Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:39:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 32 aukcja PTN - katalog  (Przeczytany 8848 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
32 aukcja PTN - katalog
« dnia: 14 Listopada 2015, 00:29:01 »
5.12.2015 ma odbyć się 32 aukcja PTN. Niby nic szczególnego, ale katalog jest do nabycia za 40 zeta, a jakoś nie mogę namierzyć wersji w pdf. Chyba, że to taka aukcyjka, że szkoda to reklamować na internecie i tylko "leśne dziadki" na to chadzają (z przyzwyczajenia, bo pamiętają jak drzewnej bywało). Może walory w stanie agonalnym i wstyd im to pokazać, bo by ludzie umarli ze śmiechu, a tak odhaczą,że było 32 raz, czyli są aktywni.
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2018, 22:43:52 wysłana przez TomekP »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopada 2015, 01:54:15 »
Cytuj
Oczywiście - jak co roku [katalog] będzie wrzucony do sieci na około 1-2 tyg przed aukcją.
http://monety.pl/viewtopic.php?f=23&t=27418

Również w tym temacie jest trochę mowy o katalogu: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9336.15.html

Z reklamą w internecie poprzedniego katalogu też było trochę "krucho" łatwiej było odnaleźć w googlu link bezpośredni do wersji PDF niż wyszukać go na stronie PTN-u :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopada 2015, 10:22:49 »
Rozumiem ekonomiczny pomysł sprzedaży X egzemplarzy katalogu w formie książkowej... nawet po 40zł.  :(
Związana z w/w "tajemnica handlowa" w dzisiejszych czasach to bardzo oryginalne podejście do tematu i nawet ma swój UROK  :'(

Jednak z drugiej strony, dla uznanych środowisk numizmatyków, które jak mniemam (tak to sobie wyobrażam)nie mają przecież "ciśnienia na kasę" lecz raczej charakteryzują się dbałością o długoletnią tradycje towarzystwa, o misje popularyzowania numizmatyki i/lub zaspokojenie odrobiny próżności/uznania z racji posiadania ciekawych eksponatów - brakuje mi tu trochę nowego podejścia, marketingu i powalczenia o dopływ świeżej krwi do PTN.

OK, dla mnie ważne jest to aby katalog rzeczywiście wcześniej ukazał się w wersji elektronicznej i był dostępny w sieci.
Wyobrażam sobie, że mógłbym wziąć udział jak w ofercie coś mnie zainteresuje.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2015, 10:27:09 wysłana przez eleniasz »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopada 2015, 11:53:16 »
PTN jest conajmniej śmieszny z tym sprzedawaniem za 40 złotych albumu aukcyjnego bez możliwości zobaczenia go najpierw w necie, a udostepnianiem wersji elektronicznej na last minute.Taki WCN czy Niemczyk nie mają takich problemów, gdzie papierowa wersja kosztuje nawet 100 złotych. Ludzie z PTN są jakby z epoki kamienia łupanego jeżeli chodzi o podejście do aukcji i potencjalnych uczestników.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

TomekP

  • Gość
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopada 2015, 14:27:35 »
mmz - Śmieszni są raczej numizmatycy, którzy zamiast np. napisać z pytaniem do nas, czy nawet do mnie (a wystarczy lekko przeglądnąć to forum by widzieć, że zajmuje się stroną informacyjną działalności PTN-u) wylewają swoje gorzkie żale na forach internetowych. Towarzystwo nie jest firmą komercyjną, tylko organizacją non-profit, która potrzebuje pieniędzy żeby chociażby mieć na czynsz za siedzibę. Katalog aukcyjny zawsze jest udostępniany w internecie, ale na pewien czas przed aukcją. Jeżeli zaś 40 zł to dla Pana tak ogromne pieniądze to szczerze powiedziawszy nie wiem jak Pan kolekcjonuje II RP  ;) to oczywiście tylko żart więc proszę się nie obrażać, natomiast nie widzę powodu dla obrażania nas i naszej pracy. Katalog tworzą ludzie, którzy robią to pro publico bono - ich jedyny zysk to własna sztuka katalogu. Proponuję najpierw np. poczytać o działalności PTN - no tak, tylko jeśli Pan nie prenumeruje BN to niby skąd ma Pan wiedzieć, że PTN to nie leśne dziadki, że dużo się ostatnimi czasy pozmieniało. Krytykować jest łatwo, ale może najpierw warto się zainteresować tym, o czym się mówi... ;)
poza tym zgodnie z regulaminem aukcji jeśli chce Pan licytować - musi Pan i tak mieć katalog, a może go Pan nabyć na aukcji. W wersji elektronicznej jest on udostępniany na minimum tydzień przed aukcją (a to sporo czasu na zapoznanie się z jakąkolwiek książką, tym bardziej katalogiem). Zaś ci, którym zależy po prostu na wiedzy, odnotowaniu sobie, co gdzie się pokazuje i tak katalog kupią.

Ps: pragnę zaznaczyć że powyższa wypowiedź jest moją prywatną, być może zabarwioną emocjami opinią, a nie stanowiskiem PTN ;)

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopada 2015, 16:09:10 »
Dziękuję za wyjaśnienie. Nie miałem zamiaru obrażać nikogo. Raczej miałem na myśli wskazanie tzw. lepszych praktyk. Katalogi w wersji papierowej mam i WCN, i Niemczyka . Dzięki nim np. zdecydowałem się na zakup na aukcji ore z XVI w. bo takie polsko - szwedzkie ;-) czyli nie tylko mam IIRP. Tu nie chodzi o te 40 złotych. Zawsze nim zdecydowałem się na udział w aukcji najpierw oglądałem ofertę danej aukcji via internet. Zaskoczyło mnie teraz, że wejsciówką jest katalog. Ale co kraj to obyczaj. Nie mówię "nie" jeśli idzie o udział w tej aukcji.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopada 2015, 17:11:19 »
Pan TomekP pisze,że PTN zmienia się na lepsze i jest coraz bardziej nowoczesny. 32 Aukcja temu przeczy.PTN zapomniał,że mamy XXI w. i wymagania kolekcjonerów są inne.Katalog on-line to już standard a nie wyjątek, ba domy aukcyjne WCN-u czy  Niemmczyka poszły nawet dalej i można już licytować on-line nie wychodząc z domu i nikt nie stawia warunku żeby coś kupić musisz mieć katalog papierowy.Kto się nie rozwija ten się cofa to stara zasada- na przyszłość.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopada 2015, 17:21:38 »
Panie Tomku, zasady tej aukcji z racji jej "hermetyczności" nie sa jasne i dodatkowo nigdzie nie potrafię na ten temat znaleźć konkretnej informacji. Dzieki Pana postowi juz wiem, że aby licytować trzeba nabyć papierowy katalog - to ważna wiedza  :P

Ciekawy jestem jakie sa inne zasady i reguły ?
Podstawowym pytaniem dla mnie na teraz jest to: czy każdy może brac udzial czy jest to tylko zabawa dla członków PTN ?
Z góry dziekuje za garść informacji dla mniej zorientowanych  ;)
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopada 2015, 17:56:27 »
Zastanawiam się też nad tymi kwestiami. Czy PTN robi te aukcje głównie dla swoich członków?  Czy udział innych kolekcjonerów jest może zagrożeniem, bo starym wygom, i to dosłownie,umkną kąski od nieświadomych do końca co mieli wystawiających? Ogólnie klienci z poza PTN to zło konieczne, ale tylko jako dostatczyciele pozycji na aukcje a nie jako kupujący. Proszę rozwiać moje obawy
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2015, 18:02:28 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopada 2015, 19:20:56 »
W archiwum PTN dokopałem się do katalogu 31 aukcji w którym na poczatku umieszczony jest regulamin.
Zakładając, że sie od tego czasu nie zmienił - są tam wszelkie potrzebne informacje  :D

Link do katalogu:
http://serwer1584375.home.pl/!repository/AUKCJE/KATALOG_AUKCJA_31_PTN_WWW_2.pdf
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

TomekP

  • Gość
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Listopada 2015, 20:51:41 »
Cytuj
Katalog on-line to już standard a nie wyjątek, ba domy aukcyjne WCN-u czy  Niemmczyka poszły nawet dalej i można już licytować on-line nie wychodząc z domu i nikt nie stawia warunku żeby coś kupić musisz mieć katalog papierowy.Kto się nie rozwija ten się cofa to stara zasada- na przyszłość.

Katalog on-line jest od paru lat naszą regułą, a to, że akurat w przeciwieństwie do firm komercyjnych publikujemy go nieco później nic nie zmienia według mnie, bo dajemy wszystkim zainteresowanym szanse na zapoznanie się z walorami (no i zawsze można do nas napisać - my nie gryziemy, a chętnie udzielamy informacji ;) )

Co do licytacji on-line - są takie plany, ale niestety nie wiemy czy nasza przepustowość internetu podoła :( na razie próby trwają, zobaczymy... Także kolego (bo mam nadzieję że mogę tak Pana nazwać ;) ) robertino nie zapomnieliśmy, że jest XXI wiek. Ale na zmiany potrzeba po prostu trochę czasu. Nie od razu Rzym zbudowano jak to mówią. Najlepszy przykład - strona internetowa, obecnie jest już na ukończeniu nowa strona - jedyne czego nam brakuje to grafiki, ale...na razie nie znaleźliśmy w naszych szeregach ani jednego grafika komputerowego! I w związku z tym nowa strona musi poczekać na publikację, bo nie stać nas na zlecenie wykonania takiej grafiki prywatnej firmie. Zresztą o stanie finansów towarzystwa można przeczytać w BN, więc nie ma tu chyba większego sensu się nad tym bardziej rozwodzić, ale krytykując nasze działania trzeba pamiętać, że nie mamy stałych dochodów z działalności komercyjnej, więc nasze możliwości są też stosunkowo mniejsze. Nie znaczy to rzecz jasna, że jesteśmy zamknięci na wszelkie formy krytyki, ale najcenniejszą jest dla nas krytyka konstruktywna. ;)

Teraz czas odnieść się do innych kwestii - regulamin na razie jest jaki jest - ma plusy i minusy, od następnej aukcji ma się zmienić (przed tą po prostu nie zdążyliśmy - sporo pozycji aukcyjnych było do opracowania).

Co do uczestnictwa - aukcja jest jak najbardziej imprezą otwartą i broń boże nie traktujemy osób spoza PTN jako zło konieczne! Wręcz przeciwnie, cieszymy się, że przychodzą i licytują, bo to primo: pokazuje, że ludzie wiedzą, że jesteśmy, secundo: daje nam szansę na zachęcenie do wstępowania w nasze szeregi!

Co do zasady kupowania-wymagania katalogu - tyczy się to licytujących na sali, a jest spowodowane prozaicznymi powodami: wiadomo, że każda firma/towarzystwo etc które organizuje aukcję robi jej katalog w wersji papierowej (w mojej opinii to bardzo dobry zwyczaj, zwłaszcza jeśli katalog nie jest stricte komercyjny - taki też cel przyświecał mi w opracowaniu monet polskich do XX-lecia włącznie i powiązanych na obecną aukcję), a taki wydruk to koszta składu i stawka drukarni (zawsze kilka tysięcy) - ergo jakoś musi się to zwrócić, żebyśmy mogli dalej działać i organizować kolejne aukcje.

Co do starych wyg - oni zawsze wiedzą po co przychodzą na aukcję. I przeważnie udaje im się wylicytować to czego chcą. Inni kolekcjonerzy nie tylko nie są dla nich przeszkodą, a wręcz przeciwnie dobrą okazją do dyskusji nad danymi problemami, do wymiany wiedzy.

Co do "dostarczycieli" głównie są to osoby zrzeszone w PTN, bądź kolekcje członków którzy niestety odeszli z tego łez padołu. Jest to dla nas też swego rodzaju przeszkoda, ponieważ "szarzy" kolekcjonerzy do nas nie przybywają zbyt często tylko wolą pójść do WCN-u na którego aukcjach monety osiągają porównywalne ceny co u nas (a nasz zysk idzie na cele statutowe, nie do kieszeni) przez co mamy czasem niedobór ciekawostek na aukcjach, lub mamy aukcje niezbyt obfite w pozycje aukcyjne. Szrotów staramy się nie brać - o tym mogę zapewnić, bo w tym roku uczestniczyłem w przygotowaniach do aukcji, proces przyjmowania walorów jet dość rygorystyczny i jeśli już jakiś szrot się trafia to albo z wymogu osoby wystawiającej albo ze względu na swą wyjątkowość.

Jeśli są jeszcze jakieś pytania co do naszej działalności, bądź aukcji i ich organizacji to chętnie odpowiem ;)

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Listopada 2015, 22:35:25 »
Katalog w internecie za pięć dwunasta ,biletem jest katalog papierowy i jeszcze wpisowe (wadium) - to raczej zniechęca niż zachęca do udziału w aukcji.Też mam wrażenie ,że najlepiej to PTN  bawi się we własnym gronie a "obcy" to zło konieczne.A pro po Biuletynu to upodobnił się do Wiadomości Numizmatycznych czyli pisma dla historyków,naukowców itp. a nie dla zwykłych kolekcjonerów.I się potem dziwicie,że się nie sprzedaje.
P.S.
Panie Tomaszu kolegami nie jesteśmy i raczej nie będziemy,ponieważ dzieli nas duża różnica wieku (ja dłużej kolekcjonuję monety niż Pan ma lat)

TomekP

  • Gość
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Listopada 2015, 23:11:22 »
Tak spytam trochę z głupia frant, czy Pana zdaniem kolekcjoner nie powinien się interesować tym co kolekcjonuje i szukać rzetelnych informacji na temat tego co ma w zbiorze, a nie tylko kupować katalogi popularne dla sprawdzenia nakładów cen? W biuletynie nie ma informacji stricte naukowych, są to bardziej ciekawostki z danego wycinka numizmatyki. I tak się składa że sprzedaje się całkiem przyzwoicie, przeważnie zostaje kilkanaście egzemplarzy na 750-to chyba dobry wynik...
Tak Pan krytykuje PTN - był Pan choć raz na jakimkolwiek spotkaniu jakiegokolwiek towarzystwa numizmatycznego? Bo bez obrazy ale odnoszę wrażenie, że dla Pana największą wartością zbioru jest jego cena i jako-taka wiedza na temat monet.
Mówi Pan, że zbiera monety dłużej niż ja mam lat. Zgoda,ale czy przez ten kawał czasu udzielał się Pan w WTA, PTAiN, PTN lub gdziekolwiek indziej? Bo jeśli nie, to na jakiej podstawie Pan przypuszcza, że osoby zrzeszone w PTN bawią się najlepiej we własnym gronie?

Co do publikacji "za 5 dwunasta" - robimy to tydzień-dwa przed aukcją, dla porównania firmy komercyjne publikują katalogi około miesiąca a czasem i mniej - czy to aż taka różnica? Przecież żeby przepatrzeć te nieco ponad 100 stron wystarczy kilkanaście minut a zbieracz z takim doświadczeniem zna przecież ceny rynkowe i zasobność swojego portfela ;)

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Listopada 2015, 00:03:18 »
Szanowny Panie czy ja coś napisałem o cenach monet i popularnych katalogach?Tutaj kilka osób zasygnalizowało utrudniony dostęp do katalogu aukcyjnego z czym i ja się zgadzam.Proszę zauważyć,że nie tylko PTN  organizuje aukcje, tak więc wszyscy mamy jakąś skalę porównawczą
a ta działa na niekorzyść towarzystwa i to tyle w tym temacie.Skąd Pan wziął,że mnie interesuje tylko cena monet,bo ja jakoś nie przypominam sobie żebym to gdzieś napisał?Widział Pan moją biblioteczkę żeby się wypowiadać?To ,że nie udzielam się czynnie w żadnym towarzystwie nie znaczy,że nie interesuję się numizmatyką jako dziedziną nauki.Ten skrawek mojej kolekcji,którą posiadam poszerzony jest o wydane książki,katalogi czy publikacje.Kupuję nie tylko monety czy banknoty ale także specjalistyczną literaturę.
P.S.
Nie należę do żadnego towarzystwa,ponieważ kilkanaście lat temu dość skutecznie zniechęcili mnie pewni starsi panowie,którzy głównie dyskutowali o sreberkach wydawanych przez NBP,stwierdziłem ,że szkoda czasu.
Co do Biuletynu to jest to moja subiektywna ocena,może się Pan z nią nie zgadzać.
I na koniec jestem tylko zwykły kolekcjonerem,który tylko wie co ma i tyle.Nie każdy hobbysta musi od razu wydawać książki, odczyty czy publikacje.Trzeba znać swoje miejsce.Z powodów zawodowych nie jestem w stanie poświęcić swojej pasji tyle czasu ile bym chciał.Szanuję ludzi,którzy swoją pasję poparli wydaniem książki czy katalogu.Jeżeli jest to w zakresie mojego zainteresowania to moim wsparciem jest zakup danego dzieła.

TomekP

  • Gość
Odp: 32 aukcja PTN - katalog
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Listopada 2015, 00:32:10 »
Co do cen - to tylkp odniesienie do BN w którym nie ma takich informacji tylko nieco bardziej szczegółowe, aczkolwiek pozbawione stricte naukowych aspektów - natomiast każdy ma prawo jak najbardziej co do swojej opinii.

Co do wiedzy i biblioteczki itd - nie miałem tu zamiaru Pana atakować, a jedynie zasygnalizować problem wiedzy numizmatycznej - bądź co bądź książki na ten temat to publikacje naukowe nie należące do najlżejszych, więc w zasadzie czasopisma muszą w mniejszym(BN) lub większym(WN) stopniu mieć również taki charakter.

Co do miejsca i czasu na pasję - doskonale to rozumiem, zresztą jestem zdania, że każdy jak to się mówi "orze jak może". W końcu nie każdy ma czas na pisanie artykułów czy czegokolwiek innego co jest zrozumiałe dla wszystkich. A nieraz osoby takie mają wiedzę większą od wydawców co nie najlepiej świadczy o tych drugich...

Szczerze mówiąc przykro mi, że na takie towarzystwo się Pan natknął. Nie mogę oczywiście mówić za wszystkie oddziały i koła, ale np. w oddziale warszawskim znalazłby Pan rozmówców zupełnie innego pokroju (o lustrzankach się tu raczej noe dyskutuje).

Ps. Przepraszam serdecznie jeśli poczuł się Pan zaatakowany moją poprzednią wypowiedzią - nie miałem takiego zamiaru.

Ps2. Sprawa dostępności to dla mnie trochę szukanie dziury w całym, bo naprawdę wystarczy 30 min żeby sprawdzić wnikliwie interesujące daną osobę pozycje aukcyjne, więc po co narzekać, że najpierw jest wersja papierowa a "dopiero" 1-2tyg przed aukcją jest katalog w pdfie - przecież to i tak mnóstwo czasu...

 

R E K L A M A
aukcja monet