Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:24:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynka - hybryda  (Przeczytany 5092 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Boratynka - hybryda
« dnia: 02 Listopada 2015, 15:26:45 »

  Ciekawy fals "mistrza w podrabianiu". Po jednej stronie orzeł, po drugiej stronie Pogoń.

 
 

 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopada 2015, 20:09:53 »
Bomba!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Listopada 2015, 21:06:10 »
Rozumiem, że można się spieszyć podrabiając.. ale żeby zapomnieć o królu :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Listopada 2015, 21:32:21 »
Z drugiej strony co to byl za krol... ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopada 2015, 22:17:30 »
Czyli nie przypadek, a polityczna premedytacja ;)

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Listopada 2015, 08:50:53 »
Czyli nie przypadek, a polityczna premedytacja ;)

 ;D ;D
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Listopada 2015, 15:37:53 »
Z drugiej strony co to byl za krol... ;)
Rzeczywiście, taki bardzo wybitny to on nie był, ale byli też dużo gorsi, a Beresteczko nie każdemu się przytrafiło.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Listopada 2015, 17:13:05 »
Z drugiej strony co to byl za krol... ;)
Rzeczywiście, taki bardzo wybitny to on nie był, ale byli też dużo gorsi, a Beresteczko nie każdemu się przytrafiło.
Ludzie lubią patrzeć przez dwa pryzmaty: pieniądza i dnia dzisiejszego. W epoce boratynek mało kto pamiętał, na ile król przyczynił się do Beresteczka czy pierwszego wzięcia Warszawy. Wiedzieli, że król zalega armii z pieniędzmi, a jak już płaci to kiepską miedzią. Epoka boratynek to epoka konfederacji wojskowych, które potrafiły rozstrzelać hetmana polnego. Zaraz miała nadejść, o ile nie nadszedła (rocznika nie dowidzę, o ile odpowiadał rzeczywistej dacie produkcji) już rokosz Lubomirskiego. Dochodzą do tego kombinacje króla z Francuzem i vivente rege. Rzadko który król miał taką końcówkę i nieprzypadkowo jako jedyny z polskich królów musiał abdykować. (pewnie o kimś zapomniałem, no tak - Śmiały, ale tam mało co wiemy, czy formalnie, czy tylko uciekł na czas jakiś itp; książąt dzielnicowych nie liczę).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopada 2015, 17:48:04 »
Z drugiej strony co to byl za krol... ;)
Rzeczywiście, taki bardzo wybitny to on nie był, ale byli też dużo gorsi, a Beresteczko nie każdemu się przytrafiło.
Ludzie lubią patrzeć przez dwa pryzmaty: pieniądza i dnia dzisiejszego. W epoce boratynek mało kto pamiętał, na ile król przyczynił się do Beresteczka czy pierwszego wzięcia Warszawy. Wiedzieli, że król zalega armii z pieniędzmi, a jak już płaci to kiepską miedzią. Epoka boratynek to epoka konfederacji wojskowych, które potrafiły rozstrzelać hetmana polnego. Zaraz miała nadejść, o ile nie nadszedła (rocznika nie dowidzę, o ile odpowiadał rzeczywistej dacie produkcji) już rokosz Lubomirskiego. Dochodzą do tego kombinacje króla z Francuzem i vivente rege. Rzadko który król miał taką końcówkę i nieprzypadkowo jako jedyny z polskich królów musiał abdykować. (pewnie o kimś zapomniałem, no tak - Śmiały, ale tam mało co wiemy, czy formalnie, czy tylko uciekł na czas jakiś itp; książąt dzielnicowych nie liczę).
Prosze tez nie zapomniec o tymfach... To prawda jednak, ze latwo kogos potepiac po latach. Dostal on trudne zadanie ratowania Polski w czasie gdy szarpaly ja ze wszystkich stron a to Szwedy a to Chmielnicki. Wydaje sie jednak, ze nie byl on zbyt utalentowanym wladca i byc moze nie zanadto zaangazowanym w swoje rzady. Ja go niezbyt lubie, ale to opinia laika.
A Beresteczko, no coz, nie wiadomo jakby potoczyly sie losy tej bitwy, gdyby nie bylo tam Czarnieckiego i Wisniowieckiego.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2015, 17:51:32 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Listopada 2015, 18:26:16 »
To prawda jednak, ze latwo kogos potepiac po latach. Dostal on trudne zadanie ratowania Polski w czasie gdy szarpaly ja ze wszystkich stron a to Szwedy a to Chmielnicki.
I Moskale, i Rakoczy. Nie chodziło mi o potępienie po latach, tylko o stan umysłu tego, kto wytłukł tę boratynkę Roku Pańskiego 166x. Ile z wojen mógł uniknąć, ile odziedziczył po bracie - trudno powiedzieć. Łatwo nie miał. Raczej się do władzy nie nadawał, jak "Kluchosław" Poniatowski. Pytanie, czy nie byłby lepszy jego brat, z którym konkurował na elekcji roku 1648 - to już oczywiście "co by było, gdyby?"

W każdym razie jego wizerunki na monetach dużo mówią o stosunku poddanych do króla. Aż tacy partacze to przecież nie byli, patrząc na inne elementy stempli.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Listopada 2015, 18:37:16 »
Pytanie, czy nie byłby lepszy jego brat, z którym konkurował na elekcji roku 1648 - to już oczywiście "co by było, gdyby?"
Otóż to. Wiele wskazuje, że Karol Ferdynand nadawałby się na króla znacznie bardziej.
(Co do Beresteczka, wspomniałem o tym jako o okoliczności łagodzącej.)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Listopada 2015, 20:09:56 »
Pisząc o "potępianiu" miałem na myśli tylko moje własne opinie, które nie miały być potępianiem aczkolwiek są raczej niepochlebne.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Boratynka - hybryda
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Listopada 2015, 07:34:09 »
Mam taka boratynke na której fałszerz próbował uhonorować króla (może i za Beresteczko  :)  Jana Kazimierza wybijając zarówno na awersie jak i rewersie króla, może wrzucę wieczorem jak zrobię zdjęcie.

 

R E K L A M A
aukcja monet