Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:59:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...  (Przeczytany 81489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podskarbi

  • Gość
Witam serdecznie.

Po raz pierwszy zetknąłem się z monetami w 1993 r. Jak się okazało po latach to był początek mojej pasji numizmatyczno-historycznej. W 1996 r. poszerzając swoją wiedzę o historii mennictwa polskiego okresu XV-XVIII w. zacząłem notować wszelkie informacje o znakach, inicjałach i herbach, jakie pojawiają się na monetach tego okresu. Zaciekawiony światem tych tajemnych znaków stwierdziłem: fajnie byłoby wydać kiedyś taki katalog, gdzie wszystkie te znaki, inicjały i herby byłyby wyeksponowane i opisane. Rozpoczynając studia historyczne w 2001 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodwskiej wiedziałem, że pracę magisterską chcę napisać z zakresu numizmatyki. I tak, jeszcze w tym samym roku, po pierwszym egzaminie u dr. hab. Krzysztofa Skupieńskiego (m.in. heraldyka i archiwisty), pamiętając o swym pomyśle z 1996 r. i rozmawiając z przyszłym promotorem narodził się nieco zawężony, heraldyczny temat mojego magisterium Herby prywatne w świetle źródeł numizmatycznych od XV do XVIII wieku, które obroniłem w 2006 r. Publikując fragmenty tej pracy przed i po 2006 r. nadal prowadziłem badania i poszukiwania kolejnych źródeł numizmatycznych, które opracowywałem. W 2012 r. podjąłem decyzję o wydaniu drukiem mojej pracy, magisterskiej, która w następnych latach została całkowicie zmieniona (pod względem jej układu), poszerzoną i w istotny sposób uzupełniona o najnowsze odkrycia oraz ustalenia. Prawie po 20 latach spełniłem swoje marzenie i wydałem książkę w której zawęziłem temat z 1996 r. do najbardziej interesujących mnie herbów różnorodnych urzędników państwowych i menniczych, które pośród wielu znaków występują na monetach i liczmanach z czasów jagiellońskich i królów elekcyjnych.

Tytuł tej książki to: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479–1707

Nakład książki to tylko 500 szt.

• autor i wydawca - Zbigniew Kiełb
• miejsce i czas wydania - Puławy, październik 2015 r.
• nakład książki - tylko 500 szt.
• format książki - 170 x 242 mm
• ilość stron - 504
• ilość ilustracji kolorowych i czarno-białych - 707.
• okładka - twarda, szyta, matowa, lakierowana punktowo
• środek książki - papier kreda matowa
• środek książki - zadruk w pełnym kolorze
• grubość książki - 2,8 cm
• waga książki - 1,27 kg

UWAGA - do każdej zakupionej książki można otrzymać dedykację od autora! - po wcześniejszym zgłoszeniu takiej informacji przy zamówieniu.

CENA tylko 90 zł + koszta wysyłki

koszt przesyłki:
paczka ekonomiczna 12 zł
paczka priorytetowa 14 zł


Patronat medialny nad książką objęli: Towarzystwo Przeciwników Złomu Numizmatycznego im. Tadeusza Kałkowskiego, PoszukiwanieSkarbow.com, Historykon.pl oraz Historia.org.pl

Zamówienia i wszelkie pytania można kierować poniżej lub bezpośrednio do autora Zbigniewa Kiełba na: fenix57@o2.pl
Do każdej zakupionej książki można otrzymać autograf autora :)

Sprzedaż książki nastąpi najprawdopodobniej od 15 listopada 2015 r.

Poniżej okładka książki, a w kolejnych postach jej spis treści i informacje o książce. Zapraszam do zapoznania się z tymi informacjami :)



« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2015, 15:12:16 wysłana przez Podskarbi »

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Października 2015, 09:39:44 »
Tytuł tej książki to: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479–1707


SPIS TREŚCI

Wstęp

I. Geneza, rozwój i zanik występowania herbów urzędników polskich i litewskich na monetach i liczmanach emitowanych w latach 1479–1707

II. Herby urzędników państwowych

1. Podskarbiowie wielcy koronni
2. Podskarbiowie wielcy litewscy
3. Podskarbiowie nadworni koronni
4. Kanclerz wielki koronny
5. Podkanclerzy koronny
6. Hetman wielki koronny lub kasztelan wojnicki
7. Hetman wielki litewski lub kanclerz wielki litewski i wojewoda wileński
8. Wojewoda krakowski
9. Wojewoda wileński
10. Wojewoda podolski
11. Starosta wieluński
12. Administratorzy skarbu koronnego
13. Administratorzy skarbu litewskiego
14. Pisarz i referendarz litewski
15. Pisarz skarbu koronnego

III. Herby właścicieli mennic oraz urzędników nadzoru menniczego

1. Właściciele mennicy
2. Zarządcy mennicy
3. Administratorzy mennicy
4. Nadzorca mennicy

IV. Funkcje i symbolika herbów szlacheckich

1. Funkcjonowanie herbu szlacheckiego w społeczeństwie staropolskim
2. Monety i liczmany jako środek komunikacji społecznej
3. Pozaprawne funkcje herbów szlacheckich oraz ich budowa na monetach i liczmanach

Zakończenie
Bibliografia
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2015, 09:46:34 wysłana przez Podskarbi »

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Października 2015, 10:16:33 »
   Fragment zakończenia książki Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479–1707

        Wyodrębnienie spośród znajdujących się na monetach polskich i polsko-litewskich, emitowanych w latach 1479–1707, grupy herbów prywatnych, powiększonej dodatkowo o tego typu wyobrażenia heraldyczne występujące na liczmanach z lat 1550–1615, zaowocowało powstaniem osobnej problematyki badawczej z pogranicza numizmatyki i heraldyki. Dotyczy ona w sumie 62 osób i przynależnych im 36 herbów szlacheckich. Podjęcie tego zagadnienia przyczyniło się nie tylko do sklasyfikowania owych wyobrażeń i właścicieli, którzy się nimi posługiwali, ale przede wszystkim do zweryfikowania dotyczących ich ustaleń, przedstawionych w literaturze numizmatycznej na przestrzeni dwóch stuleci. Ponowne porównanie tych wniosków z materiałem numizmatycznym i informacjami z zakresu karier urzędniczych właścicieli interesujących nas herbów osobistych przyniosło zaskakujące rezultaty.
   Udało się ukazać genezę występowania tych wyobrażeń heraldycznych, nieco odmienną dla monet koronnych i dla monet litewskich, które jednak były współzależne od siebie. Jej początek wynikał nie tylko z pewnej specyfiki polskiego mennictwa, związanej z jego organizacją i z administracją skarbową, ale również z wpływów ikonografii monet zachodnich, na których wzorowano rodzimą produkcję menniczą. Wprowadzony za panowania Kazimierza Jagiellończyka w 1479 r. zwyczaj umieszczania herbów prywatnych na państwowej monecie jako znak potwierdzający jej jakość oraz odpowiedzialność właścicieli herbów za produkcję menniczą został ugruntowany i uregulowany prawnie w czasach Zygmunta I Starego i Stefana Batorego. W późniejszym okresie na ewolucję tych zwyczajów i zasad znakowania monet herbami ministrów skarbu oraz personelu menniczego, a także właścicieli mennic miały wpływ zarówno polityka skarbowa, jak i sytuacja polityczno-gospodarcza Rzeczypospolitej. Czynniki te doprowadziły ostatecznie w 1707 r. do przerwania stosowanego przez ponad dwa wieki zwyczaju wprowadzania na stemple monet herbów osobistych. W omawianym okresie pojawiły się one również na liczmanach, niemających jednak funkcji obiegowych, a spełniających jedynie zadania rachunkowe. Herby te występowały na nich jako znak własnościowy ich właściciela ze względu na prywatny, a nie ogólnopaństwowy charakter tych żetonów.
   W efekcie przeprowadzonych badań udało się nie tylko przypisać określonym urzędnikom poprawne funkcje, w wyniku których umieszczali na monetach i liczmanach swoje herby, ale również w znacznej większości przypadków zinterpretowałem niezidentyfikowane dotychczas wyobrażenia heraldyczne. Zostały także poprawione, zakorzenione od dawna, błędne ustalenia dotyczące właścicieli interesujących nas herbów, znajdujące się w dostępnej literaturze przedmiotu. Sformułowane na tej podstawie wnioski przyczyniły się nie tylko do lepszego zrekonstruowania kształtu administracji związanej z zarządem ośrodków menniczych w Koronie i na Litwie, ale także do lepszego zrozumienia występowania niektórych wyobrażeń heraldycznych na emisjach pieniężnych, pochodzących z tych mennic. Uzyskane ustalenia nie oznaczają jednak, że wszystko zostało już definitywnie rozstrzygnięte. Temat ten wymaga podjęcia dalszych szczegółowych badań, a niniejsza publikacja może stanowić punkt wyjścia do ich kontynuacji.
   Ze względu na ukazanie monet jako najlepszego w omawianym przedziale chronologicznym nośnika informacji podjęta została również próba przedstawienia występujących na nich herbów rodowych jako swoistego środka komunikacji społecznej. Jest to bardzo istotne zagadnie- nie wobec upowszechnienia i zakorzenienia się w świadomości społeczeństwa staropolskiego herbów, będących znakiem identyfikującym okre- ślone osoby oraz ich miejsce w strukturze stanu szlacheckiego. Przez umieszczenie herbów szlacheckich na państwowej monecie nie tylko przekazywano jej użytkownikom informacje o osobie odpowiedzialnej za ich jakość i produkcję menniczą, ale także wpływano na świadomość jej odbiorców – przez zawarte w tych wyobrażeniach heraldycznych zakodowane informacje. Dzięki temu doszło do zwiększenia liczby tego typu herbów w codziennym życiu dawnego społeczeństwa Korony i Litwy.
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2015, 10:29:19 wysłana przez Podskarbi »

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Października 2015, 10:54:39 »
Od 14 listopada 2012 r., kiedy na tym forum pojawiła się informacja o powstaniu mojej książki w tym temacie:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5869.0.html

następujące osoby o poniższym nicku zamówiły u mnie książkę:

Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707, Puławy 2015, ss. 504.

Glider, Piotr-p40, MirosławG, Chalupski, pasjonatort, Pio86, Marienburg, odys, cancan62, Wrocek, JRobert, anonimus, Eothain

Do wszystkich panów zostanie wysłana informacja o nowym temacie w sprawie tej książki oraz z prośba o potwierdzenie tu zamówienia książki.

W piątek 23 10 2015 r. ruszyła produkcja książki, która zostanie ukończona 30 10 2015 r.
Obecnie trwają przygotowania okładki tej książki do druku.
Grubość książki wynosi 3 cm a jej wnętrze jest naprawdę piękne co nie w pełni pokaże próbny jej wydruk - ale zawsze to jakaś namiastka :)
« Ostatnia zmiana: 24 Października 2015, 10:57:38 wysłana przez Podskarbi »

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Października 2015, 11:15:15 »
Po zakończeniu druku książki: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479–1707, który nastąpi 30 października 2015 r. zostanie ona przysłana do firmy Zbigniew Kiełb FenixZK na początku listopada 2015 r.

Przewidywany dzień rozpoczęcia sprzedaży to 15 listopada 2015 r. za pośrednictwem podanego poniżej maile lub na allegro.

Nakład książki to tylko 500 szt.

format B5
• papier kredowy, matowy
• zadruk środka pełny kolor
504 strony
• blisko 707 ilustracji
• okładka twarda, szyta lakierowana punktowo
• grubość książki 3 cm
• waga - nieustalona
• koszt przesyłki (uzależniony od wagi) - nieustalony
CENA 90 zł

Patronat medialny nad książką objęli: Towarzystwo Przeciwników Złomu Numizmatycznego im. Tadeusza Kałkowskiego, PoszukiwanieSkarbow.com, Historykon.pl oraz Historia.org.pl

Zamówienia i wszelkie pytania można kierować poniżej lub bezpośrednio do autora Zbigniewa Kiełba na: fenix57@o2.pl
Do każdej zakupionej książki można otrzymać autograf autora :)

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Października 2015, 11:28:48 »
Witam!
Proszę dopiąć mnie do listy chętnych na zakup. Co prawda nie jest to "mój" okres w historii mennictwa, ale z chęcią i ciekawością przeczytam. I oczywiście z autografem poproszę  :)

Pozdrawiam

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Października 2015, 12:05:28 »
Witam!
Proszę dopiąć mnie do listy chętnych na zakup. Co prawda nie jest to "mój" okres w historii mennictwa, ale z chęcią i ciekawością przeczytam. I oczywiście z autografem poproszę  :)

Pozdrawiam

Waldek

Potwierdzam złożenie zamówienia i proszę czekać na meil na pw z informacjami dotyczącymi zakupu książki.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Października 2015, 12:21:22 »
Potwierdzam chęć zakupu 2 egzemplarzy, oczywiście z autografem autora  :D

Pozdrawiam serdecznie
Piotr

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Października 2015, 12:52:47 »
Potwierdzam chęć zakupu 2 egzemplarzy, oczywiście z autografem autora  :D

Pozdrawiam serdecznie
Piotr

Potwierdzam złożenie zamówienia i proszę czekać na meil na pw z informacjami dotyczącymi zakupu książek i treści autografów :)

odys

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Października 2015, 13:39:59 »
potwierdzam zamówienie i poproszę autograf:)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Października 2015, 13:42:49 »
potwierdzam zamówienie i poproszę autograf:)

Potwierdzam złożenie zamówienia i proszę czekać na meil na pw z informacjami dotyczącymi zakupu książek i treści autografu

arek76

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Października 2015, 14:32:32 »
Witam.Ja także zgłaszam chęć zakupu jednego z  egzemplarzy wraz z dedykacją .Pozdrawiam  :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Października 2015, 14:39:09 »
Witam.Ja także zgłaszam chęć zakupu jednego z  egzemplarzy wraz z dedykacją .Pozdrawiam  :)

Bardzo dziękuje

Potwierdzam złożenie zamówienia i proszę czekać na meil na pw z informacjami dotyczącymi zakupu książek i treści autografu

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Października 2015, 14:39:34 »
Oczywiście że potwierdzam Zbyszku zakup Twojej książki z dedykacją.
Pozdrawiam.
Marek

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Października 2015, 14:49:09 »
Oczywiście że potwierdzam Zbyszku zakup Twojej książki z dedykacją.
Pozdrawiam.
Marek


Bardzo dziękuje

Potwierdzam złożenie zamówienia i proszę czekać na meil na pw z informacjami dotyczącymi zakupu książek i treści autografu

 

R E K L A M A
aukcja monet