Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:03:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...  (Przeczytany 81485 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #90 dnia: 24 Listopada 2015, 07:44:48 »
@Marienburg
Cytuj
Herb osobisty to godło danego rodu, a nie pojedynczej osoby. Przecież prawa do tego herbu mieli potomkowie Władysława Jagiełły (Elżbieta, Jadwiga, Władysław, Kazimierz).
Podsumowując znak osobisty czy herb osobisty  jest terminem uniwersalnym, bo oznacza nic innego jak godło danego rodu szlacheckiego.

Hmmm... Słowo „osobisty”, wg słownika języka polskiego,oznacza „odnoszący się do danej osoby”. Nie do grupy osób, nawet połączonych pokrewieństwem, ale do jednej konkretnej osoby i tylko do niej.

@Podskarbi
Dziękuję za uściślenie, teraz wiem, co Pan chciał wyartykułować. Sam przypis z deklaracją zamiennego stosowania terminów powoduje wrażenie pewnego chaosu pojęciowego.
Tak na marginesie, jestem w połowie lektury a liczba namierzonych falsyfikatów z epoki, użytych do formułowania wniosków wzrosła do pięciu. Kolejny dowód, że rysunki ze starych katalogów monet nadają się do celów badawczych tylko przy zachowaniu wyjątkowej ostrożności.

Mam jeszcze jedno pytanie, ale już nie związane z uwagami do książki – skąd wywodzi się termin „tarcza polska”,  gdzie (czy jest jakaś literatura) można coś znaleźć na ten temat?

Nie wiem jak panu mam to napisać bo jak widzę, jak nie napiszę to i tak coś jest nie tak. Prosiłem o skoncentrowanie się na grupie herbów w książce, a nie na całej heraldyce :) Jak pan pisze ,,wg słownika języka polskiego,oznacza „odnoszący się do danej osoby”. Nie do grupy osób, nawet połączonych pokrewieństwem, ale do jednej konkretnej osoby i tylko do niej. I napisał pan poprawnie zaznaczając, że w odniesieniu do tej wyselekcjonowanej grupy herbów :) Gdyż herb o jakim mowa w książce z racji państwowej monety i pełnionego urzędu właściciela herbu jednoznacznie odnosi się do jednej konkretnej osoby, a nie rodu - w tym przypadku. A więc jak pan sam napisał herby jakie rozpatruję i każdy pojedynczy z nich odnosi się do danej osoby. Co więcej już za panowania Zygmunta I Starego zaczęto umieszczać przy herbie podskarbiego a od 1580 r. i przy herbie innych urzędników dodatkowe inicjały - imienia i nazwiska - jednoznacznie wskazujące daną osobę, a nie ród do którego urzędnik należy. Oczywiście może pan mieć swoje zdanie co do terminologii, treści przypisu, ale ja uważam że nie wprowadza on chaosu i nie miałem obowiązku pisać w nim definicji i dodatkowych informacji z racji tego czego dotyczy tytuł książki i tego że nie jest ona podręcznikiem czy słownikiem heraldycznym. Co do namierzeń każdy skupia się na tym co lubi pan jak widzę w poszukiwaniu nieścisłości i falsyfikatów. Kolejny raz chciałem poinformować iż w literaturze do jakiej dotarłem nie znalazłem informacji na taki temat iż monety, które pan odnalazł są falsyfikatami lub naśladownictwami. Nie mając takiej wiedzy odniosłem się do tych monet jak do oryginałów. Po drugie kolejny raz proszę o przeczytanie mojej wypowiedzi we wstępie, który panu zacytowałem tu a dotyczący tego iż nie uważam że książka zawiera wszytko jakby pan tego oczekiwał. Napisałem dlaczego i sam zachęcałem do tego aby będąc punktem wyjścia wyłącznie do tematu herbów urzędników przyczyniła się do dalszej pracy nad rozpoczętymi badaniami w tym zakresie. To właśnie sam pan czyni choć w sprawach drugorzędnych aczkolwiek istotnych. Proszę zatem pana o wydanie drukiem katalogu, artykułu odnośnie monet uznanych za falsyfikaty a publikowanych w danej literaturze, ale w taki sposób abym ja i inni badacze czy kolekcjonerzy mieli do tego dobry dostęp lub chociaż wiedzieli, że taka publikacja istnieje i mogli w razie potrzeby do niej dotrzeć. W przeciwnym razie ja nie odgadnę myśli i wiedzy pana i kolegów dotyczących tego zagadnienia i tym bardziej nie będę mógł się do nich ustosunkować, gdyż tak jak napisałem odniosłem się do tych materiałów wydanych drukiem jakie odnalazłem, a nie odnoszę się do tego co jest wiedzą własną danej osoby nie opublikowaną lub opublikowaną ale na forach internetowych, co wynika z mojego warsztatu. Co do budowy tarcz to proszę poszukać ich zestawień w różnorodnych publikacjach heraldycznych czy traktujących o naukach pomocniczych historii. Termin taki zapożyczyłem właśnie z tych zestawień, który jest  zarezerwowany dla konkretnego kształtu tarczy. Nie było w nich jednak wywodu co do wspomnianego terminu.

Pozdrawiam serdecznie   

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #91 dnia: 24 Listopada 2015, 19:48:07 »
Szanowny Panie, nie mam zamiaru podważać znaczenia Pana pracy ani dokonywać jej surowej krytyki, zwłaszcza czepiając się szczegółów. Tym bardziej, że gdybym miał sporządzić dwie listy - pochwał  i mankamentów, to ta pierwsza byłaby o wiele dłuższa. Zaczyna Pan traktować sprawę tak osobiście, że aż obawiam się podejścia do innych kwestii. Niemniej jednak pozostanę przy zdaniu, że gromadzenie synonimów dla opisu jednego przedmiotu jest domeną poezji, zaś w nauce poręczniejsza jest brzytwa Ockhama. Sprawa falsyfikatów z epoki jest oczywiście drugorzędna w takich szczegółach jak  odwrócenia lustrzanym odbiciem herbu Lewart (mogło się to zdarzyć i w legalnej mennicy). Ale kiedy na podstawie zespołu naśladownictw z epoki powtarza Pan (za  P. Bohdanowiczem) nieuzasadnioną teorię o produkcji w legalnych mennicach podwartościowej monety o celowo zmienionym rysunku, czy też na podstawie kolejnego podejrzanego, a nie do zweryfikowania dzisiaj (ten egzemplarz zaginął ze zbiorem Sobańskiego) szeląga z datą 1654 wysnuwa Pan teorię o działaniu w tym roku mennicy wileńskiej (a podstawa  źródłowa raczej temu przeczy), to już nie są szczególiki do pominięcia.
Co do publikacji falsyfikatów, trafia Pan trochę kulą w płot. Omówienie części z tych, o których tu piszę opublikowałem w WN i BN. Doczekałem się już nawet paru cytowań i to w różnych językach, więc z dostępnością raczej problemu nie ma. Skądinąd sam pomysł opracowania poświęconego wyłącznie falsyfikatom z epoki zaliczonym w dotychczasowej literaturze do monet oryginalnych jest ciekawy.

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #92 dnia: 24 Listopada 2015, 20:15:42 »
Szanowny Panie, nie mam zamiaru podważać znaczenia Pana pracy ani dokonywać jej surowej krytyki, zwłaszcza czepiając się szczegółów. Tym bardziej, że gdybym miał sporządzić dwie listy - pochwał  i mankamentów, to ta pierwsza byłaby o wiele dłuższa. Zaczyna Pan traktować sprawę tak osobiście, że aż obawiam się podejścia do innych kwestii. Niemniej jednak pozostanę przy zdaniu, że gromadzenie synonimów dla opisu jednego przedmiotu jest domeną poezji, zaś w nauce poręczniejsza jest brzytwa Ockhama. Sprawa falsyfikatów z epoki jest oczywiście drugorzędna w takich szczegółach jak  odwrócenia lustrzanym odbiciem herbu Lewart (mogło się to zdarzyć i w legalnej mennicy). Ale kiedy na podstawie zespołu naśladownictw z epoki powtarza Pan (za  P. Bohdanowiczem) nieuzasadnioną teorię o produkcji w legalnych mennicach podwartościowej monety o celowo zmienionym rysunku, czy też na podstawie kolejnego podejrzanego, a nie do zweryfikowania dzisiaj (ten egzemplarz zaginął ze zbiorem Sobańskiego) szeląga z datą 1654 wysnuwa Pan teorię o działaniu w tym roku mennicy wileńskiej (a podstawa  źródłowa raczej temu przeczy), to już nie są szczególiki do pominięcia.
Co do publikacji falsyfikatów, trafia Pan trochę kulą w płot. Omówienie części z tych, o których tu piszę opublikowałem w WN i BN. Doczekałem się już nawet paru cytowań i to w różnych językach, więc z dostępnością raczej problemu nie ma. Skądinąd sam pomysł opracowania poświęconego wyłącznie falsyfikatom z epoki zaliczonym w dotychczasowej literaturze do monet oryginalnych jest ciekawy.

Użycie takich a nie innych sformułowań wynikało z doboru przez pana takich a nie innych słów które zacytowałem. Poezja poezją ale czasem jest tak że z przyczyn stylistycznych nie wypada użyć w jednym zdaniu tych samych sformułowań dlatego używam je zamiennie. Co do artykułu pana Bohdanowicza powtarzam do znudzenia 3 lub 4 raz że miałem taki a nie inny artykuł a do innych, które by go podważały po 1999 r. nie dotarłem. Co do roku 1654 r. odnotowałem podzielone zdania na ten temat w przypisie nr 434 oraz to na czym oparłem swój wniosek. Co do dostępności do pana artykułów niestety u mnie nie ma takowych w bibliotekach, a we wcześniejszej odpowiedzi odpisałem panu wnikliwie z czego wynika problem że do nich nie dotarłem. Co do trafności pomysłu to bardzo się z tego cieszę i już z nadzieją czekam na jego realizację przez pana dodając, że już wpisuję się na listę osób, które zechcą zakupić taką publikację.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #93 dnia: 24 Listopada 2015, 21:22:06 »
Książki dotarły i do mnie  :)

Dziękuję Ci serdecznie Zbyszku za piękne dedykacje, za wspaniale wydaną książkę, na razie ją co prawda tylko ,,przekartkowałem" ale ogrom informacji i jakość zdjęć, papieru, druku - normalnie bajka. Zdecydowanie będzie to jedna z najładniejszych pozycji w mojej skromnej biblioteczce, a i w bardzo przyjemny sposób dotrze do mnie dużo nowych, ciekawych informacji. Naprawdę podziwiam ogrom włożonej pracy - a i efekt finalny jest świetny.
Zapakowałeś też kapitalnie, tak jak wcześniej pisali Koledzy w tym wątku - niezłą miałem zabawę żeby się do tych książek dostać.

Dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #94 dnia: 25 Listopada 2015, 05:36:48 »
Książki dotarły i do mnie  :)

Dziękuję Ci serdecznie Zbyszku za piękne dedykacje, za wspaniale wydaną książkę, na razie ją co prawda tylko ,,przekartkowałem" ale ogrom informacji i jakość zdjęć, papieru, druku - normalnie bajka. Zdecydowanie będzie to jedna z najładniejszych pozycji w mojej skromnej biblioteczce, a i w bardzo przyjemny sposób dotrze do mnie dużo nowych, ciekawych informacji. Naprawdę podziwiam ogrom włożonej pracy - a i efekt finalny jest świetny.
Zapakowałeś też kapitalnie, tak jak wcześniej pisali Koledzy w tym wątku - niezłą miałem zabawę żeby się do tych książek dostać.

Dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Dziękuję za informacje i bardzo się cieszę że zawartość dotarła w nienaruszonym stanie :) A i opakowanie, oraz pozostała forma ksiąki jak i jej wnętrze sprawiło i Piotrze wiele zadowolenia :) Jeszcze raz dziękuję za zakup i życzę miłej lektury :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #95 dnia: 30 Listopada 2015, 22:44:31 »
Serdecznie dziękuję kolejnym członkom TPZN za zakup mojej książki oraz przekazywanie kolejnych materiałów źródłowych /monet/ do klasyfikacji odmian herbów urzędników koronnych i litewskich :)

Pozdrawiam

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #96 dnia: 02 Grudnia 2015, 06:35:04 »
W odpowiedzi na pytania gdzie można kupić książkę dodam tylko

że zamówienie można bezpośrednio złożyć do mnie na meil firmowy fenix57@o2.pl

lub zakupić ją bezpośrednio poprzez kup teraz na akcjach www.allegro.pl

Zapraszam

arek76

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #97 dnia: 03 Grudnia 2015, 20:22:36 »
Dziś dotarła do mnie książka. Pierwsze wrażenie po długiej próbie dostania się do zawartości paczki to :Opakowanie do wysyłki - perfekcyjne  :)  ,zawartość opakowania (książka ) druk, papier ect, ect  bardzo solidnie zrobiona ,sama treść napewno będzie  przyjemna  w co nie wątpię po przeczytaniu powierzchowne kilku wersów .Autorowi dziękuję za bardzo miłą dedykacje. Pozdrawiam  Arek

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #98 dnia: 03 Grudnia 2015, 21:14:02 »
Dziś dotarła do mnie książka. Pierwsze wrażenie po długiej próbie dostania się do zawartości paczki to :Opakowanie do wysyłki - perfekcyjne  :)  ,zawartość opakowania (książka ) druk, papier ect, ect  bardzo solidnie zrobiona ,sama treść napewno będzie  przyjemna  w co nie wątpię po przeczytaniu powierzchowne kilku wersów .Autorowi dziękuję za bardzo miłą dedykacje. Pozdrawiam  Arek

Wnętrze to podstawa ale opakowanie też ważne aby się książka nie zniszczyła :) Ciesze się ze dotarła i życzę miłej lektury oraz samych ciekawych odkryć na niwie omówionych w niej herbów i jak pan zobaczy jakże wielu innych tematów :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #99 dnia: 05 Grudnia 2015, 11:20:24 »
Nie wiesz jaki prezent sprawić miłośnikowi numizmatyki pod choinkę?

Najlepszym rozwiązaniem jest książka z imienną dedykacją jej autora dla obdarowanego :)

Zapraszam do zakupy NOWOŚCI WYDAWNICZEJ z października 2015 r. Książki z zakresu numizmatyki i heraldyki oraz karier urzędniczych. Pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku numizmatycznym!

Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479–1707

• autor i wydawca - Zbigniew Kiełb
• nakład książki - tylko 500 szt.
• format książki - 170 x 242 mm
• ilość stron - 504
• ilość ilustracji - 707. Składają się na nie kolorowe ilustracje herbów, zdjęć numizmatów (awersów lub rewersów, a także awersów i rewersów) oraz czarno-białe rysunki gmerków, herbów, rycin, monet i liczmanów.
• okładka - twarda, szyta, matowa, lakierowana punktowo
• środek książki - papier kreda matowa
• środek książki - zadruk w pełnym kolorze
• grubość książki - 2,8 cm
• waga książki - 1,27 kg

• koszt przesyłki 1 szt. książki - paczka ekonomiczna 12 zł, a paczka priorytetowa 14 zł
• CENA KSIĄŻKI - tylko 90 zł

Do każdej zakupionej książki można otrzymać dedykację od autora

Zamówienia i wszelkie pytania można kierować poniżej lub bezpośrednio do mnie na: fenix57@o2.pl

Książkę można również zakupić na allegro.pl na koncie FenixZK

*Przy zakupie większej ilości książek koszt paczki będzie zwiększony w zależności od jej ostatecznej wagi i ustalony po zgłoszeniu takiego zamówienia.

Jan Kazimierz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #100 dnia: 06 Grudnia 2015, 17:18:37 »
Интересная книга. Спасибо автору за книгу с посвящением.

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #101 dnia: 06 Grudnia 2015, 18:39:47 »
Интересная книга. Спасибо автору за книгу с посвящением.


Witam pana serdecznie i dziękuję za te informacje i radość z posiadania tej książki :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #102 dnia: 10 Grudnia 2015, 06:14:57 »
Serdecznie dziękuję kolejnym osobom z TPZN, które zakupiły kolejne książki nie tylko jako prezent pod choinkę :)

kkwd

  • TPZN 073
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Regiomontium
Odp: Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach...
« Odpowiedź #103 dnia: 06 Marca 2016, 10:59:25 »
Korzystając z forum chciałbym podziękować za egzemplarz książki i poprosić o odniesienie się do sprawy egzemplarza obowiązkowego, który moim zdaniem Pana jako wydawcę tejże książki dotyczy według tej ustawy http://www.bn.org.pl/zbiory/egzemplarz-obowiazkowy/ustawa-o-obowiazkowych-egzemplarzach-bibliotecznych Pytam się tutaj ponieważ na moje pytanie wysłane 29 Stycznia na e-mail firmowy do chwili obecnej nie otrzymałem odpowiedzi.
Suum Cuique

 

R E K L A M A
aukcja monet