się Pan, że sami pisarze starożytni mieli problem w kwestii języka "wyświetlonej" na niebie wiadomości. Pisałem wcześniej o wersji Euzebiusza, z oczywistych względów w grece. Pisałem również o łacińskiej wersji Rufina, który zaznacza, że był to grecki napis. Zapewne spodoba się Panu przekaz Filostorgiosa, z którego zachowanych dwóch wersji fragmentu Historii kościelnej, mamy informacje, że:

 " ukazał się na wschodzie znak krzyża, rozpościerający się szeroko, ukształtowany ze smugami światła i niczym tęczą otoczony kręgiem gwiazd, układających się w znaki liter, które w rzymskiej mowie głosiły: w tym zwyciężaj".

W innej wersji mamy ten sam przekaz:

 " Ukazał się bowiem jemu znak krzyża, w południe, błyszczący ponad promieniami słońca i napis łaciński ułożony z gwiazd, obwieszczający mu zwycięstwo w wojnie".

Aby uzmysłowić Panu jak wielki galimatias interpretacyjny powstał w związku z tak różnymi wersjami "historii" kościelnych, pokażę kilka obrazów jakie powstały w nawiązaniu do legendy konstantyńskiego objawienia. Proszę zwrócić uwagę, że są to freski namalowane u samego źródła, pod bezpośrednią papieską kuratelą.

W Sali Konstantyna, w pałacu watykańskim mamy wersję komiksową dziejów naszego cesarza. Autorem projektu malowideł miał być sam Rafael, ale w następstwie jego zgonu, freski zostały wykonane przez jego ucznia - Giulia Romano. W samym Watykanie, w jednej z papieskich komnat, powstał fresk z greckojęzyczną wersją objawienia.

W innym miejscu Rzymu, równie ważnym dla chrześcijaństwa jak sam Watykan - w Baptysterium św. Jana u Źródła, w konstantyńskim baptysterium przy bazylice na Lateranie (katedrze Rzymu), również mamy bogatą wersję fresków z dziejami Konstantyna. Tam również spotykamy się z grecką wersją przekazu.

Prawda, że to wszystko lekko zakręcone?

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Listopada 2015, 22:22:04 »
Dla równowagi pokażę również ilustrowane wersje z łacińskim objawieniem.

Drzeworyt ilustrujący Historię świata od czasów biblijnych, z poł. XVII wieku,
przedstawiający fragment Bitwy przy Moście Mulwijskim, z głównego malowidła w Sali
Konstantyna w pałacu papieskim na Watykanie.

Druga ilustracja przedstawia miedzioryt powstały na podstawie projektu (szkicu) Rubensa
do tapiserii prezentujących cykl o życiu i dziejach Konstantyna.


Elagabalus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Listopada 2020, 16:59:01 »
.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2020, 17:53:39 wysłana przez Elagabalus »

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Grudnia 2020, 13:31:42 »
Dziękuję kolegom za intelektualną ucztę :).Czytając wątki związane z legendą Hoc siqno ,,przypomniałem sobie że w moich zbiorach posiadam dwie monety z tym rewersem, nie są tak piękne jak moneta z wątku, ale myślę że ze względu na władców których reprezentują .równie ciekawe

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Grudnia 2020, 13:33:03 »
CD.

Elagabalus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Grudnia 2020, 11:58:15 »
.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2020, 17:53:56 wysłana przez Elagabalus »

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Constantius II - hoc signo
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Grudnia 2020, 18:42:26 »
tak piękne jak moneta z wątku
"Moja lista życzeń jest krótka "

Dobrze mieć tak sprecyzowane cele :),Przypominam sobie jak 20 lat temu zacząłem przygodę z numizmatyką, też zakreśliłem ramy których się miałem trzymać ,z biegiem czasu plan upadł, pojawiły się nowe strefy zainteresowań .Wiele monet zostało w kolekcji, trafiając tam przez przypadek .Po prostu kupując lot monet w którym znajdowała się moneta na której mi zależało ,trafiła się monetka taka jak ten Gallus ,no i jak go się pozbyć :)




 

R E K L A M A
aukcja monet